Алтайський край здавна вважався місцем, для санаторно-курортного відпочинку. Для лікування застосовуються озерні грязі, вода з мінеральних джерел і лікувальні особливості мікроклімату, а також блакитна вода. Відпочинок в Белокурихе вибирають ті люди, які хочуть підлікуватися на термальних джерелах вод радонового родовища. Це джерело добре допомагає зміцнити ендокринну, серцево-судинну, нервову систему, допомагає при порушеннях органів руху, обміну речовин, гінекологічних захворюваннях і захворюваннях шкіри.

Розташування

Сімейний відпочинок в цьому краї дуже популярний з Бійська до Белокуриха 74 км по Смоленській трасі. Ця траса названа так на честь села Смоленське, вона проходить уздовж районного центру, населеного пункту на трасі. У минулому час тут знаходилися багаті торгові села. І сліди їх існування помітні і донині. Курорт Белокуриха знаходиться біля північних відрогів Чергинського хребта в районі річки Белокуриха. Це місце є дуже мальовничим.

З південної частини курорт прикрашають високі гори, на яких буйно зростає хвойна рослинність. Черемха, смородина, малина, горобина, маральнік ростуть в підлісках. Поляни покриті травами і польовими квітами. На вершинах гір можна побачити химерної форми гранітні скелі. Прозорою блакитним серпанком ці скелі обрамлені в сонячний ясний день. Родзинку місцевого колориту надає річка під назвою Велика Белокуриха. На схилах річки під назвою Синюха вона бере свій початок, після цього прокладає собі шлях уздовж каменів і валунів і падає каскадами безлічі невеликих водоспадів.

Таємниця імені

З 6 століття нашої ери, що проживають в цих краях річку назвали Белі-Кур, що в перекладі означає горобиновий міст. Вздовж річки і правда багато горобини, що дозволяє сюди прийти з дітьми. Ця горобина красиво змикається кронами над водою і утворює міст. Росіяни ж переселенці тлумачать це назва по-іншому: над гарячими джерелами в зимовий час димить білий пар, тому й назвали Белокуриха.

Місцеві жителі давно знали про що виходить із самих надр землі теплої води. Ще до заснування поселення Нова Белокуриха жителі сусідніх сіл, приїжджаючи взимку помічали, що вода не замерзає біля виходу теплих ключів. Тому коли утворилася нова село, її жителі поспішили поїти цією водою худобу взимку. У 1867 році вони про це розповіли Гуляєву. Ця людина зацікавився лікувальними джерелами і передав воду з них в лабораторію для аналізу. Після цього в лабораторії були доведені цілющі властивості води, і на цьому місці вперше була встановлена перша ванна. Завдяки цьому ми сьогодні навіть не замислюємося, що відвідати в Белокурихе.

Однак у 1868 році установка Гуляєвим була знесена паводком річки Белокурихи. Тому згодом побудували дамбу для захисту басейнів для купання і цілющих джерел. Близько теплого водойми був побудований барак на дві кімнати, в них встановили 17 дерев'яних ванн.

В кінці 19 століття Бійську купці орендували дані лікувальні установи. Вони побудували готелі Белокурихи, ванне приміщення та їдальню. Однак цим будівлям не судилося простояти і 3 роки, так як вони згоріли, і довгий час санаторний відпочинок в Белокурихе ні популярний.

Цілющі свердловини

Водоносні горизонти чергуються з залегающими на сотні метрів магматическими породами. Ці породи порізані безліччю тріщин і утворюють підземні лабіринти, які доверху заповнені ґрунтовими водами. Під тиском потоки ґрунтових вод спрямовуються назовні. У міру їх виходу на землю вони насичуються радоном і мікроелементами, нагріваються за допомогою радіоактивного розпаду і температури земної кори, таким чином, ці води знаходять цілющі властивості. Саме тому вельми популярний відпочинок в Белокурихе всією родиною.

У міру розвитку цього лікувального курорту раптово припинився вільних вихід радонової води. Довелося бурити свердловини на глибину від 300 до 1200 метрів, щоб потік води прямував не вгору, а вниз по свердловинах. З цих свердловин термальна вода надходить прямо до місця проведення цілющих процедур. Значною мірою всі ці свердловини взаємопов'язані між собою за принципом сполучених посудин.


