Батьки завжди чекають первістка з нетерпінням і приємним хвилюванням, а на народження другої дитини вирішуються далеко не все. Мама вже має деякий досвід, її терзають страхи, які змушують відкладати цю подію на невизначений термін.

Чи мають ці страхи під собою підставу? Погляньте на них під іншим кутом, і багато страхи і сумніви легко розсіються.

"Я не зможу пережити вдруге вагітність і перші місяці життя дитини"

Якщо ваша перша вагітність проходила з токсикозом і набряками, а дитина в перші місяці життя був неспокійним, то напевно ви з жахом уявляєте собі повторення такого ж сценарію, коли мова заходить про другу вагітність.

Насправді таке занепокоєння має під собою мало підстав. Зовсім не обов'язково, що чергова вагітність і характер другої дитини будуть такими ж. Більше того, практично всі жінки стверджують, що з другим і третім дитиною у них було набагато менше проблем, ніж з первістком. Вони спокійніше, стійкіше до захворювань, краще сплять і менше плачуть в ранньому дитинстві. Це підтверджують і лікарі.

Справа в тому, що друга і наступні вагітності, як правило, крок усвідомлений, жінка до неї ретельно готується. Крім того, організм вже має досвід з виношування дитини, тому він з'являється на світ більш здоровим і підготовленим до самостійного життя.

"Для первістка народження другої дитини стане травмою"

Дитяча ревнощі і суперництво - дуже поширене явище. Але її причиною стає не поява в будинку другої дитини, а зміни в поведінці батьків по відношенню до первістка.

Кожна мама може і повинна запобігти появі у дитини негативного ставлення до поповнення в сім'ї. Починайте працювати над цим ще під час вагітності, задовго до пологів.

Ви повинні не просто поставити дитину до відома про появу у нього брата або сестри. Розповідайте йому про майбутню подію, пояснюйте, як ви будете разом ходити гуляти, що будете разом робити, в які ігри грати, як він зможе брати участь у вихованні малюка - показувати іграшки, вчити тримати брязкальце, сидіти, повзати, ходити. Створюйте яскраві і радісні образи, в яких обов'язково будуть присутні обидві дитини.

Постарайтеся не відсторонитися від старшої дитини після пологів - він повинен відчувати себе як і раніше потрібним і улюбленим. Радьтеся з первістком, як назвати малюка, куди поставити ліжечко, якого кольору купити пелюшки (якщо ваша думка не буде співпадати з думкою дитини, поступіться, в чому вважаєте можливим).

Доручіть дитині покачати ліжечко, розважити немовля брязкальцем , попросіть допомогти вибрати іграшку в подарунок новонародженому. Поважайте думку первістка, просіть про допомогу. Так дитина відчує себе залученим в події, що відбуваються, а не відсунутим на другий план.

Не забувайте про те, що первісток, хоч і старший, але як і раніше дитина. Не позбавляйте його дитинства, не вимагайте, щоб він у всьому поступався молодшому, кажучи: "Ти вже дорослий".

Якщо ви будете ставитися з однаковою любов'ю до обом дітям, ваша дитина буде радий поповненню сім'ї так само, як і ви.

"Я не зможу полюбити другої дитини так само, як перший"

Цілком природно, що поява першої дитини викликає масу нових відчуттів і емоцій.


Дитина стає для матері центром Всесвіту, на ньому зосереджуються всі думки. Дуже часто, думаючи про народження другої дитини, батьки сумніваються, чи зможуть вони полюбити його так само сильно.

Під час другої вагітності жінка рідко відчуває колишню ейфорію, вона ставиться до появи дитини набагато спокійніше, але аж ніяк не байдуже . Можете бути впевнені, що як тільки ви побачите свою другу дитину, візьмете його на руки, відчуєте його тепло, то зрозумієте, що любите його нітрохи не менше, та вашу любов вистачить на всіх.

Мова не йде про те, що любов до дітей буде однаковою. За одну дитину серце болить по одному приводу, за іншого - за іншим. Але це зовсім не означає, що в чиюсь сторону буде перевага в силі любові.

"У мене не вистачить часу і сил на двох дітей"

Багато жінок при думках про народження другої дитини боятися того, що на їхні плечі звалиться додаткове навантаження. Насправді, все не так страшно, як здається на перший погляд.

Не порівнюйте перший досвід догляду за новонародженим з майбутніми клопотами. Не буде тієї сумбурності, розгубленості, нервозності. Ви вже знаєте, як заспокоїти дитину, якщо вона плаче, як правильно дати ліки, якщо він захворіє, чим зайняти, щоб він не нудьгував. Ви будете почувати себе набагато впевненіше.

До моменту народження брата або сестри первісток вже виросте з пелюшок, і вже не буде вимагати до себе постійної уваги. Якщо різниця у віці між дітьми досить велика (кілька років), дитина зможе не тільки обслужити себе сам, але і допоможе вам з новонародженим.

"Наш сімейний бюджет не дозволяє нам замислюватися про другу дитину"

Не потрібно порівнювати матеріальні витрати, яких потребують народження другої дитини, з аналогічними витратами при появі первістка. Вам, швидше за все, знадобиться значно менше коштів.

Багато дитячі речі (ковдри, пелюшки, одяг, ліжечко, коляска) дістануться малюкові в спадок від старшого брата або сестри. Знайомі мами напевно з радістю поділяться дитячими речами, які займають місце в шафі.

Ви на власному досвіді знаєте, які речі потрібно купити обов'язково, а без чого можна і обійтися, і зможете більш раціонально підійти до покупки нових речей .

Психологи вважають, що після народження першої дитини жінка ще не відчуває себе матір'ю. Тільки народження другого малюка материнство розкривається повною мірою, жінка відчуває ні з чим не порівнянне окрилює почуття. І, можливо, через деякий час замислюється про третю дитину.