Є багато фотографів, які знають набагато більше мого, і я із задоволенням у них вчуся, якщо випадає така можливість.

Коли ви сідаєте за кермо автомобіля, то автоматично стаєте "об'єктом підвищеної небезпеки для оточуючих" , кажучи мовою міліцейського протоколу. Як тільки ви вішаєте на шию камеру, автоматично навколишнє вас середовище стає ворожою до вашої персони, або, пом'якшуючи формулювання, ви стаєте об'єктом підвищеної уваги з боку оточуючих. Якщо ж ви починаєте фотографувати що-небудь, незалежно від сюжету, то увагу до ваших маніпуляціям багаторазово зростає. Можете заперечити мені, що я перебільшую, і простий турист-відпускник на пляжі в Анталії нічим не ризикує, що питання безпеки для фотографа актуальні тільки при спілкуванні з депутатами Держдуми, або в Афганістані та Чечні під час антитерористичних операцій. Ну, а як бути з турецькими (і не тільки) злодіями, які поклали око на ваш прекрасний фотоапарат. Навіть, якщо ви купили одноразову "мильницю", то завжди існує шанс влипнути в неприємну історію, я вже не кажу про часте фотографічному досвіді. Кожен професійний фотограф розповість кілька історій пов'язаних з неприємними моментами під час зйомок. І не тільки професіонали стикаються з проблемами: просто любителі теж можуть "похвалитися" синцями та шишками і своїми "пригодами". Смішні і не дуже, ці історії добре слухати під якісну закуску в приємній компанії, але в момент, що передує закусці, як правило, буває не смішно. Я не нагадую прізвища фотографів і операторів, які заплатили життям за ризик, пов'язаний з професійною діяльністю. У деяких випадках трагедій можна було уникнути, звівши ризик до мінімуму, але, на жаль, цей ризик не можна звести до нуля.

Мені здається, що статті на теми безпеки при проведенні фото, кіно, відеозйомок повинні писатися спільними зусиллями професіоналів з різних областей, в тому числі і психологами. Але я не претендую на абсолютні знання в цій області і можу поділитися тільки особистим досвідом, або досвідом моїх знайомих фотографів та операторів: як вчасно повернутися додому.

Отже, ви фотограф і бажаєте відобразити мить навчань, купивши на власні гроші камеру. Якщо ви знімаєте казенним фотоапаратом, то правила поведінки в деяких випадках змінюються - все-таки розлучитися з чужим фотоапаратом в якоїсь критичної ситуації простіше, ніж з придбаним на свої кровні. Тому я буду завжди мати на увазі найважчий варіант - свій власний фотоапарат на шиї.

Кілька типових і абсолютно-правдивих замальовок з коментарями.

У місті, або поведінку при зйомці звичайних людей
Якщо ви - людина, безмежно любить фотографію, то будь-який похід в місто може обернутися вилазкою в стан противника. Скажете - утрирую. Хочете - вірте, хочете - ні, але розповідаю по порядку. Наприклад, в оплоті людської цивілізації Нью-Йорку, за три тижні мого перебування в цьому мирному, ще довоєнному містечку, мене, як звичайного фотографа, перераховую: три рази хапали за грудки (один раз при цьому порвали жилет); два рази за мною бігли (обидва рази я біг швидше); один раз врятував приятель, своїм ста сорока п'яти кілограмовим тілом і, з кавун, кулаком, що зупинив йде на таран професійного сліпо-безногого інваліда; один раз збиралися прилюдно зарізати у вагоні метро, і весь вагон здалеку мужньо спостерігав процедуру мого свіжування (щастя, що я погано говорю по-англійськи - бандити-латинос зрозуміли, що зв'язалися з якимось придурком, і, врешті-решт, я позбувся тільки журналісткою ксиви, фальшивою, до речі); один раз намагалися Ожен (це саме "страшне" ПП). Частина цих кризових ситуацій була допущена через помилки з мого боку, але деякі виникли незалежно від моєї поведінки, зокрема з одруженням - прив'язалася п'яна офіціантка в кафе, побачивши фотоапарат у іноземця (цікаво, її вже звільнили?). Зараз мені смішно, але тоді від страху хіба що не кричав. Перш за все, треба усвідомити, що жодна нормальна людина не любить, коли його фотографує чужий дядько (або тітка, неважливо), я, звичайно, не кажу про фотографії на паспорт. Тому, так складно, в професійному плані, робити портрети, починаючи з "виробничих" репортажів і кінчаючи випадкової вуличної зустріччю. Навівши фотоапарат на суб'єкт-об'єкт, подумайте, що ви будете говорити цьому самому об'єкту, коли його шия стане червоно-бузкового відтінку, а кулаки перетворяться на гандбольні м'ячики. У вашому розпорядженні: кілька секунд і все ваше почуття гумору, чарівність, посмішки різних сортів, освіта і міцна фізична форма, включаючи регулярні забіги на довгі дистанції. З останнім найскладніше - апаратура робить ваш біг неконкурентоспроможним. Пам'ятайте, що, фотографуючи людську особину, ви вторгаєтеся в його privacy, так би мовити, і не завжди красиву, до речі. Але знімати треба, а у всіх дозволу не запитаєш. Стало бути, треба заздалегідь знати, як відповідати на питання нещасних: "Навіщо ви мене сфотографували?" Якщо після вашої відповіді людина посміхнеться, значить, ваше прізвище Жванецький; якщо не посміхнувся, але й не побив, то ви здібний хорошист; а якщо зуби та апаратура залишилися лежати на сирій траві, значить, вам доведеться знову прийти на переекзаменовку.

