Зміст:

  • Умови утримання хом'яків
  • Годування хом'яків
  • Догляд за хом'яками

Багато з нас з якихось причин позбавлені можливості завести в будинку кішку або собаку. А адже найчастіше бажання обзавестися таким вихованцем стає просто ідеєю фікс. Особливо, якщо це складно здійснити або щось цьому заважає. Ось тоді ми і згадуємо про те, що не тільки собаки і кішки здатні грати роль приручених і одомашнених братів наших менших. Крім цих (таких уже рідних для людини!) Домашніх тварин у наших будинках мешкають хом'ячки і тхори, морські свинки і черепахи, різні пташки і рибки.

Однак догляд за багатьма з таких альтернативних вихованців (наприклад, за акваріумними рибками) вимагає особливих знань, а для інших необхідно створити особливі умови утримання (тхори, птахи). Але є прекрасний вихід - завести в буквальному сенсі кишенькового ручного звірка (теплого, забавного і навіть тямущого). Як ви вже здогадалися, звірок цей - хом'як. Тим більше, що зміст і годування хом'яків складнощів не викликають, та догляд за ними дуже простий.

Умови утримання хом'яків

Зауважимо відразу, що якихось особливих умов хом'яку не потрібно - його зміст досить безпроблемно. Єдине, що вам потрібно придбати, це клітка або акваріум, так як вільне переміщення хом'яка по квартирі загрожує різними неприємними наслідками. По-перше, хом'ячок може бути випадково роздавлений, а по-друге, він запросто може прогризти отвір в меблів і обладнати собі гніздо в шафі або в комоді.

Безсумнівний плюс акваріума - менше буде сміття навколо обіталіща хом'ячка. Крім того, для цього можна використовувати навіть тріснутий або розбитий з одного боку акваріум. Тріщини необхідно замастити олійною фарбою, так як стекольную замазку хом'як може згризти. Розбите скло виймають і затягують порожнечу металевою сіткою. Але все ж краще придбати спеціальну клітку - невисоку, середнього розміру, але простору. Дерев'яні клітки для утримання хом'яків не підходять, так як тварина може перегризти прути. Клітка повинна бути металевою, але не мідної.

У кожному разі, акваріум або клітина повинні бути досить просторими, щоб хом'як зміг облаштувати своє житло. Ці тварини обладнають собі гніздечко для відпочинку, комору для зберігання запасів і відхоже місце для відправлення потреби. Здорове та активне тварина постійно зайнято наведенням порядку у своєму будиночку, поповненням запасів у коморі і вічним удосконаленням гніздечка.

Щоб хом'яку було легше справлятися зі своїми завданнями, покладіть в клітку невеликі клапті тканини, листочки м'якого паперу і шматочки картону . Крім того, помістіть в клітку дерев'яну скриньку з вхідним отвором або перевернутий догори дном глиняний квітковий горщик. З краю горщика також необхідно зробити отвір для входу в імпровізований будиночок. До речі, такі готові будиночки можна придбати в зоомагазині.

Комора хом'яка - ще один неодмінний атрибут хом'якового побуту. У дикій природі такі засіки забезпечують безбідне і сите життя хом'яків протягом усього року. У неволі ці тварини інстинктивно продовжують набивати комори, хоча нагальної потреби в них немає. Проте ваш хом'як обов'язково обладнає собі сховище для запасів. Мало того, він буде невпинно його поповнювати, ховаючи більшу частину отриманого корму і навіть випрошування їжу у господарів.

Прибираючи будиночок хом'яка, ви повинні постаратися не зруйнувати і спустошити таке сховище. Інакше тварина може випробувати справжній стрес. Після неодноразової втрати свого заповітного комори хом'як буде набивати щоки їжею і нервово бігати по клітці, не наважуючись заховати запаси в інше місце і не вірячи в надійність нового сховища. Так що постарайтеся не турбувати хом'ячка, прибираючи клітку і не руйнувати його комору.

Хом'яки - тварини охайні. На відміну від тих же пташок, що містяться в клітці, хом'яки НЕ какають де попало, а виділяють собі для туалету окреме місце в клітці. До речі, славою погано пахне тваринного домашній хом'як зобов'язаний саме свого туалету. Але якщо хоча б раз на тиждень чистити клітку, а раз на місяць дезінфікувати і дезодорувати місце, яке хом'ячок відвів під туалет, ніякого запаху виходити від клітини не буде.

Для комфортного існування і підтримки здоров'я хом'яку необхідно рухатися. Так як простір її проживання обмежена, клітку бажано обладнати спеціальним колесом.


