Фарингит - досить поширений запальний процес, який зачіпає слизову глотки. У більшості випадків фарингіт провокують хвороботворні віруси, рідше - стрептококи або мікоплазма.

Фарингіт у дитини протікає в двох можливих формах: катаральної, при якій відбувається запалення виключно слизової глотки, і гранулезной, коли запальний процес, пройшовши вглиб, зачіпає також і Лімфаденоїдні елементи. Запаленими можуть виявитися тільки бічні або вся задня стінка глотки. Фарингіт може відрізнятися і за ступенем запального процесу: гострий, підгострий і хронічний, і в кожному випадку проводиться відповідне лікування фарингіту у дітей.

Щоб поставити діагноз, лікар, насамперед, оглядає шийку у дитини. При гострих формах фарингіту вона набуває яскраво-червоний колір, слизова оболонка місцями набухає, на вигляд вона суха, покрита подекуди гнойничками. Причиною фарингіту може бути вірусне захворювання, тоді ці симптоми поширюються на всю горлянку, м'яке піднебіння і гланди. Якщо на глотці дитини виявляються червоні дрібні точки (крововиливи), то у дитини може початися сухий кашель, без мокротиння, який проходить за дві - три доби. Тільки на основі візуального огляду навряд чи лікаря вдасться точно визначити мікроорганізми, що викликали фарингіт.

Проведення лікування фарингіту у дітей, якщо він ще малий, досить складно.


Основні методи лікування: полоскання або обробка глотки за допомогою спреїв неможливі. Потрібно враховувати, що при їх використанні у дітей до двох років може виникнути бронхоспазм. Єдине, чим можна допомогти малюкові - давати йому рясне тепле питво, м'які загальнозміцнюючі засоби. Паралельно лікують і приєднується завжди до фарингіту риніт, щоб виключити надходження інфекції з носа. Для дітей старшого віку дають спеціальні пастилки для розсмоктування (наприклад, фарингосепт), обприскування глотки спеціальним спреєм, проведення полоскання горла антисептичними розчинами (розчин календули, хлорофіліпт).

Якщо захворювання було викликано бактеріальною інфекцією, лікування фарингіту у дітей проводиться з призначенням антибіотиків. До захворювання потрібно ставиться серйозно, воно небезпечне розвитком різних запалень: середнього вуха, бронхів або трахей.

При лікуванні фарингіту у дітей можна використовувати і народні засоби. Наприклад, інгаляція на пару картоплі, полоскання свіжим соком від картоплі, інгаляція розчином питної соди (по одній чайній ложці соди на 200 г окропу), полоскання настоєм ягід і листя чорниці, питво відвару ромашки або шавлії дрібними ковтками і зігріваючі сухі компреси на шию .