Зміст:

  • Спілкування з роботодавцем по телефону
  • Підготовчий етап
  • На співбесіді

При пристрої в пристойну організацію в будь-якому випадку доведеться проходити останній кульмінаційний етап влаштування на роботу - співбесіда. Інтерв'ю з майбутнім роботодавцем є досить непростою для працівника процедурою, здатної викликати стрес навіть у досвідчених претендентів. Потрібно чітко знати, як поводитися під час бесіди з роботодавцем, чого не можна робити, що не варто говорити, як правильно відповідати на запитання.

Отже, як правильно пройти співбесіду? А найголовніше: як зробити так, щоб вас прийняли на роботу, вибравши з безлічі конкурентів? Щоб пройти співбесіду, потрібно знати кілька правил.

Повернутись до змісту

Спілкування з роботодавцем по телефону

Спілкування по телефону з роботодавцем є першим етапом влаштування на роботу, де ви можете відмінно проявити себе і справити враження. І неважливо, хто буде вести розмову, секретар, або ж сам роботодавець, в будь-якому випадку, якщо ви зумієте себе правильно поставити, на це обов'язково звернуть увагу. Якщо ж розмова проводив секретар, в такому випадку, він обов'язково розповість про вас керівнику.

Під час розмови по телефону про роботу, на яку вас запрошують, необхідно знати кілька правил, як слід поводитися і які питання варто задавати.

Обов'язково потрібно уточнити, на яку посаду вас хочуть запросити, і задати всі ваші питання, що стосуються даної посади. Не соромтеся запитувати. Інтерес, проявлений до запропонованої роботи, неодмінно зацікавить, хто телефонує. Це покаже, що вам не все одно, де працювати. Якщо ви з самого початку розмови зрозуміли, що посада, на яку вас запрошують, вам не підходить, повідомте про це у ввічливій формі, привівши вагомі аргументи.

Під час подібної розмови багато претендентів починають нервувати, і в підсумку забувають поцікавитися звонящему організацією. При собі потрібно мати листок і ручку, куди можна буде записати назву організації, прізвище та ім'я людини, з якою ви ведете бесіду, а також номер телефону, за яким ви зможете зателефонувати за необхідності.

Поцікавтеся людиною, яка буде проводити з вами співбесіду. Правильним тоном буде звернення на ім'я та батькові, тому заздалегідь дізнайтеся їх.

Поцікавтеся, який точний адреса і місце розташування організації, куди вас запрошують. Переконайтеся, що призначене для співбесіди час зручно для вас, інші справи не завадять. Врахуйте, що співбесіда може зайняти чимало часу, тому розплануйте день заздалегідь. Припустимо, в цей день ви запрошені і на інші співбесіди, відповідно, час підбирайте, орієнтуючись на попередні, з проміжком у два або три години. ви повинні розуміти, що розмова має не миттєвий, адже роботодавець буде цікавитися вашими професійними навичками та досвідом роботи.

Повернутись до змісту

Підготовчий етап

Після того, як час співбесіди встановлено, можна переходити до його підготовки. Що ж необхідно для цього? Подбайте про збір необхідних документів, які можуть зацікавити роботодавця. Обов'язкова наявність паспорта, резюме (бажано в двох примірниках), диплом з вкладишем (якщо він є), різні сертифікати, посвідчення і т.д., загалом, все, що має відношення до пропонованої вам посади.

Рекомендується заздалегідь вивчити інформацію про організацію, в яку ви збираєтеся йти на співбесіду. Знайти подібну інформацію ви можете в будь-яких джерелах ЗМІ, наприклад, на самому сайті компанії, в газетах, журналах і т.д. Чи не залиште без уваги історію організації, дізнайтеся, як вона розвивалася, напрямки її діяльності, досягнення і назви підрозділів. Володіючи подібною інформацією, в бесіді з рекрутером ви можете проявити себе як зацікавленої людини, продемонструвати свої серйозні наміри. Знати детальну інформацію про організацію корисно і правильно для самого претендента. І навіть якщо за підсумками співбесіди ваша кандидатура буде відхилена, ви, тим не менш, розширите свій кругозір знань.

