Хоч і кажуть, що в медицині й у вихованні розбираються всі, однак це більше схоже на гірку іронію, адже більшість людей почерпнули свої знання з телевізійної реклами і майже наукових телепередач (у кращому випадку). І якщо вже не кожен дипломований лікар візьметься самостійно поставити діагноз і призначити лікування, то що вже говорити про "знаючих" і "розуміючих" подружок або знайомих?
Наприклад, почувши скарги на тяжкість в шлунку, печію і нудоту, домашні діагности з упевненістю оголосять свій вердикт - гастрит, але це може бути тільки невелика частина правди. Адже далеко не всі знають, що гастрити бувають різними і лікуються теж по-різному.
Як мінімум, потрібно брати до уваги кислотність шлункового соку, яка може бути і підвищеною, і нормальною, і підвищеної. І абсолютно зрозуміло, що гастрити з різною кислотністю вимагають неоднакового лікування.
Трохи про кислотності шлунка
Для діагностування будь-якого гастриту і для призначення необхідної адекватної терапії дуже важливо отримати достовірні відомості про кислотності шлунка (шлункового соку). Як же розібратися з кислотністю? Яка кислотність вважається нормальною? Чому кислотність шлункового соку знижується або підвищується?
Поняття норми. Підручники фізіології повідомляють майбутнім медикам (втім, як і всім бажаючим), що нормальна кислотність шлунка (рН) коливається в межах 0,8-1,5 (за деякими даними, норма становить 1, 5-2,5). Багато це чи мало? Так ось: насправді це дуже кисле середовище! Для порівняння: рН лимона знаходиться в межах 4,5-5,0, але лимонний сік вважається слабокислою середовищем.
Цікаво! Здоровий шлунок виробляє протягом тільки однієї доби близько двох з половиною літрів концентрованої соляної кислоти.
У сучасній гастроентерології існує думка, що говорити про підвищену кислотність шлункового соку просто не доводиться - куди вже вище, але мова може йти про секреції шлункового соку і про моториці шлунка.
Роль симпатичної нервової системи. І секреція шлункового соку, і моторика шлунка регулюються симпатичної нервової системою, що працює незалежно від волі людини і забезпечує такі функції організму, які бажанням не регулюються.
Якщо симпатична нервова система активізується (наприклад, в результаті стресу), то організм приводиться в стан готовності до найактивніших дій (біг, бійка, захист), тому в крові збільшується кількість глюкози, дихання стає глибше, артеріальний тиск піднімається, а ось моторика шлунка і секреція шлункового соку зменшуються, оскільки для активних дій робота шлунково-кишкового тракту абсолютно не потрібна.
Тобто в результаті стресу тонус симпатичної нервової системи збільшується, а секреція шлункового соку блокується - в таких випадках кажуть, що шлунок "зупинився", і скаржаться на печію, нудоту і на неприємний запах з рота. Ці явища пояснюються тим, що організм підготувався реагувати на небезпечну ситуацію, тому функції ШКТ на час "вимкнені", їжа довго залишається в шлунку і починає гнити.
Роль мікрофлори. Якщо ж стрес стає постійним, тобто секреція шлункового соку постійно зменшена, то через недостатнє рівня кислотності в шлунку може з'явитися так звана умовно патогенна мікрофлора, тобто бактерії і мікроорганізми, яких в здоровому шлунку бути не може і не повинно.
Виходить, що достатня кислотність шлунка потрібна не тільки для того, щоб шлунок міг повноцінно і безперебійно працювати, але й щоб захистити шлунково-кишковий тракт від умовно патогенної (небажаної) і патогенної (шкідливою) мікрофлори.
На жаль, якщо в шлунково-кишковому тракті з'являється патогенна або умовно патогенна мікрофлора, організм сприймає це як ще одну стресову ситуацію, тому тонус симпатичної нервової системи знову підвищується і їжа знову перетравлюється дуже погано, через що слизова оболонка шлунка запалюється - і для організму це ще один стрес. Виходить своєрідне замкнене коло, яке просто необхідно розірвати.
Увага! За спостереженнями гастроентерологів, навіть діагностований гастрит з підвищеною кислотністю обов'язково перетворюється на гастрит зі зниженою кислотністю (гіпоацидний гастрит).
Етапи розвитку хронічного гастриту. За спостереженнями дослідників, в шлунку при початкових запальних процесах виробляється більше соляної кислоти, ніж це необхідно. Таким чином, може бути діагностований гастрит з підвищеною кислотністю, який інакше називається гіпоацидним гастритом.
Однак частина клітин, які виробляють соляну кислоту в шлунку, під впливом постійного запального процесу гинуть, і кислотність шлункового соку на деякий час повертається до нормальних показників. Але якщо запальний процес не припинений, клітини, що виробляють соляну кислоту, продовжують гинути і кислотність шлункового соку продовжує знижуватися.
Тепер уже мова йде про гіпоацидний гастрит (із зниженою кислотністю). Більш того, якщо запальні процеси не вдається зупинити, можливе зниження кислотності шлункового соку практично до нульових значень, коли говорять про атрофическом анацидном гастриті.
Симптоми гастриту із зниженою кислотністю
Симптоми гіпоацидного гастриту (гастриту із зниженою кислотністю) обумовлені тим, що через зниженого вмісту в шлунковому соку соляної кислоти порушується процес знезараження потрапила в шлунок їжі. А адже знезаражувати їжу необхідно від самих різних мікроорганізмів, які стимулюють подальше запалення слизової оболонки шлунка і підтримують запальний процес.
Симптоми гастриту із зниженою кислотністю (гіпоацидного гастриту) іноді явно вказують на проблеми з шлунково-кишковим трактом, але іноді можуть і не зв'язуватися зі станом ШКТ, хоча в реальності такий зв'язок є.