У них напір, температура і концентрація радону не однакові, вони залежать від місця буріння і глибини свердловин. Тому це потрібно врахувати, плануючи як відпочити в Белокурихе.

Для лікування застосовують воду, взяту з окремих свердловин, які дають невелику кількість радонової води з відповідною температурою і невеликою концентрацією радону. За своїми хімічними і лікувальним складам термальні води в цій місцевості унікальні. Ці води відносяться до групи карбонатно-натрієво-сульфатних радонових вод. Вони містять у собі складний мінеральний склад з підвищеним вмістом фтору і кремнію. Також тут міститься величезна кількість азоту, тому іноді джерела називають просто - азотні води.

Важливо! Радон на людський організм діє через нервові закінчення, що знаходяться на шкірі або шляхом проникнення через підшкірно-жирову сітківку в лімфу та кров. Радон повністю виводиться з організму через 2,5 години. Лікувальний ефект цих вод величезний: знеболювальну, протизапальну, протиалергічну дію, зниження холестерину в крові, омолодження організму. Азотні води застосовують, крім профілактики, для лікування величезного спектру захворювань.

Клімат

Якщо ви ще розглядає Белокуриха як можливий варіант і шукаєте всі плюси і мінуси і розглядаєте інші варіанти, де відпочити, то візьміть собі на озброєння ще одна перевага цієї місцевості - унікальний мікроклімат. Тут можна відпочити в будь-який час року, і влітку і взимку. Тут зима досить м'яка, з нетривалими заморозками, весна і осінь теплі, а літо не дуже спекотне. Погода тут переважно безвітряна, а в році більше яскравих і сонячних днів, ніж похмурих. У прекрасному повітрі міститься безліч легких аероіонів, їх вміст у верхній частині долини становить 2100 на 1 квадратних сантиметр. Це вдвічі більше, ніж показник на популярному швейцарському курорті Давос.

Курортна зона Белокуриха має безліч санаторіїв, за рівнем обслуговування та інфраструктурі вони не поступаються ніяким іншим кращим санаторіям Росії. У загальній складності даний курорт одночасно може обслужити до 5000 чоловік. В останні роки санаторії Белокурихи піддалися реконструкції та ремонту. Тепер за зовнішнім виглядом і рівню комфорту вони прагнуть до європейських стандартів. Крім санаторіїв з'явилося кілька маленьких готелів і хороші ресторани. Також були створені умови для занять сноубордом або гірськими лижами. На Белокурихе було відкрито 7 лижних трас різного рівня складності і різної довжини.

Їх довжина знаходиться в межах від 800 і до 2700 метрів . Також тут розташована підвісна канатна дорога, що має довжину 2050 метрів, а також існують ще бугельні підйомники. Також розвинений тут і парапланерний спорт.

Пам'ятки Белокурихи

Гора Церковка є головною визначною пам'яткою цього краю. Цей стрімчак довжиною 794 метра в місцях вкритий лісом і справді має форму церкви з заокругленим куполом. У вершині цього стрімчака встановлений православний хрест.

Гора Кругла дуже красива. Свою назву вона отримала теж завдяки своїй химерної формі. На своїй плоскій вершині гора покриті змішаним лісом, тут є що нагадують старовинні замки скелі.

Серед туристів великою популярністю користується скеля "Чотири брати". Вона являє собою вертикальні стовпи з каменю, що мають висоту 10 метрів з тісно зрослися боками. Ці скелі стоять так близько один до одного, як обнялися рідні брати.

Ще одна визначна пам'ятка називається "Самотня сосна". Це справжній символ незламності духу і людського завзятості. За легендою раніше над високими соснами був позначений вхід в країну живої води. Тільки одна з цих стражниц дожила до нашого часу.

Ключ в Белокурихе шанують, немов святого. Він знаходиться на території храму, який був побудований на честь великого мученика Цілителя Пантелеймона. Вода з цього джерела допомагає позбутися багатьох недуг і, згідно з легендами, навіть сліпі люди тут прозрівають. Отже, зробимо висновок на основі вищесказаного про те, що в Белокурихе існують всі умови для гарного відпочинку.