Майже всі весілля проводяться за однаковим сценарієм. Наречений з друзями приїжджає за нареченою, "викуповує" її у подружок, потім вони їдуть в ЗАГС на реєстрацію, потім молоде подружжя їдуть кататися. Завершує торжество весільний банкет. Іноді перед весіллям проводять дівич-вечір і парубочий вечір.

Ви хоч раз замислювалися, чому весілля проводяться саме так? Виявляється, весільні традиції викупу або крадіжки нареченої існує кілька тисяч років. Багато століть існує і традиція проводити перед весіллям дівич-вечір, а ось парубочий - явище відносно нове.

"Викуп" нареченої

Практично у всіх народів здавна існувала весільна традиція продавати дочок заміж. Деякі батьки робили це самі, інші користувалися послугами спеціальних людей (їх згодом стали називати свахами) і віддавали їм за послугу частина виручених за дочку грошей. Причому часто влаштовувалося щось на зразок аукціону, на якому кожен бажаючий і досить заможний чоловік міг купити собі дружину. Красивих дівчат продавали дорого, а за дівчат, які красою не відрізнялися, навіть приплачували майбутнім чоловікам.

Швидше за все, весільна традиція викуповувати наречену пішла з тих давніх часів. А може бути звідти ж родом і традиція давати за наречену придане.

У пізніші часи на Русі з'явився закон, за яким багатий чоловік повинен був виділити дружині частину земель "для прокорму". На цих землях жінка ставала повноправною господинею, а в разі смерті чоловіка вони ставали її вдовину часткою майна.

Вкради наречену

У європейських народів побутувала й інша весільна традиція - красти наречених. Дозволялося вкрасти дівчину, на якій чоловік вирішив одружитися, під час народних гулянь та інших багатолюдних свят, після чого вони повинні були ховатися протягом доби.


Якщо за цей час втікачів знайти не вдавалося, дівчина ставала дружиною сміливця.

Тим хлопцям, яким не пощастило, і втікачів до закінчення встановленого терміну знаходили родичі дівчини, доводилося не солодко. Дівчину запитували, чи згодна вона вийти заміж за викрадача. Якщо вона відповідала згодою, молодих відпускали з миром, якщо відмовлялася - хлопець позбавлявся голови.

Зазвичай закохані заздалегідь домовлялися про майбутній викраденні. Але траплялися й крадіжки без попереднього домовленості, для особливо розбірливі наречених або дівчат із заможних родин.

Так що традиція красти наречену сягає своїм корінням в далеке минуле. В давнину цей весільний звичай був особливо поширений серед слов'ян, козаків і німецьких народів.

Дівич-вечір

Напередодні весілля в будинку нареченої збиралися подружки, щоб попрощатися з її дівочої свободою. У ті часи дружина була повністю підпорядкована чоловікові і повинна була запитувати дозволу навіть для того, щоб відвідати батьків, що вже говорити про зустрічі з подругами. Тому на дівич-вечорі подруги співали сумні (прічітальние) пісні, в яких йшлося про розставання дівчини зі свободою.

Парубочі влаштовувати було не прийнято, адже чоловік - господар у домі, і поява законної дружини ніяк не обмежує його свободу. Парубочі стали поширеним явищем зовсім недавно, після того як жінки отримали певні права та процедура розлучення перестала бути для них ганьбою. Тепер, коли одруження з'єднує двох люблячих людей, що мають рівні права, можливо, чоловікам є з чим попрощатися перед весіллям.