 1. По-перше, при гіпоацидний гастрит (із зниженою кислотністю) спостерігається відрижка із запахом тухлих яєць або відрижка із запахом гнилі (це відбувається через те, що шлунок "коштує" і їжа залишається в шлунку занадто тривалий час), оскільки деякі ферменти стають менш активними або навіть взагалі втрачають свою активність, через що активізуються процеси бродіння.
 2. По-друге, з'являються скарги на неприємний і дратівливий металевий присмак у роті.
 3. По-третє, після їжі з'являється відчуття тяжкості в шлунку або відчуття розпирання шлунка, навіть якщо їжа була рясною.
 4. По-четверте, з дуже високою часткою ймовірності можливі порушення роботи кишечника - можуть з'являтися запори або діарея через порушення ферментної діяльності.
 5. По-п'яте, одним з постійних симптомів гастриту вважається печія.
 6. По-шосте, про гастрит зі зниженою кислотністю дає знати біль в епігастрії (під ребрами), яка з'являється відразу або майже відразу після їжі. Причина - порушення в роботі ферментної системи.
 7. По-сьоме, при гастриті більш ніж вірогідні здуття кишечника, метеоризм і бурчання в животі, які з'являються, знову ж таки, через те , що порушені і ферментна система, і захист від шкідливих для незахищеного шлунка мікроорганізмів.

Симптоми, які самі по собі можуть і не викликати підозри про проблеми з шлунком, повинні обов'язково насторожити, якщо виникли в комплексі з іншими, явно "шлунковими" симптомами.
 1. По-перше, при гастритах волосся стає дуже сухими і, як наслідок, ламкими; нігті починають розшаровуватися, тому що частина їжі не засвоюється і в організм не поступає достатня кількість вітамінів і мікро- і макроелементів.
 2. По-друге, показники гемоглобіну в крові стають низькими, можлива залізодефіцитна анемія, тому що частина їжі не засвоюється і в організм не поступає достатня кількість заліза, яке інакше в організм потрапити не може.
 3. По-третє, можливе зниження ваги, відзначаються млявість , небажання рухатися, прагнення полежати або хоча б посидіти, загальна слабкість. Причина - недостатнє надходження в організм вітамінів і мікро- і макроелементів.
 4. По-четверте, артеріальний тиск може знижуватися до рівня гіпотонії.
 5. В -п'ята, за результатами клінічних лабораторних аналізів може бути виявлена недостатність білків, яка називається гипопротеинемией, що пояснюється порушенням процесу перетравлення білків через зниженій кислотності шлункового соку.
 6. По-шосте, люди, які страждають на гастрит зі зниженою кислотністю, люблять їсти щось кисле або намагаються вибирати якусь їжу, яка стимулює вироблення в шлунку соляної кислоти.


