Колізей - найбільш великий античний амфітеатр. Його будівництво почалося в 72 році н. е. на вимогу імператора Веспасіана. Колізей - "Колосальний" в перекладі на російську мову. Але отримав амфітеатр зовсім не через свої розміри, а через статуї Нерона, яка встановлена при вході. Цей пам'ятник виконаний з бронзи позолоченій і у вигляді Бога сонця зображував тирана. Отже, як ви вже зрозуміли, мова буде йти про те, як Колізей став пам'яткою.

Як виглядав Колізей

Місця в Колізеї були розподілені відповідно до соціальним статусом кожного глядача. Для представників вищих суспільних верств призначалися нижні місця, а простий люд сідав у самому верху. У самої арени перебувала ложа імператора, а довколишні ряди до неї призначалися для почесних гостей. Фасад будівлі був зроблений з травертину, а всередині все було викладено мармуром.

Багато століть в Колізеї сценарій вистав був незмінним. Спочатку виступали дресировані звірі, а потім випускалися дикі тварини, який нацьковували або на озброєних людей, або один на одного. Це вело до винищення тварин, хоча, звичайно, набагато жорстокішими були бої гладіаторів, які билися на смерть. Це були злочинці і військовополонені.

Гладиус - обопільний короткий меч був основним зброєю. Чоловік у костюмі Харона виходив на арену тоді, коли бійці падали.


Тіло виносилося, а місце крові засипалося піском, після чого на арену виходив наступний боєць. Той бореться, який був важко поранений, міг просити про помилування глядачів. Натовп могла приректи його на смерть або пощадити, якщо він бився гідно. Лише 404 році н. е. були заборонені криваві бої і лише через ще століття заборонили поєдинки за участю диких звірів.

Колізей як пам'ятка

Західна стіна Колізею була зруйнована землетрусом в середині XIV століття. Після цієї події його будматеріали використовувалися для багатьох будівель Риму, в числі яких собор Св. Петра і Венеціанський палац. Папа Бенедикт XIV припинив розтягування каменю лише в середині XVIII століття, адже це загрожувало повним знищенням пам'ятника старовини. Він встановив хрест на амфітеатрі і освятив його як місце смерті в муках багатьох християн. Багато тисяч послідовників Ісуса загинули на арені в II і III столітті. Їх виводили на арену і нацьковували тварин.

Набагато пізніше, коли Колізей вже не був місцем жорстоких страт і кривавих боїв, він все одно не переставав захоплювати як чужинців, так і місцевих жителів. Сьогодні Колізей - головна визначна пам'ятка Риму, адже навіть у пісні є такі слова: "Весь світ зникне, якщо впаде Колізей. Рим буде існувати стільки ж, скільки коштує Колізей".