Часом прекрасний літній день на природі може закінчиться плачевно. І головним винуватцем виникнення цього неприємного стану стають такі паразити, як кліщі. Ці представники загону павукоподібних несуть вельми серйозні неприємності для людського організму: їхній укус провокує розвиток таких інфекційних захворювань, як кліщовий енцефаліт і кліщовий бореліоз, ігнорування лікування яких загрожує обернутися розладами нервової системи людини, стійкими проблемами з психікою, і що ще гірше того - привести до смертельного результату.

укушених кліщем слід негайно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Однак, похід в поліклініку - доступна мета для тих, хто постраждав від кліщового нападу в міських умовах, тобто в більш-менш доступному місці розташування до медичних установ.

А що робити в тих випадках, коли від необхідної і життєво важливою допомоги відокремлюють десятки, а то й сотні кілометрів? Яким чином позбавитися від кліща, який напав на людину далеко від цивілізації, в так званих похідних умовах?

У першу чергу, ділянка, постраждалий від кліщового укусу, слід обробити антисептиком - розчином йоду, брильянтового зеленого ("зеленкою ") або перекису водню. Через брак цих дезінфікуючих засобів рекомендується використовувати одеколон, горілку або будь-яку іншу спиртовмісну рідину. При цьому виконати дану операцію треба як до процедури вилучення, так і після неї.

Правильно витягти присмоктався до шкіри кліща можна наступними способами:

  1. Укласти кліща в "обійми" простого обручки, яке необхідно щільно притиснути до шкіри.


    Потім на уражену укусом ділянку слід нанести пару крапель олії, або гасу, або будь маслянистої рідини, що, як кажуть, є під рукою. Такі маніпуляції дозволять перекрити доступ кисню до кліща, його хватка поступово почне слабшати, після чого акуратними обертальними рухами проти годинникової стрілки паразита можна буде від'єднати від шкірного покриву.

  2. Зі звичайної нитки спорудити петлю, накинути її на кліща, причому якомога ближче до його хоботка, злегка затиснути сей своєрідний "капкан" і дуже акуратно, не поспішаючи витягати павукоподібних. Поспіху тут не місце! Паразит повинен бути витягнутий повністю, оскільки в іншому випадку його головка, що залишилася в рані, запалиться і спровокує інфекційне зараження всього організму.
  3. Проблема з глибоким проникненням кліща під шкіру вирішується таким чином: необхідно продезінфікувати голку (або шпильку) спиртовмісної рідиною, підчепити з її допомогою тільце лиходія-кровопивці і витягнути його назовні. Такі ж дії слід робити і в тому випадку, коли в результаті попередніх неправильних спроб вилучення кліща його головка відривається від тулуба і залишається таким чином в шкірі людини.