Ангіною називають неоднорідну групу інфекційних захворювань, яким характерна зміна лімфоїдної тканини мигдаликів, найчастіше - піднебінних. Ця поразка викликається попаданням чужорідних бактерій в тканини організму дитини. Ця хвороба небезпечна своїми ускладненнями. Навіть після того, як нормалізувалася температура, і дитина відчула себе добре, це не означає, що все благополучно закінчилося. Людина, яка перехворіла на ангіну, через деякий час може виявити у себе інфекційний артрит, ревматизм, нефрит.

Причини захворювання ангіною

Щоб зрозуміти, чому ж людина захворює на ангіну, потрібно ознайомитися з механізмом виникнення цієї хвороби. Мигдалини є лімфатичними вузлами, розташованими в порожнині рота і глотці. Лімфовузол - це фільтр, який служить для знищення збудників хвороб, що потрапляють в організм людини. Якщо чужорідних мікроорганізмів дуже багато, і лімфатичний вузол з ними не справляється, то це призводить до його запалення і збільшення в розмірах. Піднебінні лімфовузли належать до найбільш потужним вузлам в організмі, покликаним перешкоджати проникненню інфекції через рот і ніс. І якщо вони не впоралися зі збудниками, то наслідки для організму можуть бути вкрай важкими.

Можна виділити три головні причини виникнення ангіни:

- розвиток інфекції, яка зародилася в якомусь внутрішньому вогнищі, через зниження імунітету;

- перехід збудника від носія інфекції або хворої людини;

- загострення хронічного тонзиліту.

Різновиди і симптоми ангіни

- Гострого тонзиліту характерна патологічна висип на мигдалинах і на слизовій оболонці глотки.


Хронічний тонзиліт супроводжується підвищеною температурою, інтоксикацією, запамороченням, порушенням стільця, втратою свідомості, мигдалини можуть почервоніти і збільшитися.

- Катаральна ангіна зустрічається нечасто, виникає гостро - супроводжується сухістю, печінням в горлі, з часом утруднюється ковтання. Підвищення температури незначне, мигдалини покриваються білим нальотом.

- Фолікулярна ангіна розвивається швидко, починаючись зазвичай з різкого підвищення температури. Сильний біль у горлі може віддаватися у вухо. Шийні лімфовузли збільшуються, на мигдалинах з'являються гнійники, їх розтин призводить до зниження температури.

Також розрізняють такі види ангіни: лакунарную, фіброзну, флегманозную, атипову, грибкову, вірусну, змішану.

Як лікувати ангіну у дітей?

Перше, що потрібно зробити при виникненні перерахованих симптомів - звернутися за допомогою до лікаря. Лише 30-40% випадків збільшення мигдаликів викликає ангіна. Існує безліч інших, вкрай небезпечних захворювань, які теж супроводжуються збільшенням мигдаликів, покриттям їх нальотом і утворенням виразок. Без результатів бактеріального посіву та мазків з носа і рота остаточний діагноз поставити неможливо. Якщо діагноз "ангіна" буде підтверджений, то лікар призначить антибіотики ряду пеніцилінів. При численних рецидивах захворювання, швидше за все, буде запропонована операція з видаленням мигдалин.

Отже, головне, щоб ви вчасно помітили у вашої дитини тривожні симптоми і без зволікань звернулися до медичної установи, що допоможе уникнути в майбутньому серйозних ускладнень .