Економічні перетворення останніх років подарували нам чудове право вибору. Не сподобався асортимент в магазині? Зайдіть в сусідній - що-небудь та догляньте. Чимось насторожив таксист? Махніть рукою біля узбіччя - і ціла кавалькада машин припаркується біля вас. Вибирайте!

Вибирайте, коли є з чого. На жаль, в море вільної конкуренції залишилися острівці, яким вона не страшна. Серед них наші колись народні, а тепер просто суди, обійти які майже неможливо, вирішуючи скільки-небудь серйозні питання (окрім, хіба що, філософських).

Хто поневірявся зі своїми проблемами по судах, знає: про рівень їх роботи з людьми добре говорити не доводиться. Але тільки ставлення у них до людей таке, ніби ті прийшли просити "Христа ради". Наче не з наших з вами податків отримують вони свою нехай скромну, але гарантовану державою зарплату (не кажучи вже про окремі побори за видану папірець).

Візити в суд настільки неприємні, що їх, як лікування зуба, відкладаєш до останнього. А навідуватися туди доводиться періодично: то потрібно бути свідком у якійсь справі, то аліменти на дитину, то з квартирою які-небудь непорозуміння виникли. А вже якщо затіяли відсудити зарплату, сходити туди доведеться не раз і не два.

Найбільше пригнічує те, що для вирішення навіть самого дріб'язкового питання доведеться "вбити", як мінімум, кілька годин. Для зайнятих людей подібні оббивання порогів рівносильні катастрофі, та й ледарям знайшлося б на дозвіллі більш приємне заняття. Зверніть увагу: як би ви не старалися прийти в суд заздалегідь, щоб зробити все швидше, перед вами неодмінно виявиться пара-трійка бабусь, які з'явилися зайняти чергу мало не з учорашнього вечора. До відкриття же в жадану двері увірветься цілий натовп, щоб прудко расслоиться за різними віконець і кабінетах.

До речі, в деяких судах доступ до канцелярії можливий тільки через віконечко. Люди принижені хоча б одним цим - необхідністю викладати свою проблему, зігнувшись перед крихітним отвором в глухій стіні і намагаючись перехопити погляд окопалася чиновниці. Особливо подобається деяким головам судів влаштовувати віконечка на рівні грудей. Що б заглянути в таке віконечко людині потрібно нахилитися.

І навіть якщо ваш питання не варте виїденого яйця, заковики можуть виникнути на кожному кроці. Наприклад, в наявності не опиниться потрібних вам бланків - і робіть, що хочете.
- Як же так? А коли будуть?
- А я почім знаю ?! Наступний!
Ось так. Якщо і перебільшено, то зовсім небагато. Цікаво, яку частину життя ми витрачаємо за цим бездарним, вимотує душу заняттям?

Розумний в гору не піде ...

Отже, суди конкуренції не бояться і за клієнтів не борються. Швидше, клієнти борються з ними. Судді та секретарі практично неувольняеми, у них немає страху втратити своє робоче місце, і вони дозволяють собі обходитися з людьми як завгодно. І все ж ми змушені мати з ними справу. Так давайте подумаємо, як це можна робити, мінімально травмуючи нервову систему.

Власне, як взагалі поводяться люди в суді? Всіх відвідувачів можна умовно розділити на три групи: агресивні, покірливі, привітні.

Агресивний

Починає розмову з суддею щодо нейтрально, але при першій же тертя " йде в наступ ": обурюється, ображає, качає права. Йде скаржитися - якщо є до кого. Волає до громадськості, що стоїть в коридорі (громадськість, втім, не горить бажанням підключитися до дебатів).

Наскільки ефективно така поведінка? Дивлячись на кого, як кажуть, підхопите. Більш м'який, слабкий суддя (якщо такі є), можливо, поступиться, а нахабний відповість тим же і виставить за двері.

покірливо

Як ви вже здогадуєтеся, цей тип - повна протилежність агресивному. Заходить до кабінету несміливо, розмовляє з шукачам інтонаціями. Якщо на нього підвищують голос - втрачається. Ні з ким не сперечається і не лізе без черги.

Іноді люди такого типу викликають прихильність суддів, втомлених від вихлюпується агресії. Тоді їм терпляче розтлумачують, що до чого, дають поради, сприяють. Погано тільки те, що для таких людей результативність візиту в суд залежить від конкретного судді, з яким доведеться мати справу. Адже іншої буде тільки радий продемонструвати свою владу на беззахисному людині.

