Головними частинами квітки є органи його запліднення: чоловічі - тичинки і жіночі - маточки. Товкач займає центральну частину квітки, Верхня частина маточки - рильце, середня - стовпчик, нижня - зав'язь. У зав'язі знаходяться семяпочки, усередині яких поміщається зародковий мішок, Зав'язь часто буває розділена перегородками. Зав'язі бувають одногнездная, двохгніздні, трьохгніздні і багатогніздові. Тичинки складаються з тичинкових ниток, на кінцях яких прикріплені спеціальні мішечки, наповнені пилком, - пильовики.

Для того, щоб відбулося запліднення необхідно, щоб квітковий пилок потрапила на рильце маточки, де вона затримується, завдяки ворсинкам і липкою рідини. За будовою квітки у багатьох рослин товкач і тичинки знаходяться в одній квітці, але частіше відбувається перехресне запилення, при якому квітковий пилок потрапляє з іншої рослини.


Запилення квіток власним пилком спостерігається дуже рідко. Якщо чоловічі і жіночі квітки ростуть на одній рослині, то вони називаються однодомними. Якщо чоловічі і жіночі квітки формуються на різних рослинах, то вони називаються дводомними. Товкач і тичинки оточені оцвітиною, який завжди звертає на себе увагу. Оцвітина буває простим і подвійним. Простий складається з однорідних листочків, що мають однорідну забарвлення і називається вінчиковидною. Якщо фарбування листочків зелена, то простий оцвітина називається чашечковідним. У подвійного оцвітини дві різні, що відрізняються за кольором і формою, частини - чашечка і віночок.