Ясна річ, що їжа потрібна людям так само, як і повітря. Харчування являє собою одне з життєво необхідних засобів, що дозволяють людському організму існувати і нормально функціонувати.

Однак багато людей схильні кілька перебільшувати цінність харчування. Для них їжа стає так званим "рятівним колом", який здатний позбавити від переживань і нудьги, значно поліпшити настрій і зняти напругу в стресових ситуаціях. Таким чином виникає яскраво виражена, емоційна залежність від їжі, згодом призводить до частих нападів безпричинного обжерливості навіть у тих випадках, коли людині і не потрібно "заїдати" виникаючі проблеми.

Як стверджують вчені, схильність до емоційного харчуванню в більшості випадків відчуває жіноча половина людства, ніж чоловіча. Додачу до того лише жінки після надмірного вживання їжі здатні відчувати почуття провини - і одночасно жалість по відношенню до самої себе.

Цікаво те, що корінні зв'язку між їжею і стресом обумовлені біохімічними процесами, які відбуваються в головному мозку людини . Виходить так, що коли людський організм стикається з реальними, загрозливими йому проблемами, спрацьовують його захисні функції. Виникає в таких випадках природна реакція "або борись, або тікай" сприяє, як правило, тимчасовому придушення почуття голоду.

Однак перебуваючи в стані постійного стресу, обумовленого труднощами особистісного характеру, проблемами зі здоров'ям і багатьма іншими причинами, захисні сили організму значно слабшають. Відбувається поступове згасання сигналів насичення, і виникає оманливе уявлення про те, що більша кількість спожитої їжі здатне привести організм в комфортне емоційний стан. Але, на жаль, таке "зажовування" стресу нітрохи не усуває його, а лише завдає шкоди, який виражається порушенням обміну речовин і ожиріння.

Різні фахівці рекомендують безліч способів, що дозволяють справлятися з виникаючими нападами обжерливості.


Так чи інакше багато з них виявляються дієвими.

Наприклад, фахівці американської клініки жіночого здоров'я Майо пропонують людям, що мають таку одержимість, зробити кілька кроків, що сприяють не тільки розумінню сутності проблеми, а й подолання залежності від емоційного харчування . Їх рекомендації полягають у наступному:

  1. Необхідно навчитися розпізнавати справжній голод. Тяга до чого-небудь солоденького і забороненого майже відразу ж після прийому їжі, як правило, симптом емоційного голоду, а не істинного.
  2. Слід навчитися розуміти механізми, що запускають процеси поїдання їжі. Найкраще завести спеціальний щоденник, в якому слід описувати склад і кількість з'їденого, а також свої почуття та емоції як до прийому їжі, так і після нього. Таким чином можна буде виявити причини, що призводять до нападів емоційного харчування.
  3. Необхідно створити навколо себе психологічно комфортний стан. Прогулянка на свіжому повітрі, прослуховування улюбленої музики, спілкування з друзями здатні заглушити позиви голоду, викликані стресом, і поліпшити загальний емоційний фон організму.
  4. Боротьба зі стресом повинна проходити комплексно. Слід займатися активними фізичними навантаженнями, дотримуватися принципів здорового способу життя, не нехтувати відпочинком та спілкуванням з близькими людьми.
  5. Слід застосовувати на практиці принципи усвідомленого харчування (зосереджувати свою увагу на їжі, не оцінюючи її). Ця технічна хитрість значно поліпшити людське розуміння тих відчуттів і думок, пов'язаних з їжею.
  6. Необхідно постаратися, знайти в собі сили і відмовитися від нездорової їжі. Жирні і висококалорійні продукти варто замінити більш здоровою і корисною їжею.
  7. Слід дотримуватися збалансованої дієти. У проміжках між прийомами їжі краще вживати низькокалорійні і маложирні продукти (свіжі фрукти, мюслі, горіхи).