  Це може бути капуста, чорний хліб, страви з великою кількістю приправ, гострі страви; але краще від такої їжі не стане.


Увага! Гастрит зі зниженою кислотністю (гіпоацидний) може спровокувати розвиток раку шлунка.
Важливо! При хронічному гастриті зі зниженою кислотністю можливі ремісії, коли симптоми можуть практично зникати. Виліковування може бути визначене тільки за результатами досліджень і лабораторних клінічних аналізів.
Принципи харчування при гастриті зі зниженою кислотністю
 1. При гастриті зі зниженою кислотністю необхідна щадна дієта.
 2. Необхідно повністю відмовитися від всіх продуктів, які викликають в організмі процеси бродіння. До таких продуктів відносяться незбиране молоко, свіжий хліб, здоба, сметана, вершки, виноград.
 3. Будь їжа не повинна бути дуже гарячою або дуже холодною.
 4. Овочі та фрукти в раціон слід включати тільки в запеченому або хоча б в тушкованому вигляді.
 5. З раціону слід виключити продукти з високим вмістом клітковини, в тому числі слід відмовитися від сирої капусти, буряка, від бобових, від деяких каш (пшоняної і ячної).
 6. Слід категорично відмовитися від жирного, гострого і смаженого.
 7. Необхідно відмовитися від будь-яких продуктів, які містять консерванти.
 8. З меню необхідно повністю виключити ковбасні вироби і будь копченості.
 9. Харчування має бути дробовим - до шести разів на добу. Порції повинні бути невеликими. Прийомом їжі вважається, наприклад, варене яйце; або печене яблуко (можливо, запечене з сиром); або шматочок сиру з невеликим скибочкою білого хліба.
 10. Корисні натуральні соки з кислих фруктів, ягід і овочів.
 11. Мінеральну воду не можна купувати першу-ліпшу, а слід вибирати тільки за рекомендацією лікаря.

Однак при гастриті зі зниженою кислотністю є і корисні продукти, причому їх чимало.
 1. Буде корисно відварне нежирне м'ясо, відварну яловичий язик, куряча печінка.
 2. Дозволяється вживання нежирної риби.
 3. При гастриті зі зниженою кислотністю досить корисні вівсяна і гречана каші. Решта каші теж можна включати в свій раціон, за винятком перлової.
 4. Корисні відварні, запечені або тушковані овочі, особливо картопля і морква.
 5. Корисна запечена гарбуз.
 6. Рекомендується вживати багато найрізноманітнішої свіжої зелені, крім зеленої цибулі.
 7. При гастритах із зниженою кислотністю дозволяється пити і чай, і кава.

Що може підвищити знижену кислотність шлунка?
Знижена кислотність шлунка вимагає дуже серйозної уваги і лікування. Але часто досить позитивні результати може забезпечити правильно підібране харчування.
 1. Дуже корисна і смачна звичка: за півгодини до їжі треба випити кілька ковтків (50-70 грамів) медової води, для чого в теплій воді треба розчинити половину чайної ложки меду.
 2. Дуже корисний напій, приготований з ягід обліпихи.
 3. Відвар або настій шипшини, який теж дуже добре пити перед їжею, відмінно допомагає регулювати знижену кислотність шлунка.
 4. При зниженій кислотності шлунка дуже добре зарекомендували себе абрикоси в будь-якому вигляді - свіжі, сушені (урюк, курага) - і абрикосовий сік.
 5. Корисний виноград - за 20 хвилин до їжі рекомендується з'їдати до 150 грамів свіжих виноградних ягід.
 6. Кілька підвищують кислотність шлункового соку і свіжі огірки, якщо їх як слід подрібнити (чим дрібніше, тим краще).
 7. Хоча сира капуста при гастриті зі зниженою кислотністю протипоказана, проте розварена (тушкована) капуста дуже корисна.
 8. Допомагає підвищити і нормалізувати кислотність шлункового соку квасоля.
 9. Здавна для підвищення кислотності використовується салат зі свіжої ріпи: свіжу ріпу необхідно натерти на тертці і заправити олією (сіль слід брати до смаку, але не зловживати) .
 10. Тривале і стійке підвищення кислотності шлункового соку забезпечує вживання різноманітної м'ясної їжі. Однак слід пам'ятати, що при будь-яких захворюваннях шлунково-кишкового тракту м'ясо слід вибирати тільки нежирне (це може бути нежирна свинина, телятина, кролик, птиця без шкірки).
 11. Дуже корисний свіжоприготований морквяний сік, який слід пити незадовго перед їжею по чверті склянки.
 12. При зниженій кислотності шлунка загальновизнана користь ягід чорниці, які можуть використовуватися і в пирогах, і в варениках, і в компотах.

