Малюк ще не вміє говорити, тому єдиний спосіб спілкування для нього - це плач. Він повідомляє мамі про те, що голодний або просто занудьгував. І вона повинна навчитися розуміти плач дитини і реагувати на нього правильно.
Під час вагітності багато мам малювали собі ідеальну картинку: в ліжечку лежить життєрадісний щасливий малюк і посміхається мамі. "Інші мами щось неправильно роблять, якщо у них діти плачуть", - думали вони.
Стан шоку настає у деяких з них після появи дитини: "Що робити? Він плаче!". Через маминої розгубленості паніка передається маляті, і він ще більше починає плакати. Виходить замкнуте коло.
Крик - це єдино можливий спосіб дитини висловити своє невдоволення. Малюкові буде комфортно тільки при дотриманні його основних потреб. Для новонародженої дитини це харчування, любов, безпека, інформація та комфортні умови.
Малюк не буде плакати і буде життєрадісним, якщо поруч буде мама, яка любить його, грає з ним, якщо він не голодний і його не турбує животик. Коли ж чогось не вистачає, крихта може засумувати.
Найкращим станом для малятка є можливість в будь-який час прикластися до грудей, на руках у мами, при контакті шкірою до шкіри.


Звичайно ж, у мами є й інші турботи. Носити весь час малюка на руках не завжди виходить. Але дитина буде тим спокійніше, чим частіше вона буде це робити.
Дитину потрібно відразу взяти на руки, з якої б з причин він не заплакав - стало страшно, голодний, занудьгував, замерз! Можна прикласти до грудей, якщо цього не вистачає. Не потрібно укладати його назад в ліжечко, якщо він на руках не заспокоївся. Дитина до трьох років сам заспокоїтися не може. При плачі він дуже сильно збуджується і коли його нервова система відключається, дитина засинає. Але не тому, що заспокоївся. Малюк просто втомився і нервовій системі необхідний час на відновлення. А на руках у мами, поряд з її грудьми, за допомогою погойдувань, іграшок, дитина заспокоюється набагато швидше.
Але не варто хвилюватися, що дитина "привчиться до рук". Отримуючи відповідь на свої першорядні потреби, дитина формує довіру до навколишнього світу: малюк точно знає, що батьки його люблять і прийдуть на допомогу, що він у безпеці.
Чим старше буде ставати дитина, тим важливіше навчити його заспокоюватися не у грудях , а за допомогою голосу, присутності, дотиків і розуміння.