Що значить "вільна людина"? Він мислиться господарем самого себе. Він робить те, що забажає. Займається тим, що йому цікаво. Спілкується з тими, хто йому приємний. Він вирішує сам за себе, і тільки він дозволяє або забороняє собі які-небудь вчинки або дії. Здавалося б, ми живемо в цивілізованому світі. Про рабство і кріпосне право згадуємо тільки на уроках історії. Але чи так вільний сучасна людина і як обмежити себе від інших?

Що (або хто) може обмежити нашу свободу сьогодні?

Чи траплялося з Вами ось що. Припустимо, Ви працюєте в крупній компанії. Ваш трудовий день насичений, активний, єдино час, коли Ви можете побути в тиші - обідня перерва. Ви йдете в офісний буфет або їдальню, вибираєте столик, сідаєте і насолоджуєтеся тишею і обідом. Але раптом до Вас підсаджується настирлива співробітниця, ігноруючи Ваші слова про те, що столик зайнятий, тим самим порушується ваша особиста свобода. Вам доводиться вислухати чергову порцію пліток, обід, ясна річ, був зіпсований.

Або Ви мрієте про вихідні, які проведете з коханою людиною. Але в суботу вранці Вам телефонує мама і вимагає приїхати, у що б то не стало, аргументуючи, як звичайно, "дуже важливими" фактами.

Ось типові посягання на Вашу особисту свободу. Це побутові ситуації, який, часом, просто виводять з себе.

Кожна людина повинна мати особистий простір і час для роботи, хобі, усамітнення. Під простором розуміється не тільки фізичне, а й соціальне. Людина - істота соціальна, він усвідомлює своє "я" через взаємозв'язок зі своїм оточенням, через спілкування. Але при цьому важливо мати можливість залишитися один на один з собою. Але як обмежити себе від інших?

Свобода виражається в можливості мати вибір і мати свободу дій. Я вільний, коли можу любити, кого хочу, робити, що хочу, відпочивати, як хочу і т.д. Варто сказати, що боротьба за глобальні речі починається з боротьби за свої власні права.


Люди, які змінюють свій світ, здатні змінити суспільство.

Особиста свобода.

Особиста свобода передбачає якийсь особистий комфорт, зону зручності, недоступну для інших. Фараони в Давньому Єгипті ніколи не впускали в своє особисте життя навіть тих, хто служив їх вірою і правдою цілими десятиліттями. Сьогодні ж наша особиста свобода порушується на кожному кроці: докучливі рекламні ролики, великі скупчення людей всюди, галасливі офіси і т.д.

Сьогодні дуже багато сімей розпадаються саме через те, що подружжя претендують на особисту свободу і простір один одного. Ми забуваємо про те, що всім нам потрібен відпочинок навіть від улюблених людей. Кожному з нас корисно побути наодинці.

Як обмежити себе від інших?

У рамках сім'ї, безумовно, складніше відстоювати свій простір. Набагато легше обмежувати себе від сторонніх людей, ніж від близьких. Як обмежити себе від решти правильно? Коли ми будуємо відносини, ми мріємо про те, як будемо присвячувати себе повністю один одному. Але через якийсь час розуміємо, що потрібен відпочинок, потрібні свої особисті інтереси і заняття, друзі і т.д. З точки зору психології це абсолютно нормально. Важливо, щоб це розуміли двоє.

Ось кілька порад, як обмежити себе від інших:

1) Прийнято вважати, що чим людина впевненіше в собі, тим менше їй хочеться влазити на чужу територію (читати чужі листи, повідомлення та інше). Так що захистите себе від таких людей або змусьте їх повірити в себе.

2) Щоб близькі люди не зазіхали на Вашу територію, дотримуйте кілька правил. Будьте щирі і чесні з ними, відповідайте прямо на поставлені ними запитання, чи не хитруєте.

3) Якщо Ви хочете зберегти свою особисту свободу, чи не зазіхайте в свою чергу на чужу. Хочете відпочити без коханого? Тоді й самі дозволите йому з'їздити куди-небудь без Вас. Довіряйте один одному.