Колись досвідчений фотограф, у якого я вчився виживати, радив мені перш, ніж вийти на вулицю, потренуватися вдома - представити і розіграти різні ситуації, які можуть виникнути на волі. Тренуватися-то я тренувався, але те, з чим зіткнувся на зйомках, неможливо було передбачити. Одного разу в славному місті Санкт Петербурзі в 1995 році йшов я по вулиці з невинною метою познімати банальні міські пейзажі - хотів продати слайди в який-небудь туристичний журнал. І бачу я в західному сонечку старий захаращений дворик за залізними ворітця, і хвіртка відкрита в цих воротцах. Заходжу, кадруються, навожу на різкість і бачу: відчиняються двері і біжить, до лисою маківки озброєний раціями з пістолетами, товстун у формі і верещить від ненависті. Я відразу зрозумів, що плівку мені засвітять, а там було дещо мені потрібне. Щоб не дарма життя віддавати, натискаю кнопку і драла - товстун-то мене не наздожене. Але на допомогу йому прийшов цілком здоровий малий. Спіймали вони мене в сотні метрах від місця злочину: я звернув у провулок, а він виявився глухим кутом. Тримають за об'єктиви - НЕ смикнеш, відразу їх розіб'ють - і намагаються мене тягнути до себе в контору, а я опираюся, тобто ногами перебирати не збираюся, і вимагаю показати "документ". Стали вони викликати підмогу по рації, це мене і врятувало: в рації акумулятори сіли. Тоді здоровий пішов за носилками і людьми, а сторож (товстий) виявився боягузом: прибравши, нарешті, фотоапарат в кофр і полегшено зітхнувши, я пообіцяв вибити йому праве око, яким він повинен в рушницю цілитися, хоча сам я не можу образити і комара. Загалом, потім я дізнався, що там була ефесбешна конспіративна явка з сауною. Розповідаю я до того, що не знаєш, де стелити надувний матрац. Так, забув: того разу черговий ксиви позбувся.

Зйомка незвичайних людей: міліція і військові
Для цих дуже важливо бути (або стати) СВОЇМ. Ось для СВОГО вони зроблять максимум можливого, тоді ви зможете зняти унікальні кадри. "Чужих" вони покличуть НЕ покалічать, але фіг, що дадуть зняти, на законних (або незаконних) підставах. Вразлива категорія суб'єктів зйомки, як не дивно. Люди, які ризикують своїм життям за службовим обов'язком і, про яких журналісти пишуть всякі гидоти. Правда, часто обгрунтовано. Самий хороший варіант співпраці - через своїх знайомих в цьому середовищі. І неважливо, на чому грунтується ваше знайомство, на грошах чи, які ви платите за інформацію, або на родинних почуттях, головне почати рухатися в потрібному напрямку через їхні рекомендації.

Збройні конфлікти
На війні вас можуть убити з повним на те правом. Краще, звичайно, туди не потикатися ні за які гроші. Але, якщо терміново потрібно підзаробити на загибель сторонніх вам людей, або ви вирішили зжити свої дитячі страхи, то нічого не залишається - треба їхати в зону збройного конфлікту. Спочатку визначитеся, з якою з конфліктуючих сторін ви будете знімати. Не думаю, що час від часу перебігати лінію фронту - хороша ідея. По-перше, ще вдома треба визначатися з "дахом", і відповідно зустрітися з потрібними людьми, а вони можуть вас негласно перевіряти. Тому, якщо вони помітять, що ви носитеся до іншої сторони на такі ж зустрічі, то справа може закінчитися шкодою вашому здоров'ю, ще не почавшись.


