Бути впевненим у собі в будь-якій ситуації і обстановці - завдання не з легких. Практично всі ми чогось у житті боїмося, і в цьому немає нічого поганого. Але є досить велика категорія людей, серед яких чітко проявляється страх виглядати нерозумно в очах оточуючих. Як пояснюють психологи, за всім цим ховається страх перед негативною оцінкою оточуючими їх дій. Людям такого штибу постійно здається, що за ними спостерігають і що вони виробляють негативне враження. І їм це настільки неприємно, що вони намагаються якомога рідше потрапляти в подібні ситуації.

У цьому-то тікання від дійсності і криється найстрашніша помилка людей такого плану: відступивши пару раз, вони, самі того не підозрюючи , доводять собі свою неспроможність у плані приборкання себе і потрапляють у замкнене коло, вийти з якого дуже нелегко. Оскільки той, хто буде всіляко уникати контактів з іншими людьми, може так ніколи і не зрозуміти, наскільки дурними були його забобони, і наскільки всім іншим за великим рахунком абсолютно немає діла до його дій. Проблема криється в тому, що з кожним подібним випадком у людини ще більше посилюється страх перед страхом, і спіраль обставин, яких бажано було б уникнути, продовжує накручуватися до тих пір, поки людина не впаде в найглибшу депресію або повністю не ізолює себе від суспільства.

Людей з такими ось "заморочками" крім усього іншого ще й прийнято ділити на тих, хто просто не знає, як себе вести в конкретній ситуації, і тих, чиї здібності блокуються страхом. Припустимо, якщо дитина росла, наприклад, у маленькому селі, а потім приїхав підкорювати Москву, йому спочатку може бути важкувато спілкуватися зі столичними однолітками. Інші ж люди, навпаки, відмінно собі уявляють, як має себе вести, але ні за що не можуть зважитися застосувати теорію на практиці. Пояснюють вони це знову ж тим, що або бояться бути висміяними, або що вони самі від хвилювання заплутаються і, відповідно, знову будуть висміяні. Часто виною виникнення такого роду страхів є батьки: якщо вони кожну помилку дитини перетворювали на катастрофу, то в 99 випадках зі ста він "перенесе" і в доросле життя цей комплекс і може стати або справжнім тираном, або невдахою.

З усіма перерахованими вище неприємними страхами, природно, потрібно боротися.


Найефективнішим методом лікування є ПРАКТИКА у всіх її можливих і неможливих варіаціях. Людина, що страждає від подібних страхів, повинен перш за все довести самому собі, що він не те що поганий, а просто відмінний у всьому, у кожному своєму починанні.

Отже, що ж потрібно робити? Якщо справи зовсім кепські, і людина вже боїться бути осміяним ким завгодно і за відсутності найменшого приводу, то тут допомогти зможе хіба що лише досвідчений психолог. Якщо все ще не настільки запущено, і ви часом просто трохи страждаєте від того, що не в силах подолати власну боязкість, то це легко можна виправити за допомогою простих психологічних прийомів.

Заведіть щоденник - купіть собі маленьку зошит і в ті дні, коли ви відчули страх перед тим чи іншим життєвим явищем, вписуйте в неї все, так чи інакше пов'язане з вашим переляком - що ви зробили не так, як відреагували оточуючі, чи збіглася їх реакція на "інцидент" з вашої власної і т . п. Ви повинні зрозуміти, що не є настільки цікавою особистістю, щоб привертати до себе постійну увагу з боку оточуючих. А люди, які не роблять помилок, справляють на інших швидше гнітюче враження, ніж розташовує до спілкування і дружбу. Коротше кажучи, навчитеся сміятися над собою - і люди до вас потягнуться!

Ще один, не менш дієвий спосіб - розпишіть собі по пунктах на листку паперу, як, на вашу думку, буде проходити подія, якої ви так боїтеся, і спробуйте хоча б на цьому листочку змоделювати все так, щоб боятися було нічого. Продумайте всі можливі шляхи виходу з свідомо неприємних для вас ситуацій, в які ви припускаєте, що випадково зможете потрапити. Впоратися з власною незграбністю можна і по-іншому: неуважність можна пояснити і закоханістю, і дурістю зрештою (не бійтеся себе лаяти), а незграбність - тим же самим або просто наявністю нових черевиків з шалено слизькій підошвою. Фантазуйте, викручуйтеся, боріться самі з собою - це, звичайно ж, складніше, ніж напитися з горя, але як показує практика, набагато розумніше і краще.

Ну а коли ви відчуєте, що те, чого ви так боялися, настає або навіть вже настало, скажіть собі, що зможете перебороти в собі страх, оскільки сильні духом, розумні, красиві, милі, освічені і т. д., і саме тому ніхто не в силах буде над вами посміятися. Вірте в себе, і у вас все обов'язково вийде!