Іпохондричний розлад (іпохондрія) - надмірно турботливе ставлення людини до свого організму, тривожне спостереження за собою, страх за своє здоров'я.

Характерні ознаки Іпохондрик

Іпохондрик надмірно дбає про своє здоров'я, часто скаржиться на погане самопочуття і порушення діяльності внутрішніх органів, постійно прислухається до своїх відчуттів. Будь-які, навіть незначні, зміни в організмі викликають тривогу і стурбованість Іпохондрик (він відразу ж припускає, що захворів важкою, навіть невиліковною хворобою, а лікарі не можуть її виявити).

Іпохондрик не просто вселяє дружині, що хворий , він сам (на відміну від симулянтів) щиро вірить у свою хворобу. Він із задоволенням ходить до лікарів, скаржиться на нездоров'я, вимагає детального обстеження всього організму, охоче приймає призначені лікарем ліки і строго дотримується режиму.

Іпохондрик докладно описує знайомим, колегам, членам сім'ї симптоми своїх уявних хвороб, очікує співчуття і сердиться, якщо йому не вірять. Він вимагає, щоб близькі піклувалися про нього (особливі дієта, режим, увага), дотримувалися тишу, коли він, втомлений від своїх уявних хвороб, лягає відпочити.

Деякі Іпохондрики сплять вдень 2-3 години (при цьому домашні повинні ходити безшумно, щоб не потурбувати його), а вночі скаржаться на безсоння, здійснюють тривалу прогулянку, щоб заснути. Іпохондрик настільки любить себе і береже своє здоров'я, що вимагає для себе скороченого робочого дня, часто йде з роботи (в аптеку, в поліклініку або через нездужання).

Якщо у Іпохондрик піднялися температура або тиск, з'явився нежить, цього достатньо, щоб він відчув себе хворим, зліг у ліжко і викликав лікаря. Він скаржиться, що страждає, вимагає співчуття і постійного догляду.

Іпохондрик - важка тягар для своєї родини. Він захворює при будь-якій ситуації, яка травмує його психіку.


Скарги на здоров'я при цьому, як правило, сильно перебільшені. Навколишні зазвичай Іпохондрик вважають тяжко хворою людиною, тільки дружина може засумніватися в цьому, але переконати Іпохондрик неможливо.

Іпохондрики (як і всі уявні хворі) егоїстичні. Вони не звертають уваги на те, що калічать долю своїх дітей, позбавляють близьких відпочинку, віднімають їх час і гроші.

Іпохондрик отруює життя близьким, звинувачує їх у бездушші, жорстокості, неуважності до його страждань.

Як ужитися з Іпохондрик?

Іпохондричний невроз буває у людей певного особистісного складу. Вони недовірливі, сконцентровані на своєму здоров'ї, постійно прислухаються до діяльності внутрішніх органів, перевіряють пульс, тиск і температуру. Проаналізуйте поведінку чоловіка і постарайтеся визначити, хворий він по-справжньому або симулює. Якщо має місце симуляція (ипохондрический невроз), то без допомоги психіатра вам не обійтися.

Будьте гранично уважними, адже якщо ваш чоловік дійсно хворий, пропозицію відвідати психіатра його образить (хоча, безумовно, буде корисно, раз він став домашнім тираном).

Не варто ходити до терапевта і шукати хвороби, яких немає. Іпохондрик тільки звинуватить лікарів у некомпетентності.

Лікувати Іпохондрик непросто, умовити його звернутися до лікаря - проблема. Але, навіть погодившись на лікування, він відмовляється приймати ліки під приводом появи побічних ефектів.

Незважаючи на складності, іпохондричний невроз можна вилікувати, і робити це повинен саме психіатр.