По-друге, треба буде мати подвійний комплект документів і аргументів, для обох конфліктуючих сторін, і можна ненароком переплутати і те й інше. Такий випадок був в Карабасі в 1991 році з моїм знайомим, який, випадково заїхавши до азербайджанців, думав, що він у вірмен. Досі хлопець впевнений, що врятувало його чудо, а як він викрутився, це окрема історія. По-третє, "чужа" розвідка може обчислити вас після переходу демаркаційної лінії, доводьте тоді, що ви з CNN і неупереджено висвітлюєте конфлікт з обох сторін.

Щодо того, як одягатися, відправляючись воювати, я трохи скажу в розділі "Одяг". Тут зазначу тільки, що по якимось дивним закономірностям, якщо у вашому рідному місті-герої жарко (в сенсі - батареї топлять нормально), то на війні може бути дуже навіть холодно. І вдень, можливо, ви будете потіти, а от вночі, чомусь завжди і скрізь замерзаєш. Відповідно, треба брати одежину з запасом, але з невеликим, а то не вистачить рук для валіз: бачив я одного фотографа в Молдові в 1992 році з трьома сумками.

І останнє. Ну, звичайно, не останнє, але тут .. Уважно будинку подивіться в дзеркало і визначте, які, так би мовити, особи всякої там національності ви собі нагадуєте. Скажімо, якщо ви якут, то в білорусько-казахському збройному конфлікті краще знімати з казахської сторони.

При визначенні "своєї" національності, обов'язково порадьтеся зі сторонніми людьми: вони можуть бути об'єктивніше вас самого. Я, наприклад, завжди думав, що схожий на російського, в гіршому випадку, на поляка, але в Грозному в 1995 році солдати мені дали зрозуміти, що я виглядаю як уродженець Алханкале, не більше і не менше. Довелося терміново голити щетину і чіпляти очки за ніс, ось так-то.

Братки
Дуже небезпечна категорія приматів, особливо, коли серед них немає явного лідера, який одноосібно приймає рішення. Розмовляти потрібно тільки з ним, якщо він присутній, звичайно. Дуже неприємно зіткнутися з групою безмозких молодих "биків", там, в голених башка всього одна звивина, і та пересаджена з заду NN (письменника-криміналіста додайте на свій смак). Вони спочатку діють, а потім намагаються думати. Так що краще спочатку домовитися і потім наводити камеру, ніж брататися після жорстокого побиття. Але, як загальну пораду: в будь-якому випадку не дай Бог показати, що вам страшно. Навіть якщо жуть пробирає, робіть вигляд, що місцевий пахан ваш рідний дядько. І не підробляють під їх мову, якщо не знаєте, як говорити, навпаки, краще вже виділитися своїм третім філологічною освітою.

Зона
Особливе місце з усіх боків. Перш за все, зеки (не всі, правда) не можуть качати свої права, тому, якщо вони не хочуть фотографуватися, а ви їх зняли, морду вам не наб'ють, тому що поруч буде начальник. Значить, від вашої совісті залежить знімати чи ні. Педантичним треба бути по максимуму, обов'язково запитуйте дозвіл на зйомку в ув'язнених, а ось у начальників, якраз, питати не треба. Вони вам і так заборонять знімати все. У зону візьміть сигарети - хоч чимось віддячите людей за допомогу. Буде дуже добре, якщо зможете зробити знімки для зеків, найкраще поляроідной камерою - тут же віддасте картку на "добру" пам'ять.

Не одягайтеся зухвало яскраво і модно: це сильно дратує людей, одягнених в моторошну уніформу. Зона - місце з дуже сильною енергетикою, особливо жіноча. Місце, де говорити і витріщатися по сторонах треба з великою обережністю, розраховуючи кожну фразу і рух.

І боронь Боже лаятися матом, ну це зрозуміло ...

Документи
У різних ситуаціях потрібні різні документи. Дуже часто фотографи мають при собі кілька посвідчень від різних видань, часто протилежних за ідеологією. Ці посвідчення використовуються для контакту з "протиборчими" сторонами - кожній показують "своє" видання. Деякі особливо розумні фотографи мають навіть різні паспорта, звичайно, якщо отримали відповідне громадянство.

У віддалених сільських районах посвідчення на іноземних мовах користуються великою повагою, російською мовою документи використовуйте при спілкуванні з "патріотами": в курської мерії , наприклад.