Обов'язково розплануйте графік майбутнього дня. Жоден роботодавець не сприймає запізнень, тим більше на співбесіду. ви повинні чітко знати, на якому транспорті будете добиратися до місця, скільки часу буде потрібно і коли потрібно виходити, щоб приїхати вчасно. Можна навіть заздалегідь проїхати до місця, де буде проходити співбесіду, щоб точно бути впевненим, що ви не встигнете, і не затримайтеся в пошуках будівлі.

Заздалегідь потрібно бути готовим до деяких питань роботодавця, які в будь-якому випадку прозвучать під час вашої з ним бесіди. Абсолютно всіх роботодавців зацікавить питання про ваше попередньому місці роботи, чому ви звідти пішли, чи працюєте зараз і де. Відповідь на питання краще продумати заздалегідь. Важливо знати, що відповідь типу: "Мене не влаштовував колектив" може відлякати працедавця, який зробить висновок про те, що ви не вмієте ладити з людьми.

Нерідко рекрутери цікавляться, чому інтерес викликала саме їх компанія і чому ви бажаєте там працювати. Відповідаючи на нього, варто навести якомога більше переваг (з якими ви ознайомилися, вивчаючи інформацію про організацію), висловити своє бажання просувати діяльність компанії і сприяти її процвітанню.

Бажано заздалегідь визначити для себе, яку користь може принести конкретно ваша діяльність як співробітника для даної організації. Відповідь на це питання потрібно знати чітко, щоб справити на роботодавця незабутнє враження, показати свою небайдужість до діяльності організації, тим самим зацікавити його.

Чесно відповідайте на питання

Ви повинні вміти відповісти на питання про свої достоїнства і недоліки, як співробітника. Правильно буде перерахувати більше недоліків, щоб проявити себе, як самокритичного людини. Це підніме вас в очах співрозмовника. Але варто пам'ятати, що ваші промахи не повинні бути дуже серйозними, інакше ви віджахнете здобувача. Головне завдання тут - показати, що ви здатні виправити свої помилки, та й зробили це.

Будьте готові повідомити про свої невдачі у професійній діяльності, а також досягнення як фахівця.

Відповідати на питання по можливості потрібно чесно, адже будь-яка брехня рано чи пізно спливе.


Нерідко роботодавець відразу бачить брехня в силу свого досвіду у проведенні співбесід і на прикладі безлічі людей, з якими доводилося розмовляти. Ніколи не варто негативно відгукуватися про своїх минулих колег і керівника. Достатнім буде сказати про відсутність на минулій роботі можливостей для професійного і кар'єрного зростання, нерегулярної заробітній платі, незручному для вас графіку роботи, незручному місці розташування.

Чіткі знання про те, чим займається дана організація, допоможуть вам справити враження на співрозмовника, дати зрозуміти, чому саме їх компанія вас зацікавила, і що ви можете для неї зробити. Подібні знання лише збільшать ваші шанси бути прийнятим на дану роботу.

Ви точно так само маєте право поставити роботодавцеві всі ваші запитання. Заздалегідь підготуйте їх, сформулюйте в потрібній формі. Тим самим ви проявите себе з кращого боку, покажіть свій інтерес.

Величезна увага необхідно приділити своєму зовнішньому вигляду. Старе російське прислів'я говорить: "Зустрічають по одягу, а проводжають по розуму". І це дійсно так. Вже перше враження про вас має бути по максимум сприятливим. Підбираючи одяг для співбесіди, враховуйте посаду, на яку вас запросили. Далеко не для кожної посади підійде строгий діловий костюм. Ваш одяг повинен виглядати охайно, нігті і волосся доглянутими, взуття начищене. Ці невеликі правила зовнішнього вигляду обов'язково справлять приємне враження на вашого співрозмовника.

Повернутись до змісту

На співбесіді

Що потрібно пам'ятати, проходячи співбесіду? Як правильно поводитися?

