Латинська назва цього трав'янистої рослини Rumex, що позначає - спис. Стрімкий, пружний стебло, що закінчується схожим на метелочкой суцвіттям, дійсно нагадує цю зброю. Та й листя у щавлю довгенькі, із стрілоподібним підставою.

На Русі назва рослини пов'язують з дуже популярною стравою, назва якого щі. Інші найменування більше визначають смак цієї рослини. Називають його і кислиця, і кіслушка, і кіследь. І це теж не марно. Стебло і листя більшості видів мають кислуватим смаком.
Налічується близько 120 видів щавлю. Рослина це, можна сказати, волелюбне. Багато його різновидів виростає в дикій природі. Вибирає щавель лісові галявини, галявини, луки, росте на пасовищах.
Поширене воно, практично, в усіх частинах світу. Це і Австралія, і Африка, Азія. Багато видів росте в Європі. Можна його зустріти і на Далекому Сході, в Сибіру, на Кавказі.
Історія щавлю
Точних даних, коли і де почали культивувати щавель, мабуть, немає. Відомо, що, наприклад, вид R. patientia, використовували ще древні греки, а також римляни. Згодом з цього виду був створений сорт Epinard, який поширився по всій Європі. Завезений він був і в Росію.
Давня історія і в виду R. аlpinus. Цей щавель вирощували в монастирях Швейцарських Альп. Там він використовувався і як харчове, і як кормова рослина. Але перш ніж потрапити на наш стіл, щавель використовувався, як рослина лікарська. Стародавні цілителі рекомендували застосовувати його від безлічі недуг. Наприклад, Гален використовував кореневища рослини при лікуванні дизентерії. Такі ж рекомендації давав ще один древній лікар - Діоскорид. Застосовували щавель і як зупиняють кров засіб, і при нетравленні їжі. Вважалося, що рослина це здатне вберегти людину навіть від чуми. Популяризували цю думку в XVI столітті.
Можна сказати, що одними з останніх, хто прийняв щавель, як страву, були росіяни. Довгий час вони сміялися над іноземцями, які їли "зелену траву".
Зараз про це курйоз мало хто знає. Практично на всіх присадибних ділянках ця рослина вирощується і прекрасно себе почуває, в силу своєї невибагливості. Страва з щавлю, яке називається "зелені щі" користується популярністю повсюдно. Особливо ранньою весною, коли ніжні, зелені листочки рослини одними з перших радують нас вітамінами.
Склад щавлю
Розглядаючи наявність в листі щавлю, які, власне, найбільше і використовуються, корисних речовин, можна відзначити досить широкий спектр вітамінів. Це, насамперед, вітамін C. Кількість його в 100 г свіжого листя щавлю, наближається до необхідної організму (50 мг), добової норми.
Насичені зелені листочки і вітаміном E (2 мг), а також PP (0,6 мг). Присутні в листочках щавлю і вітаміни B групи. Це рибофлавін - 100 г/0,1 мг і тіамін 100 г/0,19 мг. Доповнює вітамінний ряд бета-каротин (2,5 мг) і вітамін A (417 мкг).
Крім вітамінів є в щавлі і мінеральні речовини. Це і залізо, кількість якого в 100 г листя становить більше 2 мг, і фосфор (90 мг), і калій (500 мг).


Підвищує користь щавлю і наявність у ньому магнію (100 г/85 мг), натрію (100 г/15 мг) і кальцію (100 г/47 мг).
Цінність листя щавлю ще й у тому, що крім перерахованих вітамінів і мінералів, є ще білки (1,5 г) і жири (0,3 г), а також вуглеводи (2,9 г). Чи не менше користі і від харчових волокон, кількість яких 1,2 м Показники розглядаються на 100 г продукту.
Корисні властивості щавлю

 1. Застосування щавлю як лікарського засобу почалося раніше, ніж використання його з метою харчовий. За допомогою цієї рослини лікували, причому досить успішно, простудні захворювання.
 2. Прекрасним засобом від головного болю вважався сік щавлю. Піддавалися лікуванню ревматизм, і навіть туберкульоз. У часи середньовіччя, коли бушувала епідемія чуми, щавель вважався мало не основним зіллям від цієї страшної недуги. Використовували щавель і як протиотруту від укусів скорпіонів. Вважалося, що якщо вживати насіння рослини до укусів отруйних змій і комах, то отрута не принесе шкоди.
 3. Щавель використовують при захворюваннях "сердечних" і "судинних". Ефективний він і при лікуванні недокрів'я. Сприяє він і утворення жовчі, стабілізує функціонування печінки.
 4. Благотворно впливає щавель і на роботу ШКТ. Причому, в старовинних лікарських порадниках описано дію насіння, як закріплює кошти, а листя, навпаки, як легкого проносного. Деякі компоненти, що знаходяться в рослині, знижують гнильні процеси в кишечнику.
 5. Використовується рослина і як загальнозміцнюючий. Завдяки його складу не страшний і весняний авітаміноз. Незвичайність щавлю проявляється ще в його ефективному дії на будь-які алергічні реакції.
 6. Відвар з листя здатний знімати зубний біль, ефективний при кровоточивості ясен. Від цинги щавель використовували ще наші предки.
 7. Рослина добре справляється і з проблемами на шкірі. Воно відмінно очищає її від вугрів, знімає різного роду подразнення. Справляється і з більш серйозними захворюваннями - екземою, позбавляємо.

Протипоказання
 • Цілющі властивості щавлю, на жаль, використовувати можуть не всі. Є контингент хворих, яким щавель протипоказаний. Насамперед, це люди з порушенням водно-сольового обміну. Щавлева кислота, яка є невід'ємним компонентом цієї рослини, може сприяти утворенню в нирках каменів, провокувати запальні процеси в суглобах при подагрі, ревматизмі, артриті.
 • Надмірне вживання щавлю може негативно вплинути і на шлунок.
 • Щоб рослина не стало причиною загострення якого те захворювання, дотримуйтеся певної норми, яка рекомендує вживати в своєму раціоні щавель всього пару разів на тиждень.
 • При приготуванні страв з цієї рослини не можна використовувати чавунну, а також алюмінієву посуд. Що знаходиться в щавлі кислота вступає з металом в реакцію, в результаті чого, вивільняються токсичні речовини, що завдають організму шкоди.

Беручи до уваги всі ці рекомендації, в щавлі можна знайти хорошого союзника і захисника від багатьох недуг. Будьте здорові!