Зазвичай у нас діток хрестять в дитинстві "від пристріту".

І більше до церкви ні ногою, ну може паску освятити.

Деякі віддають дитя в недільну школу, і він воцерковлятися сам, без батьків, але це вже в шкільному віці.

А деякі, яких ще менше все-таки носять малишіка по святах і неділях до Причастя.

Час іде, зростає Ваш дитинча і переступає семирічний рубіж. А, значить, набуває статусу отрока або тієї дівчини.
І якщо раніше він міг причащатися без сповіді і особливого поста, тепер він бере участь у літургійному житті Церкви нарівні з дорослими.
Вважається, що з цього віку дитина вже може бачити причинно-наслідкові зв'язки, може рефлексувати над своїми думками і вчинками.
Тому несе за них духовну відповідальність. Тепер перед причастям Ваше семирічне чадо вже може сповідатися.
Як підготувати його до цього важливого кроку?
Швидше за все, він вже сам запитував Вас про якісь важливі речі: життя і смерті, краси, образи, несправедливому світоустрій, про дружбу і товаристві.
Ці питання показують, що дитина розвивається душевно і духовно. Можливо, він уже вловив зв'язок між своїми некращим думками і вчинками і тими прикрощами або незграбними ситуаціями, до яких в підсумку вони привели.
Потрібно пояснити дитині, що так було не завжди. Що людина створена хорошим, але вільним вибирати.
Ось він і вибрав не те в раю, і тепер ми часто помиляємося і вибираємо щось погане. Хоча не хочемо цього чи не знаємо, до чого це призведе.
Але можна звільнятися від тяжкості цих проступков.Нужно просити у скривджених нами і у Бога прощення.
Щоб не було гірше, щоб усім було легко і приємно один з одним, була радість і чесність.


Адже Адам не просив вибачення у Бога, а наябедничав на Єву, і Єва той же зробила - звалила вину на змія. Тому Бог всіх покарав.
А якби все попросили вибачення, всіх би пробачив, і жили б в раю - і не було б хвороб, образ, смерті. Тому ми сповідаємося, щоб бути чистими душею, красивими, досконалими як Бог - Він сам так нас просив "бути досконалими, як Отець Небесний". Ось приблизно такі роздуми.
Хоча діти частіше краще нас розуміють, навіщо їм сповідь. Вони яскравіше відчувають гріх, відчувають більше дискомфорту в зв'язку з його присутністю.
Один мені відомий хлопчик у шість з половиною сам відмовився причащатися Тайн Христових, тому, що відчув свою "нечистоту". Мама тоді зрозуміла, що його душа вимагає сповіді.
Потім ми пояснюємо дитині, як це відбувається на практиці.
"Ось ти подумай, за що тобі перед Богом соромно чи неприємно, що ти так зробив чи подумав. Хотів би, щоб цього не було в твоєму житті. Підійдемо до батюшки на сповідь. Ти перехрестися, скажи:" каюсь в тому -то і тому-то ",ну, наприклад, що б'єшся з сестрою, або злишся, коли треба навпіл ділити цукерки. Ну, ти сам про себе знаєш. Господь невидимо стоїть поруч з батюшкою, все почує і простить, а батюшка буде накривати тобі голову своєї єпитрахиллю і скаже, що Бог простив. А потім можна причащатися ".
Добре, коли люблячий дорослий буде поруч в Церкві з дитиною під час цього важливо події.
Але питати, що дитина сказав, що йому батюшка відповів можна.
Сповідь - це таїнство, це вже особиста територія душі Вашої дитини. Слід його поважати. Просто моліться поруч. Хоча часто це не буває просто.