Навіщо потрібно точити ножі.

У кожного в будинку є кухонні ножі. Але далеко не кожен вміє точити ножі правильно, та й робить це взагалі. Звичайно, заробітна плата у багатьох дозволяє купувати нові кухонні ножі кожен місяць. При цьому вони будуть вже гострими, і точити нічого не потрібно. Однак якщо ви не можете дозволити собі такої розкоші, та чи просто вам подобається наявний комплект кухонних ножів, але вам варто знати, що ножі необхідно точити.

Існують різні точки зору, як правильно точити кухонні ножі, але суть залишається в одному: точити їх необхідно. Справа в тому, що з часом використання, кухонні ножі тупляться незалежно від того, як ви їх використовуєте: ріжете м'ясо на порційні шматки, шінкуете овочі або нарізуєте хліб до обіду. Від цього буде лише залежати швидкість затоплення ножа і тільки.

Тому ножі і необхідно точити. Що ви зможете зробити тупим ножем, те ж саме що і виделкою або ложкою, але ніяк не відрізати що небудь. Однак з гострими кухонними ножами варто бути акуратніше у використанні, тому "Закон підлості" діє завжди і ризик бути порізаною власними руками і тільки що добре наточеним ножем сильно збільшується. Так що варто діяти повільно, не поспішати і бути акуратніше навіть коли миєте кухонний ніж.

Як нагострити кухонний ніж.

Щоб знати, як точити ножі, необхідно в першу чергу дізнатися, чим саме їх можна наточити. Багато ділять "точила" для кухонних ножів на "шкрябалкі" і "чавила". Перші не точать ножі, чого ви від них очікуєте, а зрізають шар верхівки ножа, тим самим залишаючи ваш ніж в найгіршому становищі, він стає менше і хлипче. А ось справжні точила для ножів знайти дуже складно, часом простіше звернутися в спеціальний сервіс або купити новий набір кухонних ножів. Що ж, давайте розберемося, чим можна точити ножі:

 1. Наждачка (наждачний папір). Раніше багато точили ножі саме даним методом, але зараз він цінується менше всього і використовується тільки в дуже рідкісних, крайніх випадках. Матеріал повинен бути водостійким, але користуватися ним потрібно украй акуратно,
 2. Брусок (точильний камінь). Вкрай популярний брусок і донині. Бруски можуть бути грубими, тонкими і середніми в залежності від своєї зернистості. Згідно даним параметру визначається мета використання бруска для заточування ножів: правка ножа або його чистове доведення. При виборі бруска вибирайте більший,
 3. Стрижень (муссат). Його можна купити окремо від набору кухонних ножів, а можна знайти в комплекті з ними. Зовні чимось нагадує напилок з осьовими борозенками. Але бувають муссат сталеві, керамічні та а алмазним напиленням. Не дивлячись на те, що багато точать ножі (або намагаються) муссат, вони все ж призначені для їх правки,
 4. Механічна точилка . Була в СРСР практично у кожної людини вдома. Виглядає така точилка як компактний пластиковий корпус і круглими дисками в ньому. Ніж точиться якраз про ці диски, коли ви проводите ножем між ними.
 5. Електрична точилка. Взагалі, вона необхідна лише на великих кухнях, де часто готується їжа, і ножі швидко тупляться, будинки такий пристрій використовують вкрай рідко. Але якщо у вас немаленька кухня і дозволяють фінансові кошти, тому електрична точилка досить дорога, то ви цілком можете придбати для дому такий апарат, і не доведеться просити чоловіка наточити ножі.

Як нагострити ніж за допомогою бруска.

Отже, найбільш улюбленим багатьма засобом для точіння кухонних ножів є брусок. Але яким чином точити ніж бруском? Не в кожного це виходить, хоча процес дуже простий і з ним впоратися може кожен, якщо все буде робити правильно. Найголовніше - придбати брусок для ножів і, власне, затупленими ножами.