Готове колесо для хом'яка, знову ж таки, можна придбати в зоомагазині. Можна зробити колесо і самостійно з котушки від спінінга, двох фанерних дисків і дерев'яних прутиків.

На підлогу клітки насипають тирсу, сіно або спеціальний наповнювач. Ставлять поїлку і годівницю. Ось, власне кажучи, і всі необхідні умови для комфортного існування цього маленького звірка. Погодьтеся, що особливих турбот зміст хом'яка вам не доставить. Ну а щоб йому жилося у вашому будинку зовсім вже привільно і радісно, хом'яка, природно, потрібно правильно годувати і доглядати за ним.

Годування хом'яків

Хом'яки вважаються дуже невибагливими в їжі тваринами. Деякі власники взагалі годують своїх хом'ячків тим, що їдять самі. Однак це шкідливо для хом'яка. По-перше, незбалансований раціон і неправильне годування скорочує термін життя звірків і погано позначається на стані здоров'я. А по-друге, деякі продукти можуть викликати розлад травлення, спровокувати різні гострі і хронічні хвороби і навіть стати причиною загибелі тварини.

Основою раціону домашнього хом'ячка повинні стати злаки - їх необхідно давати звірку щодня. Норма зернової суміші для дорослого хом'яка коливається від однієї до трьох чайних ложок в день і залежить від розміру тварини. Злакова суміш повинна містити пшеничні зерна, насіння соняшнику, овес, горішки та горох. Саме з цих компонентів і складаються готові суміші для хом'яків.

Крім цього хом'яку необхідно давати соковиту їжу - фрукти, овочі та зелень (морква, яблука, огірки, гарбуз, банани, кукурудзу, кабачки, груші, кріп, селера, петрушку). Доповненням раціону повинен стати і тваринний білок: відварне м'ясо, риба, сир і яйця. Фрукти, зелень і овочі хом'якам дають щодня, а от білкову їжу тільки раз тиждень. Причому в одне годування хом'як повинен отримувати тільки один білковий продукт.

Небажано (але іноді можна) годувати хом'яка готовими зерновими сумішами для птахів, хлібом, картоплею, хурмою і дропсами. А ось будь-які прянощі, смажені продукти, молоко, цитрусові, диня і кавун, цукор і мед, капуста, часник і цибулю безумовно шкідливі для хом'яків і можуть завдати непоправної шкоди здоров'ю гризунів.

Догляд за хом'яками

Як не дивно, але за цими мініатюрними домашніми вихованцями теж потрібно доглядати. Так, наприклад, довгошерстих хом'яків потрібно щодня або хоча б через день розчісувати. Причому особливу увагу треба приділяти животику і заднім лапок звірка, де шерсть скочується і брудниться екскрементами. Короткошерстих хом'ячків вичісувати не потрібно, але зчищати з шерстки бруд теж необхідно.

Чистять хом'яків сухий або зволоженою м'якою щіточкою, а купають тільки у виняткових випадках. Якщо ви твердо вирішили спокутувати свого вихованця, то використовуйте для миття дитячий шампунь і стежте, щоб мило і вода не потрапляли в вушка, очки і носик звірка. І ні в якому разі не мийте хом'яка милом.

У хом'яків постійно ростуть зуби, і якщо тварина не отримує достатню кількість твердого корму, відросло різці можуть поранити язик, губи і ясна хом'яка. Щоб такого не сталося, давайте хом'яку можливість погризти будь-які дерев'яні та гумові предмети. А якщо зуби все-таки занадто виросли, то зверніться для вирішення цієї проблеми у ветеринарну клініку.

Якщо ваш хом'як достатньо рухається, то кігті на його лапах будуть сточуватися. Однак зміст хом'яка в клітці без колеса, а також ослаблене здоров'я і недостатня активність старих звірків стають причиною відростання занадто довгих кігтиків. Вони можу відростати настільки, що починають заважати тварині ходити. У цьому випадку кігтики просто акуратно підрізають манікюрними ножицями.

Отже, простора і правильно обладнана клітина, збалансований раціон харчування і мінімальний, але необхідний догляд зроблять життя вашого домашнього вихованця комфортною і довгою. У подяку за хороший догляд хом'як буде вас радувати відмінним апетитом, цікавим поведінкою і своїми кумедними звичками. Спостерігати за цими господарськими звірками дуже цікаво. Та й просто потримати в долонях цей теплий волохатий клубочок завжди приємно - і стрес зніме, і настрій покращить. Повірте, що хом'як керується не тільки інстинктами. Він здатний відчувати і проявляти різні емоції і навіть прихильність до людини. Будьте дбайливі і уважні до цього малюкові. Пам'ятайте, що ви у відповіді за того, кого приручили.