По можливості, постарайтеся прийти на співбесіду трохи раніше призначеного часу. Буде набагато краще, якщо вам доведеться почекати хвилин 15, ніж співрозмовник буде чекати вас хоча б півхвилинки. Запізнення на співбесіду, навіть якщо привід для цього був вагомий, в очах роботодавця викреслить вашу кандидатуру на пропоновану посаду на 99%. Це не означає, що при форс-мажорних обставинах ви не маєте права спізнитися. Обов'язково зателефонуйте за номером телефону, який дізналися заздалегідь, вибачитеся і поцікавтеся, чи є можливість перенести зустріч на пізніший час або зовсім на інший день.

Іноді виникають ситуації, коли працівник передумує влаштовуватися в організацію, в яку його запросили. У такому випадку обов'язково потрібно подзвонити роботодавцю, повідомити йому причину, по якій ви передумали приходити на співбесіду, вибачитися, що ви порушили його плани, а також подякувати за спілкування. Нехай ваш останній розмова залишить про вас гарне враження.

Якщо ви все ж вирішили йти на співбесіду, при вході в офіс організації обов'язково привітайтеся і повідомте про те, що прийшли на співбесіду. Якщо ви прийшли не в безпосередньо офіс компанії, а в бізнес-центр, ви повинні чітко і правильно знати назву організації, в яку прийшли, для того, щоб на прохідній вахтер могла подзвонити туди і повідомити про ваш прихід.

Вимкніть свій мобільний телефон, приберіть подалі все, що могло б вас потурбувати. Запасіться терпінням, проявіть свою доброзичливість з самого початку.

При вході до кабінету обов'язково привітайтеся, посміхніться, і звертайтеся по імені та по батькові до того, хто буде проводити з вами бесіду. Якщо у даної людини немає картки з ім'ям і по батькові, поцікавтеся, як можете до нього звертатися. Бажаючи заздалегідь розташувати до себе співрозмовника, скажіть про те, як вам приємно запрошення саме в їх компанію, як би ви хотіли тут працювати. Рекрутеру завжди приємно чути, коли про його компанії відгукуються добре.

Після запрошення сядьте на запропоноване місце таким чином, щоб ваше обличчя було добре видно співрозмовника. Чи не схрещуйте ноги, не розвалюється на стільці, не теребите руками. Проявіть свій спокій і професіоналізм.

Будьте уважні

Як можна уважніше вслушивайтесь в питання, які вам задають. Якщо питання вам незрозумілий, можна перепитати співрозмовника, але варто бути обережним, адже перепитувати кожне питання буде показником поганого тону. Відповідайте на поставлені питання, лише дослухавши їх. Відповіді повинні бути короткими, доречними, не варто лити багато води, 2-3 хвилини, щоб відповісти - цілком достатньо. Намагайтеся уникати відповідей "так" і "ні", інакше роботодавець вирішить, що ви не вмієте обгрунтувати свою відповідь, пояснити свою точку зору.

Навіть при наявному резюме, співрозмовник може попросити вас розповісти про себе. Не варто вдаватися в подробиці, розповідати всю свою біографію. ви повинні чудово розуміти, що ваше життя навряд чи зацікавить роботодавця, йому важливі ваші професійні навички, досвід роботи, досягнення у трудовій діяльності.

Якщо в ході бесіди у вас виникли зустрічні питання - не соромтеся задавати їх. Якщо вас дуже цікавить питання професійного зростання, зумійте правильно задати його. ви повинні розуміти, що не всі посади увазі кар'єрний ріст. Перш ніж поставити це питання, ви самі повинні дати розгорнуту відповідь про ваші навички, і лише тоді співрозмовник зробить про вас висновки.

Проявіть інтерес до наявних навчальних програм та курсам підвищення кваліфікації. Тим самим ви проявите себе як цілеспрямованого людини, що ще більше підніме вашу кандидатуру в очах співрозмовника.

Щира посмішка, доречний хороший і ненав'язливий гумор, і тоді про ваших невеликих промахах ніхто й не згадає. Ваша усмішка - це показник вашого спокою і вашої впевненості в собі.

Після того, як співбесіда пройшла, обов'язково подякуйте рекрутера за що відбулася бесіду, незважаючи на остаточне рішення, яке він прийме. Удачі та успіхів у влаштуванні на роботу!