Часто батьки скаржаться на зайву активність своєї дитини, особливо, якщо дитина перший. Однак далеко не всі активні діти насправді страждають так званим "синдромом гіперактивності", хоча діточок з цією патологією зустрічається все більше.

У ранньому віці цей синдром визначити практично неможливо, оскільки для остаточної постановки діагнозу дитині потрібно проходити спеціальні тести на уважність, що стає можливим приблизно в 6 років. Цікаво, що при правильному поводженні з дитиною, всі ознаки гіперактивності до цього віку можуть вже пройти.

Якщо малюк з народження або після серйозної хвороби мало і поверхнево спить, занадто багато рухається, рано перестає спати вдень, а по мірі зростання відстає від норми у фізичному розвитку і розвитку мови на 1 - 2 місяці, можливо, це дійсно гіперактивна дитина. Що робити в цьому випадку? У такому віці нічого особливого вжити неможливо. Все, чим можна допомогти малюкові, - це проявляти до нього більше терпіння. Обстановка навколо нього повинна бути максимально доброзичливої. Батьки не повинні зриватися і кричати. Навіть абсолютно здорова дитина поки нічого не може зрозуміти. Важливо якомога раніше привчити малюка до чіткого режиму дня. Навіть якщо дитина здорова, це йому не зашкодить. Потрібно більше гуляти з ним на свіжому повітрі, купати в заспокійливих травах. Не варто з дитиною відвідувати місця, де збирається багато людей, а також занадто яскраве світло і занадто гучна музика, оскільки такі діти набагато чутливіші подібним подразників. У міру підростання дитини, слід привчати його до спокійних ігор: складанню пірамідок, роздивляння книжок і так далі.

Основною відмінністю гіперактивної дитини від нормального, але примхливого, є те, що він просто не може себе стримувати. Така дитина не розуміє, якими можуть бути наслідки його дій. Неслухняні діти в присутності сторонніх людей поводяться спокійніше, ніж зі звичними, домашніми. Капрізнічая в людних місцях, вони керуються тим, що батьки не стануть їх карати.


Гіперактивні діти, навпаки, будинки ведуть себе значно краще, ніж у присутності сторонніх. Вони не намагаються маніпулювати батьками, і роблять небезпечні дії абсолютно неусвідомлено.

Дуже важливо пам'ятати, що, в першу чергу, дисциплінувати доведеться себе, якщо в сім'ї підростає гіперактивний дитина. Що робити, щоб зменшити, наскільки це можливо, прояви гіперактивності?

Потрібно бути дуже уважними, щоб помічати, коли дитина починає перезбуджуватися. Якщо це відбувається на якомусь розважальному заході, необхідно якомога швидше його покинути. Дитину потрібно відвернути. Для цього можна посадити його на свої коліна, погладити ніжно по руці (до речі, це також може допомогти дитині зосередитися), трохи покачати і пошептати що-небудь приємне.

Дуже важливо підтримувати діалог, якщо дитина вже розмовляє. Як можна частіше ставити прості запитання, які передбачають простий і короткий відповідь. Корисно кілька разів на день промовляти подальші плани, згідно режиму дня. Займаючись з дитиною, постійно залучайте його увагу новими предметами, правилами. Постарайтеся, щоб його нічого не відволікало. На столі не було нічого зайвого, на стінах - шпалери спокійних тонів, без малюнка.

Щоб закінчити заняття з гіперактивним дитиною, заздалегідь повідомте йому про те, що пора закінчувати гру, тому що час, наприклад, вкладатися спати . Йому потрібно трохи більше часу для того, щоб закінчити один вид діяльності і перейти до іншого. Частіше показуйте дитині різні сценки, так ви "отрепетіруете" з ним правильні моделі поведінки в різних ситуаціях. Корисним буде прилучення до спорту, проте з обережністю треба ставитися до спортивних секцій, які вимагають результатів і жорсткої дисципліни.

Отже, що робити, якщо дитина гіперактивний? Просто любите його таким, яким він є. Дбайте про нього і не вимагайте жодних результатів. Будьте рішучі і спокійні. І у вас все вийде!