Нарешті ви вдома! Позаду довгі дев'ять місяців очікування, палати пологового будинку і акушерки. Ви залишилися наодинці зі своїм маленьким коханим "дивом". А що далі? А далі молоді матусі починають впадати в паніку. Що з ним робити? Як взяти? Як купати/сповивати/вмивати? Добре, якщо поруч є більш досвідчені бабусі, тітки або інші родички. А якщо ні? В першу чергу, не лякайтеся. Дитина - така ж людина, тільки маленький ще. Не треба боятися, що беручи його на руки, Ви що-небудь пошкодите. Не зашкодить. Немовлятам не такі тендітні, як здаються. І, до речі, дуже сильні (спробуйте розтиснути кулачок). Отже, почнемо з того, що новонароджений (дитина першого місяця життя) більшу частину часу спить. Прокидається тільки для того, щоб поїсти і справити свої потреби. Якщо Ви годуєте по режиму, то у Вас залишається багато часу на домашні справи. Але все ж намагайтеся поспати і самі, так як на спокійний сон вночі можете не розраховувати.

Основна причина нічних занепокоєнь - коліки. Щоб допомогти малюкові, поїть його фенхелевим чаєм (тільки зовсім небагато), викладайте на животик, прикладайте відпрасовану тепленьку пелюшку. Друга проблема новонароджених - рясні зригування. Щоб їй запобігти потрібно після годування потримати дитину у вертикальному положенні, "солдатиком", погладити по спинці, поки він не відригне. Тільки потім укладати спати. Ще малюк може плакати просто від того, що йому некомфортно. Перевірте, чи не холодно йому, не жарко (ні в якому разі не перегрівайте), чи не пора міняти памперс (прим.


Кожні 3 години, якщо покакать, то негайно). Огляньте дитину на наявність роздратування і попрілостей. Може йому не підходять ці памперси або від перегрівання з'явилися попрілості. Краще користуватися пудрою, але, якщо шкіра дуже суха - кремом під памперс. Далі.

Купання. Купати немовля потрібно кожен щодня, починаючи з 7 - 10 денного віку. Краще, щоб була спеціальна підставочка. Якщо ні, тримайте малюка під головку і спинку. Воду для купання потрібно кип'ятити, додавати траву ромашки і череди (підсушує шкіру, допомагає при попрілостях, різних висипаннях). З другого тижня можна чергувати з дитячим милом. Температура води - 35 - 38 градусів. Після купання потрібно почистити носик і вушка ватяними джгутиками (Не паличками), обробити перекисом і зеленкою пупкову ранку (відросток відпадає на 3 - 10 день), складочки змастити кремом. Вмивати крихітку потрібно ватними тампонами, змоченими в кип'яченій воді (вічка - від зовнішніх куточків до внутрішніх). Гуляти потрібно теж кожен день, не менше трьох годин. Якщо на вулиці не нижче - 10 градусів, одягайте дитину і йдіть. Сонце і свіже повітря попереджають рахіт, загартовують і в загальному благотворно впливають на організм.
І ще, перший місяць Вашого малюка щотижня буде відвідувати дільничний педіатр або медична сестра, так що всі виникаючі питання Ви можете задати ім. Не бійтеся, все у Вас вийде. Зростайте здоровими!