Священики: хто вони такі?

Почнемо тему з того, хто такі священики. Правильніше називати їх не священиками, а священнослужителями, але перше визначення богослужітелей більш звичне для росіян, а й більш короткий, зручне. Проте варто враховувати, що священик або ієрей має тільки другий ступінь священства, а значить не має права на таїнство рукоположення! Призначають священиків єпископи або архієреї, які мають вищу ступінь священства. Призначення відбувається через таїнство рукоположення. У Росії давно звернення до священика звучить як "батюшка", а так само "батько", але правильніше всього звертатися до священнослужителя даного чину "Ваше велебність". У зарубіжній церкви таке звернення стосувалося до священика ченцеві, а якщо священик був одружений, то необхідно було звертатися "Ваше благословення".

Не можна не відзначити і таке звернення, і назва священнослужителя, як "Поп" (згадайте, наприклад, казку "Про попа і його працівника Балду"). Проте звернення це мало досить простонародний і навіть негативний зміст, хоча років п'ять в середині 18 століття священиків було офіційно прийнято називати попами. А назва богослужітелей, як "священиків" з'явилося і зміцнилося пізніше, при Катерині 2 і її духовного наставника Панфілова Івана. Під назвою "тато" здійснюють свою діяльність католицькі священики. Цікаво і назва дружини священика. Раніше їх звали "попадями", зараз же вони "матінки".

Шлях до священства.

Для того, як стати священиком, необхідно готуватися, багато знати про себе, про свою віру. Давайте розберемо, які "щаблі кар'єрної драбини" можуть очікувати і готуються перед майбутніми і чинними священнослужителями. Священнослужителі розрізняються за ступенем доступних священства для них:

1. Диякон. Цей священнослужитель може служити при проведенні різних таїнств;

2. Священик. Священнослужитель даного "рівня" може здійснювати таїнства, тобто проводити їх;

3. Єпископ. Вища стадія священність, священнослужитель може не тільки проводити служби і таїнства, але і присвячувати бажаючих і готових до проведення таїнств.

Щоб стати священнослужителем, необхідно закінчити семінарію.


Вступити туди не так легко, як може здатися. Ось що належить, щоб стати студентом семінарії:

- бути чоловіком старше 18 і молодше 35 років,

- мати мінімальне утворення (тобто середнє),

- бути не одруженим або мати перший шлюб,

- отримати рекомендацію єпископа чи священика приходу,

- здати усно іспити з історії Біблії (Старий і Новий Завіт), загальноцерковної та Руської православної історії, Катехизму та Церковному статуту,

- письмово здати виклад на церковну історичну тему або на біблійну тему,

- відповісти на додаткові питання приймальної комісії (можуть перевірити чи вмієте ви читати Псалтир , знаєте молитви, піснеспіви і чи є у вас музичний слух).

Складання іспитів починається в серпні, а навчання як зазвичай з 1 вересня. Вчитися необхідно не більше, ніж в простому навчальному закладі - 5 років. Крім того, студенти семінарії отримують стипендію, а іногородні та неодружені отримують кімнату в гуртожитку та харчування.

Через 5 років навчання в семінарії випускник приїжджає в єпархію, де відбувається розподіл колишніх студентів по парафіях. Важливо ось ще що: найкраще майбутньому священнослужителю відразу визначитися чи стане він ченцем або одружиться. Шляхів розвитку подій всього три:

- прийняття чернечого постригу,

- одруження (один раз на все життя!) До прийняття сану,

- відмова від постригу , неготовність до одруження і відкладення прийняття сану (целібат).

Як тільки духовний сан буде прийнятий, поміняти його буде неможливо! Тому варто визначитися з рішенням якомога раніше, і якщо стати ченцем не хочеться, то дружину варто знайти під час навчання в семінарії. Це не дуже складно, тому знайти наречену можна, наприклад, в духовному хорі, на православному сайті або форумі і т.д.