На сьогоднішній день Хеллоуїн - один з найпопулярніших свят. Його люблять і дорослі і діти, підлітки відвідують різні вечірки, присвячені йому. Проте мало хто знає історію і витоки передодня всіх святих.

Історія дохристиянського святкування

Історія Хеллоуїна бере свої витоки у традицій древніх кельтів і ірландців. Провівши дослідження, вчені з'ясували, що спочатку ці народи відзначали 31 жовтня свято під назвою Самайн.

Святкування було присвячено кінця літа і початку зими. Кельтські племена розділяли тільки дві пори року - літо і зима. Так ось 31 жовтня було для них аналогом сучасного Нового Року.

Також існує теорія, що Самайн став пізніше видозміненим назвою листопаді у ірландців. Вважається, що це свято відзначав всі народи Британських островів. За повір'ями в цю ніч двері між світами живих і мертвих розорювалися, істоти з потойбічного світу проникали в реальність. Для того щоб духи не поласували людьми, жителі сіл гасили світло, закривали віконниці і двері.

Щоб відлякати іномірцев, кельти надягали звірині шкури і маски, залишали частування поруч з будинками. На вулицях багаття розводили друїди - жерці, у яких збиралися всі жителі, і приносили в жертву тварин. Символом свята, яке залишився і в наш час, є гарбуз. Вона символізує закінчення літа, збору врожаю. Але це не все. Головною її функцією на святкуванні Самайна було відлякування духів, тому в ній запалювався священний вогонь.

Прийняття християнства і поява Хеллоуїна

Традиція, що склалася у кельтів, була дуже сильна, адже передавалася вона з покоління в покоління аж до навали римлян в першому столітті нашої ери. У зв'язку з цим племена і народи Британських островів змушені були прийняти християнство. Зрозуміло, церква забороняла язичницькі заходи, до яких належав і Самайн. Не дивлячись на це, в сім'ях розповідалися історії, традиції святкування кельтського Нового Року.

Пам'ять предків була сильнішою нової насажденной релігії. Стерти це з пам'яті було неможливо, тому папа Григорій III приймає вельми мудре рішення - замінити Самайн іншим християнським святом, таким чином після декількох років нові спогади замінили б старі. Свято було призначено на 1 листопада і названий як День всіх святих. Однак на подив, це викликало досконалу реакцію. Язичницьке свято не тільки міцно укорінився в культурі Європи, а й був офіційно названий як "All Hallows Even", або скорочено Halloween. Перекладається цей як вечір всіх святих. Саме так і з'явилася сучасна назва свята.

Святкування Хеллоуїна

Традиційне класичне святкування Хеллоуїна відомо, напевно, кожній дитині.


Діти повинні вбратися в різних страшних персонажів, надіти маски, щоб їх ніхто не дізнався. Далі вони стукають у двері будь-якого будинку, зображують щось страшне і намагаються налякати господарів. Ті, в свою чергу, повинні відкупитися від "монстрів" солодощами і пригощаннями. Як видно, сенс святкування придбав зовсім інший розважальний характер, проте традиції збереглися в дивовижній і химерної інтерпретації - маски, костюми, частування. Гарбуз теж не була забута. Однак про неї на деякий час забували в Європі. Тоді використовувалися буряк, ріпа й інші овочі. Повернулася ця традиція завдяки практичною Америці - гарбуз була набагато дешевше інших матеріалів, з яких виготовляється ліхтарик. Якщо захід спочатку святкувалося біля багаття зі страшними історіями, в зловісних лякаючих костюмах, то сьогодні, на жаль, ця традиція пішла в минуле. Зараз це свято перетворився на чергову вечірку зі збором солодощів.

Як сьогодні можна цікаво відсвяткувати Хеллоуін

До країн СНД це свято прийшло порівняно недавно. Тому традиція просити цукерки у сусідів не увійшло в моду.

Зараз багато клубів ближче до свята стилізують своє приміщення для майбутнього "вертепу". На такі вечірки приходять в костюмах, нафарбовані. Кожен намагається перевершити знайомих і стати страшним і невпізнанним. Щоб вечірка була незвичайною і цікавою, існує таке поняття як сценарій. У ньому можна прописати гри, історії та розваги, які могли б сподобатися гостям і розвеселити гостей.

Наприклад, так як в Хеллоуїн всі повинні сховатися від духів, приміщення має висвітлюватися тільки саморобними гарбузами-ліхтариками. Напевно, кожен погодиться, що набагато романтичніше, коли костюмовані гості "блудять по печері" освітлюючи собі шлях ліхтарями, ніж звичайне проведення часу під світлом люстр. Гостей можна нагодувати різними стравами у вигляді черепів і оскалом тварин. Також існує безліч рецептів страв з гарбуза. Розважатися теж можна на будь-який смак. Дискотека - змусить веселитися і танцювати друзів до упаду всю ніч. А можна запланувати перегляд фільмів. Наприклад, зібрати компанію кінолюбителів до 10 вечора, приготувати частування і влаштувати "Ніч Девіда Лінча" і присвятити його фільмам цілу ніч, не забуваючи годувати гостей в перервах.

Можна придумати безліч веселих ігор, а можна всістися в коло і розповідати один одному страшні гри. Хеллоуїн - свято, яке пристосовується до будь-якій культурі, його можна святкувати самими незвичайними способами і це абсолютно буде вписуватися в вечірку!