Документи зараз зробити можна на будь-якому комп'ютері, не те, що в старі "добрі" часи, коли треба було влаштовуватися в газету "Радянська Росія", щоб зняти безчинства Червоної Армії і Флоту на острові Російський .

розіпхали документи за різних кишенях і не забудьте, будь ласка, що і куди ви поклали. Скажімо, з лівого боку для Єврейського культурного центру, а з правого для скінхедів - не переплутайте.

Сумки
Як я вже помітив, фотоапарат привертає увагу і злодіїв, тому камеру , коли ви не знімаєте, бажано тримати не на виду, а в сумці, якщо вона є, або пахвою, прикриваючи рукою. Взагалі, це один з найзручніших способів перенесення камери: вона висить на ремені на плечі, і рука є природним захистом і від очей, і від фізичного впливу. При цьому камеру завжди можна швидко взяти в руки для початку роботи. Цей спосіб перенесення фотоапарата особливо хороший, коли пристебнутий довгофокусний об'єктив.

Якщо ви віддаєте перевагу тримати камеру в сумці (кофрі), то необхідно серйозно підійти до вибору моделі. Існує неймовірна кількість спеціалізованих сумок і рюкзаків, призначених для перенесення фотоапаратури. Я не буду розглядати питання перевезення апаратури на великі відстані - для цього гарні жорсткі спеціальні кофри - подивимося, з чим краще вийти на вулицю. Залежно від кількості камер, об'єктивів і додаткових аксесуарів треба вибрати обсяг сумки. Ви повинні проаналізувати, як буде лежати апаратура: в зібраному вигляді або розібраному. Коли об'єктиви пристебнуті до камери, то ви швидше можете почати зйомку, не витрачаючи час на установку об'єктиву, але апаратура в розібраному вигляді займає менше місця, а значить ваш кофр буде меншого розміру, зі всіма витікаючими звідси наслідками: дешевше, легше носити, менше потрібно місця в транспорті і в натовпі пробиратися нескладно. Подумайте про плівку: кишені для неї повинні бути досить великими, розташовуватися зовні, плівка не повинна з них вивалюватися, а доступ до неї простий і швидкий.
Вимоги часто взаємовиключні, а тому необхідно знайти компроміс ще до покупки кофра, і не поспішайте з вибором в магазині: перебирайте товар до повної впевненості, що візьмете найвдалішу модель.

Загальні вимоги до сумок і рюкзаків. Насамперед, вони повинні швидко, легко і надійно застібатися. Для цього найкраще підходять карабіни та пластикові кліпси. Блискавки зручні, якщо апаратуру треба надійно закрити при тривалому транспортуванні - в оперативній зйомці вони не самий хороший варіант. Далі, сумка повинна виготовлятися з дуже міцних матеріалів, її конструкція повинна захищати апаратуру при ударах. Для цього в кофрах, як ви знаєте, роблять спеціальні прокладки різної форми і розмірів. В експлуатації кофра велика частина цих прокладок вам не знадобиться, не намагайтеся пристосувати їх все - чим менше перегородок використовується, тим більше апаратури влізе в сумку. Зверніть увагу на ремінь !!! Він повинен триматися навіть на самій "слизькій" одязі. Свого часу я придбав сумку однієї фірми, а потім окремо до неї купив ремінь.
Бажано, щоб кофр був м'яким: коли ви продирається крізь натовп, на вулиці або в транспорті, то ваша жорстка несмінаемой сумка може сильно ускладнити це переміщення і навіть дратувати оточуючих. Крім того, м'яка сумка приймає форму вашого тіла і, відповідно, виглядає компактней.

Приділіть увагу забарвленням кофра, і якомога менше написів і ефектних колірних поєднань. Найкращий варіант сіро - синьо - зелені відтінки бляклих тонів. Не подобається? Зате й уваги не особливо залучаєте до своєї тисячодоларової камері. Взагалі-то, найкраще, коли кофр не схожий на фото сумку. Такі, наприклад, робить американська фірма "Domke", її професійні репортерські сумки схожі на мішки для картоплі. Не всі професіонали люблять організацію "домковскіх" внутрішніх відсіків, але в оригінальності цим сумкам не відмовиш. Я, чесно кажучи, вважаю за краще сумки від "Tamrac" і "Lowepro", в них мені більше подобається внутрішня настройка "приміщення", але зовнішній вигляд, звичайно, за "Domke" - такий собі безформний і затертий сидр для бомжа.

Одяг
Всі загальні вимоги до сумок можна віднести і до одягу, в якій ви збираєтеся на зйомку. і т.п.