Биос: що це таке.

Біос з наголосом на букву "І" називають частину системного ПЗ. Реалізована вона як мікропрограм і необхідна для того, щоб надати API доступ до ПК і підключеним пристроям до комп'ютера. Биос працює на операційній системі. Дуже небагато знають, що таке биос, тому мало що знають про систему роботи персонального комп'ютера взагалі. Для багатьох користувачів достатньо вміти включати комп'ютер і плавати по просторах Інтернету. Зараз биос вважається досить застарілим. Так наприклад, для сучасних комп'ютерних платформ замість биос впроваджується система під назвою Extensible Firmware Interface (розширена мікропрограма).

Але є й ті, хто віддає перевагу знати, як оновити біос, а не користуватися новими технологіями для запуску комп'ютера в робочий стан. Основним відомим виробником биос (як для ПК, так і для ноутбуків і серверів) крім офіційного виробника є компанія AMI. Якщо ви хочете бачити настройки біос, під час завантаження комп'ютера необхідно натиснути здебільшого клавішу "Delete" на вашій клавіатурі. Багато користувачів, не знаючи, коли саме можна натискати цю кнопку, тиснуть її з самого включення комп'ютера, поки не з'явиться темне діалогове вікно.

Оновлення биос і чи потрібно це.

Багато хто задається питанням чи потрібно оновлювати біос взагалі, можливо краще працювати з однією системою, не змінюючи нічого? Але зрозуміло, що технології щорічно змінюються, щось нове з'являється щодня в різних країнах і містах світу. Так і з биос - він розвивається, змінюється, стає краще. Так що якщо ви хочете вдосконалити роботу свого комп'ютера, вам точно доведеться оновлювати біос. Або інший варіант - купити новий, більш сучасний ПК, але це більш затратно і деколи є зайвою витратою грошей. Однак навіть якщо ви купите новий процесор, але залишите колишню материнську плату, оновити біос буде необхідно, щоб робота комп'ютера була продуктивною.

Таким чином, відповідаємо на питання, що цікавить: биос оновлювати потрібно і можна, а часом - просто необхідно! Для того щоб биос оновити, необхідно знати декілька даних:

  1. Модель "материнки" (материнської плати),
  2. Дану модель биос (поточну на даний момент).

Швидше за все ви не пам'ятаєте ні те, ні інше. Однак це не страшно:

  1. Дізнатися дані про материнську плату можна в документах на "материнку", які повинні були у вас зберегтися з магазину,
  2. Дізнатися версію біос, якою ви користуєтеся на сьогоднішній день так само не складно. Дійдіть до процедури "POST" і натисніть на клавіатурі кнопку паузи. Необхідна інформація висвітиться прямо на екрані монітора. Запам'ятайте версію біос або запишіть у блокнот, потім натисніть будь-яку кнопку на клавіатурі і завантаження буде продовжена.

Оновлюємо биос на ноутбуці.

Дуже багато останнім часом стали користуватися не стаціонарними комп'ютерами, а ноутбуками, які легко переносити, які можна взяти з собою. При цьому ноутбуками все частіше користуються будинки, тому це займає мало місця. Не дивлячись на це, дуже багатьох досі цікавить, як оновити біос на ноутбуці.


Це не складно, в чому ви самі зараз зможете переконатися.

Отже, ось що необхідно зробити, щоб оновити біос:

  1. Дізнайтеся версію біос, яка використовується на вашому ноутбуці, як це зробити, ми описали трохи вище. Пригадується також інформація про тип і виробника биос. Як варіант - знайти дані про ноутбук (інструкція), тут точно є інформація про биос, якщо ви його вже не оновлювали,
  2. Виробник биос на своєму офіційному сайті завжди викладає інформацію про оновлення. Так що, як тільки ви дізнаєтеся виробника, тут же зайдіть за допомогою інтернету на його сайт. Тут ви знайдете файл для оновлення. Називатися він буде "Update". Так само знайдіть інформацію про те, як можна оновлювати біос у вашому ноутбуці: через просту ОС або DOS. Описаний варіант підходить в тому випадку, якщо ваш ноутбук підтримує оновлення через ОС,
  3. Якщо ж через ОС оновити біос проблематично, ви можете зробити це завдяки "флешці". Для цього на зовнішній накопичувач збережіть завантажувальний файл і завантажте систему ноутбука з "флешки". Тут необхідно відключити такі розділи биос, як відео (video bios cacheable), флеш (flash bios protection) і систем (system bios cacheable). Тільки після цього можна встановити потрібні оновлення,
  4. Перезавантажте комп'ютер по закінченню робіт з оновленням биос.


Особливості поновлення биос.

Найголовніше, про що варто пам'ятати при оновленні биос, так це правильність всіх даних. Не можна помилятися, щоб не пошкодити цим систему вашого комп'ютера або ноутбука.

Далі, що необхідно запам'ятати, так це правильно підібраний момент для перезавантаження комп'ютера. Якщо не хочете пошкодити операційну систему, пам'ятайте, що перезавантажувати комп'ютер можна тільки після встановлення оновлень, а не до цього або під час встановлення оновлень. Не намагайтеся заощадити час на таку дрібницю і вам не доведеться купувати новий комп'ютер.

Багато хто цікавиться, як оновити біос материнської плати при цьому не розуміючи, що всі дії вони виконують під власну відповідальність. Завжди існує ймовірність того, що "материнка" просто згорить. Крім того, ви автоматично, при модернізації биос, втрачаєте гарантійного терміну на обслуговування.

Якщо не можете знайти нову версію біос на сайті виробника, то дотримуйтесь приблизно за наступним маршрутом: Сервіс-Центр завантажень-Файли-Материнські плати . Далі вибирайте модель "материнки", яку ви заздалегідь уточнили, і підтвердіть свій вибір "Ок" чи "Пошук". Через деякий час перед вами з'явиться вікно, де потрібно вибрати наявну у вас ОС на комп'ютері і підтвердити свій вибір. Далі вибираєте "BIOS" і вибираєте найбільш свіжу версію. Її то і потрібно завантажити і зберегти.

Якщо ви оновлюєте биос через флеш-накопичувач, попередньо очистіть його від купи файлів, на ньому повинен бути лише файл установки оновлення биос. У тому випадку, якщо ви зберігаєте на "флешці" різні файли, перекиньте їх на інший накопичувач, зробіть форматування і тільки після цього використовуйте.