Гладіолуси відносяться до бульбоцибульні рослинам, які можуть радувати своїх господарів незрівнянною красою і тривалим розпусканням. Ці якості дозволяють використовувати квіти не тільки для прикраси клумби, а й для створення чудових букетів. Для того щоб бульбоцибулини були придатні для вигону квітконосу в наступному сезоні їх потрібно правильно викопати на зиму і грамотно зберегти. Давайте розглянемо, як зберігати гладіолуси правильно, щоб не пошкодити ні одну цибулину.

Правильне викопування цибулин

Викопують цибулини гладіолусів на початку останнього осіннього місяця - листопада. Цю процедуру потрібно встигнути провести до промерзання грунту. Якщо цибулини викопати раніше цього часу - вони не тільки будуть погано зберігатися, але і неякісно цвісти в наступному сезоні. Причиною цього є факт, що невисохлі листя не встигають віддати всі поживні речовини цибулин. Повне дозрівання цибулин знаходиться в прямій залежності від кількості листів, надісланих на стеблі після зрізування квітки для букета. Таких листів повинно бути не менше чотирьох, тоді дозрівання бульбоцибулини пройде правильно і швидко. Раніше всього можна викопувати цибулини ранніх сортів, трохи пізніше - середніх, і пізніше всього - поздноцветущие гладіолуси і дітки.

Викопувати потрібно, акуратно підчепивши лопаткою, щоб не нашкодити цибулин, а потім висмикнути стебла рукою. Землю потрібно струсити, великі коріння обрізати, і викласти викопані бульбоцибулини на поліетиленову плівку. Якщо при викопуванні стебла і листя ще зелені, то їх не потрібно деякий час обрізати, щоб вони повністю змогли віддати свій запас поживних речовин цибулин. Якщо ж наземна частина вже встигла пожовтіти, то її потрібно відразу обрізати, залишивши пеньок близько двох сантиметрів заввишки. При викопуванні потрібно вибирати із землі і дітки - цей найбільш життєздатний посадковий матеріал.

Підготовка цибулин до зберігання

Викопані гладіолуси розсипають в один шар і підсушують протягом дня. Цибулини і відпали дітки акуратно потрібно очистити від землі, знищивши хворі екземпляри. Потім цибулини можна помістити в розчин фунгіциду. Однак після обробки цибулин зберігати їх в житловій кімнаті, а вже тим більше в холодильнику не рекомендується.

Оброблені цибулини просушують на сонці до тих пір, поки вся волога не випарується.


Висушені бульбоцибулини для зберігання укладають в пластикові ящики з гратчастим або сітчастим дном. Можна використовувати дерев'яні контейнери для овочів. Розташовують цибулини в один - два шари і встановлюють ємності для зберігання на два тижні в провітрюване приміщення з температурою до 250С. При просушування цибулини необхідно часто перевертати і переміщати, оскільки в цей час відбувається інтенсивний процес дихання викопаних гладіолусів. В результаті цього під лусочками накопичується волога, яку потрібно негайно видалити, щоб уникнути виникнення грибкових захворювань. Після ефективного висихання від основних цибулин легко відокремлюють старі бульбоцибулини, стебла і коріння. Якщо гладіолуси пересушити, то нова цибулина при відривання від старої материнської може бути пошкоджена.

Очищені просушені цибулини потім ще протягом місяця просушують при кімнатній температурі. При цьому донцеві має остаточно опробковеть.

Умови зберігання цибулин взимку

Так як зберігати гладіолуси взимку? Після всіх проведених підготовчих заходів бульбоцибулини гладіолусів складають у ящики і залишають на зберіганні в сухому прохолодному приміщенні, де температура не перевищує + 80С. Дуже важливим є дотримання режиму зберігання.

Підвищена вологість призводить до несвоєчасного раннього проростання клубнелуковиц, а знижена визовает їх пересихання. Підвищення температури вище покладеної призводить до посиленого дихальному процесу цибулин і збільшення витрати вологи і поживних речовин. Такі фактори згодом стають причиною погіршення якості цвітіння. Дрібні цибулинки потрібно зберігати окремо, тримаючи їх в піску або торфі.

У період зберігання гине до 40% посадкового матеріалу в основному через хвороби, які в швидко розвиваються в приміщеннях з підвищеною вологістю. Для профілактики втрат місце зберігання гладіолусів потрібно добре провітрювати. Також не можна допускати перепаду температур. Крім цього цибулини потрібно періодично оглядати, видаляти пошкоджені місця, просушувати відвологлий посадковий матеріал. При утворенні сильних поразок бульбоцибулини потримають в марганцевому розчині. А потім просушуються і знову закладаються на зберігання.

Правильно збережені цибулини гладіолусів дають прекрасні сильні і здорові квітконоси, що радують око яскравими ефектними квітами.