Скляні вироби - невід'ємна частина нашого повсякденного життя та урочистих подій - будь то сніданок на кухні або офіційний бізнес-коктейль. Кажуть, правильно підібрана посуд може поліпшити смак подається напою. До скляному посуді ми відносимо келихи, фужери, чарки, стопки, стакани і ще безліч предметів, серед яких ємності для напоїв, вази, глечики, графини .. одним словом, все, чим сервірується стіл, а також предмети декору. Розповімо про це докладніше.

Види скляного посуду

Існує дивовижне безліч скляного посуду найрізноманітніших форм, розмірів і кольорів. Скло може бути простим або візерунчастим, на нього можна нанести малюнок, позолоту, його можна гравірувати. Різному і призначення посуду зі скла - одна використовується для побутових цілей, інша - для офіційних. Різноманіття форм визначається видом напою - для води і вина використовуються різні види посуду. Келихи для вина мають форму, яка дає можливість максимально насолодитися смаком і ароматом напою. Завдяки особливій формі аромат ніби концентрується і віддає всю свою принадність тому, хто п'є вино. Довгі ніжки келихів не дозволяють напою зігрітися від тепла руки. Келихи для вина зазвичай звужуються догори і мають досить широке денце.

Існує безліч різновидів посуду зі скла, залежно від мети, якої вона служить. Посуд для барів навряд чи зустрінеш у звичайному будинку або офісі. Кава не подають в певних гуртках, а коктейль - в кавових чашечках.

Посуд для напоїв

Скляний посуд для напоїв використовується для повсякденного неформального столу. Воду зазвичай подають у високих склянках. Келихи для води на ніжці з круглою великою чашею можна зустріти на офіційних заходах. Їх роблять з кришталю, скла і часто прикрашають позолоченим обідком. Такий келих зазвичай вміщає близько 8 унцій. Склянки для соку дещо менше - перш ними сервірували стіл для сніданку. Сьогодні ж їх використовують для самих різних напоїв. Склянки для соку бувають середніх і великих розмірів.

Барна посуд

Існує величезна кількість різноманітної скляного посуду для барів - пивні кухлі, пивні келихи, келихи для бренді і коньяків, фужери для шампанського, склянки для коктейлів, стопки для міцних напоїв, келихи для червоного вина, чарки для шеррі, лікерів, і звичайно, келихи для білого вина.

Більшість келихів для вина мають ніжку. Зазвичай вони робляться з прозорого незабарвленого скла, щоб дати можливість оцінити колір напою. Стандартний келих для вина містить близько 12,5 унцій, для червоного вина - 8 унцій. Вважається, що смак вина сприймається різними рецепторами, саме цим і визначається форма келиха для вина.

Існує три основних типи склянок для коктейлів. Перш вони виготовлялися з товстого скла і були не надто високими. Їх використовують для класичних коктейлів - такі стакани вміщують від 8 до 10 унцій. Сьогодні в барах користуються високими і більш вузькими склянками - в них наливають змішані напої. Обсяг сучасних склянок для коктейлів - 8-12 унцій. Келихи для мартіні, вермутів та коктейлів мають трикутну форму чаші.

Для шампанського переважно всього високі і вузькі фужери. Завдяки особливій формі шампанське залишається охолодженим і ігристим.

Келихи для міцних напоїв нагадують келихи для вина в мініатюрі, в них вміщається близько 2 унцій. Їх використовують для лікарів, шеррі і портвейнов.

Форма келихів для бренді і коньяків покликана спрямовувати аромат напою догори. Зазвичай такі келихи мають тюльпановідную форму чаші і коротку ніжку.

Келихи для пива також мають вигляд подовженого тюльпана - в них пиво не втрачає температуру і довго не осідає.

Старовинна скляна посуд

Колекціонування старовинної скляного посуду - вельми захоплююче заняття. Досвідчений колекціонер завжди може відрізнити оригінал від підробки, визначити вади. Він завжди в пошуку найбільш вигідних і цікавих пропозицій. Як і в будь-якому іншому справі, починати слід зі збору відомостей про предмет, який ви хочете колекціонувати - знання в цій галузі зовсім не зайві. Мета такого колекціонування - не просто вказати вартість наявного у вас раритету в каталозі і чекати потім результатів аукціону. Це заняття вимагає великого терпіння, захопленості і глибоких знань.

Старовинне скло має цінність тільки в тому випадку, якщо воно збереглося в гарному стані. Високо цінуються тільки скляні предмети, що не мають вад. Однак бувають випадки, коли навіть браковане скло може принести кругленьку суму. Але тільки тоді, коли предмет є істинним раритетом.

Визначення вад

Виявлення сколів: легенько проведіть пальцем по кромці, основи і ніжці - ви легко виявите відколи і щерблення місця. Будьте обережні, бережіть пальці. Незважаючи на сучасні можливості професійної реставрації скла, не радимо купувати старовинну річ з безліччю сколів. Вона ніколи не буде коштувати стільки, скільки річ без вади.

Виявлення тріщин: піднесіть скляний предмет до світла - видимі тріщини відразу виявляться. Досвідчені колекціонери користуються "чорним" світлом, щоб виявити сліди клею і інші свідчення реставрації.


