Щоб початок навчального року не стало для дитини стресом, допоможіть йому адаптуватися до навчання після канікул.

Навантаження не повинна бути для дитини занадто стомлюючої. Додаткові заняття - секції, гуртки, курси - це чудово, але таке навантаження може виявитися надмірним для дитини. Чи не записуйте дитину відразу в кілька гуртків - після канікул організм дитини розслаблений, йому важко звикнути навіть до розписаним по хвилинах шкільних занять. Особливо ця порада відноситься до молодшим школярам.

Допоможіть дитині правильно розподілити час між навчанням і відпочинком. Після школи дитина обов'язково повинна відпочити, поїсти, і тільки після цього починати робити домашні завдання. Нехай він чергує виконання письмових і усних завдань і обов'язково робить короткі перерви між ними. Це може бути невелика розминка. Школярі молодших класів можуть концентруватися на одному завданні 10 - 15 хвилин. Саме стільки має тривати одне заняття.

Краще всього, якщо ви організуєте дитині активний відпочинок - ігри, прогулянки на свіжому повітрі. Але не перестарайтеся - надлишок позитивних емоцій може бути так само шкідливий, як і негативні емоції.

Обмежте час, який дитина проводить перед телевізором і за комп'ютером - ці заняття не тільки не сприяють відпочинку, а й стомлюють організм.

Слідкуйте, щоб дитина лягав спати раніше. Чим раніше дитина ляже спати, тим легше перенесе раннє пробудження. Постійне недосипання сприяє підвищеній втомлюваності, поганого настрою і неуважності. Молодші школярі повинні спати не менше 10 годин, а підлітки - не менше 9 годин.

Занадто різке пробудження може викликати у дитини роздратування, настрій зіпсується на весь день.


Щоб привчити дитину вставати самостійно, подаруйте йому будильник з мелодійним сигналом. Під час сніданку підтримуйте спокійну доброзичливу атмосферу.

Слідкуйте, щоб дитина щодня гуляв на свіжому повітрі. Молодші школярі повинні проводити на свіжому повітрі не менше 3,5 годин, підлітки - 2:00 , старшокласники - 1,5 годин на день.

Прогулянки перед сном всією родиною - ідеальний варіант. У цей момент ви можете викликати дитини на відверту розмову, дізнатися про стосунки з однолітками, вчителями. З розмов робіть правильні висновки і давайте ненав'язливі поради.

Зверніть увагу на харчування дитини. Раціон харчування дитини повинен включати всі необхідні для росту і розвитку вітаміни і мікроелементи:

  • магній (міститься в горіхах, насінні, бананах, гречці, какао, бобових, зелені),
  • холін і лецитин (містяться в яйцях, печінці, рибі, молоці, захищають і відновлюють нервову систему ).

Якщо дитина не їсть корисні продукти, купіть спеціальний полівітамінний комплекс для дітей, який зміцнить його здоров'я і захистить від хвороб.

Проявіть розуміння і не забувайте хвалити дитину. Згадайте, як ви були першокласником - руки втомлювалися від листа і не слухалися, вчителі ставили погані оцінки, відносини з однолітками не ладналися.

Не забувайте, що на початку навчання дитина дуже потребує вашої підтримки. Хваліть його за кожне досягнення, не лайте за погані оцінки і небажання вставати вранці. Проявіть терпіння і розуміння. Не допускайте, щоб через постійні закидів дитина втратила віру в себе, у свої сили.

Частіше ставте себе на місце дитини, і ви зрозумієте, як себе вести. Згадайте себе в дитинстві, і не позбавляйте своєї дитини щасливих спогадів.