Привітний

Він тримається впевнено і доброзичливо.


Входить в кабінет з посмішкою, звертається до судді спокійно, не запобігаючи і не "наїжджаючи". Цікавиться, між справою, не душно їм у такий спекотний день сидіти в приміщенні, не далеко добиратися до роботи.

Його доброзичливість обеззброює, знімає напругу, налаштовує на відповідний лад. Хоча іншого суддю (Угрюм-Бурчеева) нічим не проймеш.

Який з цих стилів найбільш ефективний?

Краще всього, якщо ви з успіхом оволоділи всіма трьома і застосовуєте їх по ситуації. Наприклад, почати можна з "привітного" або "покірливого", а якщо виникне необхідність - перейти до "агресивного".

Зауважте: люди, які успішно вирішують свої проблеми в різних інстанціях, беруть на озброєння відразу кілька ролей. Можна прикинутися і недотепою, і нахабою, і витонченою натурою, і життєрадісним веселуном - ким завгодно, лише б це допомогло якомога швидше і без зайвого нервування досягти мети вашого візиту.

"Я завжди помічав, що для успіху у світлі треба мати придуркуватий вигляд і бути розумним ". Ш. Монтеск'є.

ходок на замітку

Є люди, які буквально не вилазять із судів. Вони знають по імені-по батькові всіх секретарів та суддів, пам'ятають години роботи, охоче і докладно інструктують всякого, хто звернувся до них із запитанням. Інші ж, навпаки, смутно уявляють навіть, де знаходиться їх районний суд. Але і тим і іншим часом важко зорієнтуватися в малозрозумілих порядках (точніше заворушеннях) цієї системи і добиватися свого.

Сподіваюся, що багатьом "ходакам" стане в нагоді декілька нескладних порад і спостережень.

1. Не одягайтеся занадто дорого.

Пам'ятайте - зарплата у людей в судах невисока. Багато хто з них не задоволені своєю нудною низькооплачуваної роботою, в той час як хтось десь "живе розкошуючи". Це, звичайно, не виправдовує їх вседозволеності, адже так чи інакше, вони на цю роботу погодилися і продовжують на ній залишатися, значить, щось їх там тримає. І все ж: чи не дратуйте їх своїм респектабельним виглядом!

І взагалі, якщо співробітники будуть скаржитися на своє нелегке життя, не поспішайте повідомляти їм, що у вас-то якраз все гаразд. Не забувайте про елементарне такті - вже хоча б з корисливих міркувань.

2. З ким обходяться привітніше?

Зверніть увагу: ставлення до відвідувачів у службовців судів виборче. Найменше церемоняться з людьми похилого віку і зі скромно одягненими жінками середнього віку, зате з молодими інтелігентними чоловіками поводяться дуже чемно. Так що якщо у вашому сімействі такий знайдеться - сміливо командир його в судові інстанції.

3. Підношення.

Що говорити - іноді банальна шоколадка, простягнута в разом з папкою документів, просто разюче сприяє у вашій справі! Часом стає ніяково за ту розлючену фурію, що моментально розпливлася в солоденькою усмішечці, коли побачила, що ви прийшли не з порожніми руками.

І все ж цей прийом аж ніяк не універсальний.

Під -перших, якщо ви принципово не хочете обдаровувати людей за їхні прямі обов'язки - це ваше цілком зрозуміле і справедливе право.

І, по-друге, людина просто може не взяти ваше підношення, обуритися (буває і таке) , і тоді відразу виникне незручна ситуація.

4. Ніколи не йдіть відразу!

Пам'ятайте: безліч питань вирішується не за якимось жорстким інструкціям, а на розсуд судді. Тому іноді в разі відмови варто ще раз попросити, привести новий аргумент, та просто затриматися з відходом! Це може звільнити вас від довгих поневірянь по кабінетах.

І ще. У хвилини, коли вам здається, що ви ось-ось зійде з розуму від цього ходіння по муках, - зверніться до свого почуття гумору. Чуть-чуть абстрагуйтеся від обстановки, придумайте іронічні коментарі до подій. Наділіть образливими прізвиськами своїх можновладців супротивників або ж уявіть який-небудь безглуздий епізод в цих гнітючих вас стінах ("А ну як хтось зараз увійде і крикне -" 3/4 ").

Головне - не дозволяйте собі повністю переселитися в свою проблему. Адже коли-небудь ви вирішите і її.