Перш, ніж приступити до роботи, переплетчик повинен оглянути книгу: визначити дефекти, намітити операції, необхідні для відновлення палітурки і т. П. Припустимо, що у книги сильно пошарпані кришка і корінець, порушено шиття, розірвані листи, пошкоджено фальци, забруднені чорнилом і жирними плямами сторінок. Висновок такий: потрібно заново переплітати книгу.

Покладіть книгу на стіл, відірвіть форзаци і розріжте марлю (якщо вона ще трохи тримає блок) спочатку з одного боку, потім з іншого. Якщо покриття палітурки ще непогано збереглося, відокремте від картону коленклровие заголовки книги, прізвище автора, малюнок і відкладіть їх поки в сторону. Тепер розпоріть нитки (або зніміть дужки), що скріплюють зошити, витягніть шнури, і, тримаючи блок в правій руці, Ривком відірвіть перший зошит. Точно так само поступите з іншими зошитами. З фальца кожного зошита зчистіть залишки клею, розправте сторінки. Уважно огляньте листи - ті, що вимагають підклеювання, відкладіть в сторону. І так кожну зошит.

Підклеювати листи дуже зручно на прозорому аркуші оргскла (або скла).

Якщо фальц подвійного аркуша ветхий, його потрібно зміцнити смужкою цигаркового паперу з двох боків: з зовнішньої і внутрішньої. Передкова полі аркуша підклеюється однією смужкою, зігнутою навпіл. Підклеєними лист сушіть двома листами щільного паперу або картону.

Зошит складається з подвійних аркушів, тому, якщо ви виявите окремі аркуші, знайдіть їм "пару" і склейте між собою смужкою паперу. Для цієї роботи годиться тільки крохмальний клейстер, ніякої іншої клей не підійде.

Тут же по ходу справи можна зайнятися і "хімчисткою" забруднених або покритих грибками сторінок.

Чорнильне пляма виводиться так. Під забруднений лист підкладіть промокальний папір. Пляма змочіть 20% розчином перекису водню, а потім накрийте промокальним папером.


Покладіть вантаж і дайте просохнути листу.

Непогано виводяться чорнило і щавлевої або лимонної кислотами, розведеними денатурованим спиртом (у пропорції 1: 4).

Іноді від вогкості і випадково потрапили в книгу металевих предметів на сторінках з'являється іржа. Таку пляму знімають двома розчинами: спочатку сірчистої лугом, а потім щавлевої кислотою.

Щоб видалити з паперу жирну пляму, буде потрібно скипидар і денатурований спирт. Покладіть забруднену сторінку між двома листами промокальним папери і нагрійте пляма гарячою праскою. Умочіть пензлик в гарячий скипидар (холодний діє погано) і поводите нею по плямі з обох сторін теплового листа. Знову нагрійте лист, умочіть пензлик в скипидар і повторіть операцію. Змочіть пляма спиртом. Жирні плями з книжкових аркушів можна виводити також і бензином, слабким розчином поташу їдким калієм, різними розчинниками.

Якщо на сторінках ви виявите нальоти чорного, жовтого або зеленого кольору - це означає, книга заражена спорами грибків. Негайно продезінфікуйте її. Папір і палітурні кришки, покриті ледерином або коленкором, обробляють 3-процентним розчином формаліну, шкіряні палітурки - 5-процентним спиртовим розчином тимолу. Обробку книги можна проводити на вулиці, в добре провітрюваному приміщенні (можна і біля відкритого вікна), з марлевою маскою на обличчі і в гумових рукавичках. Добре віджатий тампоном, чи не розмазуючи і не розтираючи по паперу суперечки, обережно зніміть наліт грибка. Очищене місце обробіть ще раз, але вже вологим тампоном. Після дезінфекції гарненько просушіть сторінки. Цвіль обробляють 2-3-процентним розчином формаліну, а потім знімають тампоном, змоченим в перекису водню.

Отже, листи підклеєно, очищені від плям і просушені.