 1. Приготуйте брусок для точіння кухонного ножа, можна приготувати кілька брусків різної зернистості,
 2. Змочіть брусок перед початком точіння,
 3. Візьміть тупий ніж і місце, необхідне для заточки (кромку) зафарбуйте маркером або фломастером,
 4. Брусок покладіть на стіл, а ніж тримайте щодо бруска в 20 градусів (фломастер необхідний щоб перевіряти, чи правильно ви тримаєте кут нахилу ножа - колір повинен стиратися рівномірно),
 5. Рухайте ніж в напрямку від себе вдалину, злегка натискаючи на ніж.


  Пройдіться так ножем по бруску з обох сторін кухонного ножа,

 6. Якщо ви використовуєте кілька брусків, то починати треба з крупнозернистого, потім завершити середньозернистими і тонким.

Але важливо відзначити, що не можна перевіряти гостроти ножа своїми пальцями, інакше ви можете випадково порізатися або залишити частинку металу на шкірі. Взагалі, варто відразу після заточування ножа, помити його. А щоб дізнатися гостроту кухонного ножа, візьміть папір, проведіть ножем по ній і подивіться на результат.

Чи можна наточити керамічний ніж.

Все популярнішим стає на сучасних кухнях керамічний посуд і прилади. Сюди ж відносяться і керамічні ножі. Популярність таких ножів була знайдена не так давно, хоча винайшла їх ще в 1985 році японська компанія "Kyocera". Усіх, хто купив або хоче купити керамічний ніж, цікавить, чи можна точити керамічні ножі. Виробник стверджує, що це некоректне питання, тому цього навіть немає необхідності робити. Справа в тому, що керамічні ножі не мають властивості затупляться. Однак насправді, це не зовсім так!

Керамічні ножі міцніші в плані того, що вони дуже довго не тупляться. Але при цьому час, коли затуплення станеться, все ж настане. Цікаво ще й те, що керамічні ножі досить тендітні, їх нескладно привести в непридатність, часто на ножах з'являються відколи, особливо від неправильного використання.

Але ось яка біда для тих, хто хоче мати вдома керамічні ножі: будинки цього зробити неможливо! Багато продавців в магазинах техніки та посуду для дому пропонують придбати спеціальну заточку, але вона не допомагає і не може допомогти! Керамічні ножі точаться тільки в майстернях, що спеціалізуються на цьому, де є спеціальна апаратура (алмазні диски та пасти).

Безпека при точінні ножів і їх подальшому використанні.

Тепер ви дізналися, як точити керамічні ножі, зрозуміли, що вдома це зробити неможливо, тому якщо ви житель невеликого міста, де немає спеціальних майстернях із заточування ножів в принципі, не кажучи вже про керамічних ножах, але вам швидше варто купити прості кухонні ножі. До речі, при точінні ножів необхідно дотримуватися безпеку, щоб не поранити себе або позбавити пальця.

У першу чергу пам'ятаєте про безпеку. Точити кухонні ножі необхідно не поспішаючи, повільно і акуратно. Якщо ви кудись поспішаєте, краще нагострити ножі наступного разу, інакше ризикуєте поранитися, запізнитися на зустріч, так і не поточити ножі.

Після заточування ножів, обполосніть їх водою, щоб зім'яти з поверхні мікрочастинки металу.

При використанні недавно наточеного кухонного ножа будьте акуратні, щоб не порізатися. Якщо у вас довгі нігті, то стежте за руками ще уважніше, тому ризикуєте відрізати ніготь і не помітити цього, а якщо він попадеться в їжі, буде дуже неприємно.

Обов'язково попередьте всіх членів сім'ї і гостей, що у вас гострі ножі, тобто поранитися зможуть і вони, якщо захочуть раптом вам допомогти на кухні.

І в жодному разі намагайтеся довіряти професіоналам точіння, віднесіть ножі ім. Тоді вони будуть якісно наточени, а ви зможете уникнути додаткових загроз вашому здоров'ю. І в принципі не забувайте про те, як правильно вести себе на кухні.