Завантажити комп'ютер можливо не тільки з використанням жорсткого диска, але і з будь-яких зовнішніх пристроїв, що використовуються для зберігання інформації: дисків, флеш-накопичувачів, оптичних пристроїв. Необхідність у цьому може виникати в разі збою або іншої необхідності переустановлення операційної системи, процесі позбавлення від вірусів, вихід з ладу жорсткого диска з подальшою заміною його новим, а також при будь-яких видах діагностичних роботах, що проводяться на ПК. Для власників деяких моделей ноутбуків і нетбуків, не оснащених дисководами, завантаження ОС з флеш-накопичувача є єдиним доступним способом.

Яка флешка може бути використана в якості завантажувального?

Як USB зробити завантажувальної, і яку флешку для цього потрібно використовувати? В якості завантажувального потрібно вибирати флеш-накопичувач об'ємом не менше 512 Мб і не більше 4 Гб. Використовуються для цих цілей флешки можуть бути різних типів: ММС, SD, CF. Явних обмежень по вибору флеш-накопичувача на перший погляд немає. Але завантаження може здійснюватися не з усіх USB-носіїв. Причиною цього є особливості коду BIOS. Виявити таку несумісність можливо, на жаль, тільки на практиці.

Завантажувальний флеш-накопичувач, прекрасно працює на одному комп'ютері, може виявитися абсолютно марним для іншого. Причому, під керуванням вже встановленої операційної системи флешка буде читана, а от як завантажувальний варіант - не може бути застосована.

Іноді вирішити проблему допомагає програма FlasheBoot, яка може зробити флешку доступною для розпізнавання BIOS.

Вже готові завантажувальні флеш-накопичувачі з'явилися у продажу, але це варіант сумісність не гарантує, а створити завантажувальну флешку самостійно нескладно.

Копіюємо ОС на флеш-карту

Найдоступнішим і універсальним варіантом, що дозволяє створити завантажувальний флеш-накопичувач для сучасних версій Windows, є використання безкоштовної програми WinToFlash.


Ця утиліта невелика і не потребує встановлення. Досить розпакувати архів і помістити в папку.

Підключивши флешку і підготувавши образ, запускаєте WinToFlash. Натискаєте на велику клавішу в першому вікні, вибираєте шлях до дістрібютіва операційної системи, потім - букву диска, який призначений системою флеш-карти.

Далі утиліта всі операції проробить самостійно.

Завантаження ОС з USB-носія на комп'ютер

Як usb зробити завантажувальної? Процедура завантаження операційної системи з флеш-накопичувача проста, але слід дотримуватися кількох нескладних правил:

  1. Флешка повинна бути вставлена в комп'ютер до його включення, а не після входу в BIOS. Це пов'язано з тим, що розпізнавання USB-носіїв відбувається в процесі ініціалізації ПК і може не контролюватися потім.
  2. Якщо ваша флешка була успішно розпізнана - в меню "BOOT" ви обираєте її в якості завантажувального. Іноді зустрічаються системні плати, при вході дозволяють знайти BOOT- меню за допомогою клавіші F12, і в ньому позначити завантажувальний носій без заходження в BIOS.
  3. Якщо ви правильно виконали початкові дії, то протягом декількох секунд після закінчення перезавантаження ви побачите встановлену операційну систему.

У своєму ліцензійній угоді компанія Microsoft повідомляє, що ви маєте право робити копію ліцензійної ОС Windows на зовнішній USB-носій, але використовувати його можливо тільки на власному ПК, на якому і була встановлена ОС.