Чи може прижитися в наших широтах така модель щасливого дитинства?

Взагалі-то, якщо чесно, вседозволеність маленьких японців - це міф.

Інакше з п'ятирічних оскаженілих егоїстів, якими неминуче виростають діти, яким можна все, ніколи не вийшов би бездоганно слухняний гвинтик налагодженої машини японського суспільства.

Японія - країна традиційних східних цінностей , які вимагають: суспільні інтереси вище особистих, спочатку - борг перед суспільством, і тільки потім - індивідуальні пристрасті. У цій системі координат і починає життя японська дітвора.

На поверхневий погляд малеча дійсно зростає в атмосфері вседозволеності: ніхто не заборонить дитині розмазати по стінах вміст банок в перукарні, де мамі роблять зачіску, а дитині стає нудно. Ніхто не стукне дитя по попі, якщо воно виваляється в бруді або трошки поп'є з калюжі.

Ніхто не схопиться за голову, якщо дитина виріже квіточки з святкового маминого кімоно, викине у смітник дорогі годинники, переверне все горщики з квітами або ви фарбуватиме кота в зелений колір. На дітей ніколи не кричать, їх не шльопають, їм не читають нотацій.

Але варто дитині по-справжньому завинити, наприклад, замахнутися на тата, зробити боляче старшому братові, висипати відерце піску на голову бабусі - дитину карають по-японськи, а саме - ігнорують. Малюк залишається повністю один наодинці з власним проступком. Так формується головна заповідь японця: найстрашніше покарання - презирство групи.

"Всі будуть сміятися над тобою, якщо ти будеш так робити" - спокійно вселяє японська мама маленькому шибеникові.

З перших днів життя немовля потрапляє в жорстоку систему ієрархій, правил і вимог, які ніколи не порушують його батьки, а значить, поволі вчиться дотримуватися і він сам.

Якщо японський малюк росте у великій родині, в якій у нього є братики й сестрички, він не буде називати їх просто" брат "чи" сестра ". У японській мові чітко розрізняються і називаються спеціальними словами "старший брат", "молодший брат", "старша сестра", "молодша сестра": на мовному, підсвідомому рівні закріплюється чітка ієрархія.

Між іншим, японських батьків не турбує проблема рівності-нерівності в сім'ї: старші діти апріорі мають більше прав, ніж молодші, і малюкам і в голову не приходить ревнувати, претендувати або намагатися підсидіти лідера за народженням.

У батьків все так само жорстко і чітко: мама - вдома і на кухні. Папа - з головою в роботі. Останнім часом, озираючись на Захід, японські мами теж потихеньку починають мріяти про кар'єру або самореалізації, але суспільство категорично засуджує революціонерок: вийти на роботу раніше належних трьох років дитини - вшановується недозволенним егоїзмом.

Японські мами - це в першу чергу мами.


Вони годують грудьми своїх малюків до двох років, завжди і скрізь носять їх в слінгу, сплять - з немовлятами, і намагаються всіма силами оберегти дитя від будь-яких напастей.

Якщо дитина обпалюється, падає, з'їдає несмачне, починає плакати - мати (та й всі навколо) вважають винуватою тільки себе: вона щиро й гірко просить вибачення у свого маленького імператора. У подяку японці все життя обожнюють маму і ні за що не заподіюють їй шкоди: в очах суспільства погану поведінку людини з батьками підлягає найжорстокішому осуду.

Суворі правила вседозволеності японського материнства та дитинства диктують: щеплення - обов'язкові і необхідні, ранній розвиток - обов'язково і необхідно, тілесний контакт з мамою - обов'язковий і необхідний.

Ніяких західних вольностей начебто антіпрівівочной протестів, ухилення від розвиваючих методик або самовільного рішення про штучне вигодовування японське суспільство не терпить.

І дитина, якій ніби як дозволено все, росте в чіткому знанні: правила - беззаперечні, суспільство - первинно, потреби групи - в пріоритеті.

Чи може наше суспільство, в якому закони і правила масово порушуються (і це шанується за героїзм - ухилитися від закону, проігнорувати правило, проявити особисту сміливість, наплювавши на групу), суспільство, в якому мами і тата роками борються за право на власний егоїзм, в якому діти мають повне право не любити матерів або не відчувати родинних зв'язків з братом чи сестрою - чи може це суспільство, часто дозволяє собі все, дозволяти все дітям?

Наші немовлята, почни тільки їм все дозволяти "як би по-японськи", виростуть (і виростають) відв'язати людьми, що не відчувають рамок ніколи і ніде. Бо авторитет групи слабкий, а особисті рамки - не встановлені.

Тому так важкі і несповідимі шляхи вітчизняної педнаук: дорослі люди, самі не відчувають чітких меж добра і зла, намагаються нав'язати якісь міфічні кордону нетямущим дітям.

Однак людина поза меж не існує.

Тому-то так важливо для нашої західноорієнтованих цивілізації починати виховання дітей з виховання себе, з встановлення своїх власних чітких, зрозумілих, ніколи не переступати межі " можна "і" не можна ".

І коли вони є - замислюватися про те, що саме ми можемо дозволити своїм дітям.