Що повинні знати батьки про новонародженого?
Перші місяці після народження малюка - це саме чарівне і дивовижний час! Всі рідні зайняті приємними клопотами. У будинку життя обертається навколо нового маленького члена сім'ї. А він-то вимагає до себе особливого догляду і підвищеного увагу! Багато чого про догляд за дитиною в жінці закладено самою природою, а деяким маленьких хитрощів зовсім нескладно навчитися.
Довгоочікуваний момент настав - Ваш малюк з'явився на світ. Ви його так довго чекали! І перше враження у всіх матусь схоже - це полегшення і радість від того, що все пройшло нормально, а малюк народився здоровим.
Період неонатальний, або іншими словами, новонародженості починається з того моменту, коли дитина вперше вдихне повітря і перев'яже пуповина. Його перші хвилини і дні життя можна охарактеризувати за його реакцій адаптації, тобто, пристосування системи, органів дитини до умов навколишнього середовища. Адаптація протекла благополучно, якщо малюк буде тісно пов'язаний з мамою фізично, психоемоційно та імунобіологічних.
З того моменту, як малюку перев'яжуть пуповину, у нього обривається зв'язок з мамою лише одна - пуповинна. Зате починається його подальший розвиток - неонатальний період і він триває рівно 28 днів. Неонатальний період можна умовно поділити на дві стадії:
- Ранній. Він триває всього 168 годин з моменту народження малюка.
- Пізній. Він триває з 8 по 28 день життя малюка.
Поговоримо докладніше про цих двох стадіях.Ранній неонатальний період.
У ці дні функціональний стан малятка в перші хвилини, години, характеризуються безпосередньо з його адаптацією до нових умов життя, тобто, поза утроби матері. Пристосування функціональних систем, як плоду, так і новонародженого чоловічка залежать від організму мами, від того, як протікала її вагітність і, звичайно ж, від пологів. Наприклад, перші 7 днів, після народження, в крихітки може спостерігатися не стабільне дихання, воно може коливатися, як від 30 разів на хвилину, так і 60 разів. Не варто мамі лякатися цього.
Пізній неонатальний період.
Цей період триває, як вже говорилося вище, з 8-го по 28-ий день життя новонародженого. Він відповідає часу адаптації малятка до життя поза утроби матері в умовах незрілості нервової системи, а також інших систем і органів. У цей період малюк інтенсивно набирає вагу, він росте в довжину, також в крихітки розвиваються аналізатори, і в першу чергу, зір. Розвиваються у дитини і умовні рефлекси, координація рухів. Поступово встановлюється робота травної системи, через що стілець починає змінювати колір, він стає вже не чорно-зеленуватим, а жовто-коричневим. Приблизно, до 3 - 4 тижні життя малюка його шкіра починає очищатися, вона стає неймовірно ніжною і рожевою. А пупкова ранка потихеньку гоїться, покривається скоринкою, яка з часом сама "сходить". У години неспання дитина відповідає мамі посмішкою і мімікою, по якій мама розуміє, що малюк чогось радий.