Керамічні вироби при постукуванні видають глухий звук - це пряме свідчення того, що їх реставрували.

Зношеність: поверхня скляного виробу піддають ретельному огляду на предмет зношеності - подряпин, стертости малюнка та інших дефектів. Деякі засоби для миття залишають подряпини, тонку плівку або хмарка на поверхні скла. Такі вади зазвичай виявляються на поверхні скла часів депресії - його ще називають "втомленим" склом. Ці дефекти фактично непоправні.

Уважний колекціонер повинен переконатися в тому, що всі частини старовинного комплекту відповідають один одному. Уявіть, наскільки знижують ціну такі невідповідності, як "чужа" пробка біля старовинного графина або "різномасті" блюдце і чашка стародавніх китайських майстрів.

Уважний збирач з граничною обережністю ставиться до підробок. Уникнути їх можна, купуючи більш дорогі предмети у солідних посередників. Справжність речі і її вік визначають за допомогою особливої лампи. Вивчення предмета в ультрафіолетовому світлі допомагає виявити сліди реставрації і дає ключ до визначення віку раритетної речі.

Необхідно також переконатися в наявності клейма або друку виробника. Вироби, відмічені клеймом, цінуються значно вище. Досвідчений колекціонер вміє виявити ідентифікаційні мітки - підпис автора або знак бренду.

Важливі для колекціонера відомості можна почерпнути в наукових бібліотеках. Книги для колекціонерів продаються і у великих книжкових магазинах. Керівництва по колекціонуванню часто бувають і у фондах міських бібліотек.

Вартість старовинних виробів зі скла

Вартість раритетів, як правило, вказана в каталогах, потрібні відомості можна знайти і на веб-сайтах. Відвідайте аукціони онлайн - ви зможете порівняти ціни і приблизно визначити вартість наявних у вас скляних виробів. Ціна може змінюватися досить швидко в залежності від поточного попиту. Різке падіння ціни пояснюється нескінченних попитом, незмінно висока ціна - ознака того, що подібних предметів стає все менше, і ви володієте справжнім раритетом. Справжньому колекціонерові необхідно пильно стежити за ринком, щоб постійно бути в курсі вартості власної колекції.

Догляд за старовинним склом

Зберігання раритетних виробів зі скла - саме по собі мистецтво. Важливо, щоб вони зберігалися у відповідних умовах, особливо якщо колекціонер планує продаж деяких предметів колекції.

Чистка: чистка виробу може збільшити його вартість, але не завжди. Перш ніж приступити до чищення, варто порадитися з фахівцями і з'ясувати, чи не зашкодить це виробу. Зверніться до більш досвідченому колекціонерові або посереднику за консультацією.

Оберігайте раритети від дії прямих сонячних променів. Найкраще зберігати колекцію в затемненому приміщенні, час від часу виставляючи її на світло. Ця умова поширюється на всі вироби зі скла.

Неправильне зберігання: найважливішим є місце, де ви зберігаєте свої скляні цінності. Уникайте поміщати колекцію у вологих приміщеннях. Не радимо також зберігати вироби зі скла в занадто сухих приміщеннях, наприклад, на горищах. Скарби повинні зберігатися там, де підтримується постійна помірна вологість, і де буде зручно їх демонструвати.

Посуд часів Великої Депресії

Вперше такий термін з'явився в публікації 1969 року, яка називалася "Торгівля старожитностями". Мова йде про скло і посуді масового виробництва для побутових цілей періоду з 1920 по 1940 роки ХХ століття. Виготовлялася такий посуд як з прозорого скла, так і з кольорового. Виставлялися ці предмети в кінотеатрах, і публіка перед сеансом милувалася виробами часів молодості їх бабусь. Сьогодні скло періоду депресії викликає особливий інтерес колекціонерів.

Відомо, що старовинні речі цінуються за їх якість і раритетність, але скло часів депресії виготовлялося масово і було широко поширене - воно коштувало дуже дешево - від 5 до 10 центів за предмет. Можна назвати їх ширвжитком - будь-який представник робочого класу міг дозволити собі придбати комплект чарок чи келихів. Сьогодні окремий предмет такого комплекту може коштувати не менше 20 доларів.

Увага американських колекціонерів скла зосереджено саме на виробах цього періоду. Пояснюється це дивним різноманіттям узорів і калейдоскопічно діапазоном кольорів. Будучи Президентом США, Джиммі Картер виставляв в одному з офіційних установ Джорджії свій комплект "Птахи кохання". Випускалися склянки з портретом Джорджа Вашингтона. На дитячому посуді стали з'являтися зображення популярних героїв мультиків.

Такий посуд використовувалася як повсякденна - завдяки різноманіттю кольорів і форм. Це були комплекти яскраво-червоного, блакитного, рожевого, салатного і навіть бурштинового кольору - дешеві, доступні, які підходять як для урочистих випадків, так і для повсякденного використання. Деякі з таких виробів сьогодні виглядають дуже елегантно, можна зустріти і вельми грайливі зображення. Серед безлічі образів ви знайдете і предмети в стилі арт-деко, і просту домашню посуд з квітковим візерунком, настільки знайому з дитинства.