Відвари лікарських трав при гастриті зі зниженою кислотністю
 1. Відвар з ягід або листя чорниці

Знадобиться:
 • Сухе рослинна сировина чорниці (ягоди та/або листя) - 10 г;
 • Окріп - 200 г.

Приготування: В емальованому або в скляному посуді сухе рослинна сировина чорниці залити окропом і протомитися на водяній бані протягом 15 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити.
Прийом: Приймати перед їдою тричі на день по дві-три столові ложки.
 1. Відвар з плодів шипшини

Знадобиться:
 • Сухе подрібнену рослинну сировину шипшини (ягоди) - 10 г;
 • Окріп - 200 г.

Приготування: В емальованому або в скляному посуді сухе рослинна сировина шипшини залити окропом і протомитися на водяній бані протягом 15 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити.
Прийом: Приймати перед їдою два рази на день по половині склянки.
 1. Відвар полину гіркого

Знадобиться:
 • Сухе подрібнену рослинну сировину полину гіркого - 10 г;
 • Окріп - 200 г.

Приготування: В емальованому або в скляному посуді залити сухе рослинна сировина полину киплячою водою і протомитися на водяній бані протягом 15 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити.
Прийом: Приймати за півтори-дві години до їжі по одній-дві чайних ложки.
 1. Відвар насіння кмину

Знадобиться:
 • Сухе подрібнену рослинну сировину насіння кмину - 20 г;
 • Окріп - 200 г.

Приготування: В емальованому або в скляному посуді залити сухе рослинна сировина насіння кмину киплячою водою і протомитися на водяній бані протягом 15 хвилин. Настояти 20 хвилин. Процідити.
Прийом: Приймати за півгодини до їжі по одній столовій ложці три рази на день.
 1. девясиловое вино

Знадобиться:
 • Сухе подрібнену рослинну сировину кореневища оману - 12 г;
 • Мед - одна столова ложка;
 • Кагор - одна пляшка (750 г).

Приготування: В емальованому або в скляному посуді залити сухе рослинна сировина оману вином і додати мед. Підігріти до кипіння і томити на водяній бані протягом 15 хвилин. Остудити при кімнатній температурі. Процідити.
Прийом: Приймати після їжі по 50 г три рази на день.
Увага! Перед застосуванням будь-якого відвару або настою лікарських трав необхідно проконсультуватися з лікарем-гастроентерологом.
Для нормалізації кислотності шлункового соку при гастриті зі зниженою кислотністю використовуються відвар і сік подорожника, корінь аїру, вахта трилистий (вона ж трифоль або трилисник водяний), тирлич, сухоцвіт болотна, брусниця, звіробій, крушина, ревінь, деревій, горобина, золототисячник, безсмертник , алое, чебрець і багато інших трави, плоди і ягоди, якими багата наша земля.
Висновки
Колись наші бабусі говорили: "Не гнівайся, а то живіт заболить". Тоді ми не розуміли, яка може бути зв'язок між болем у животі і злістю, однак тепер знаємо, що однією з найважливіших причин будь-якого гастриту вважаються саме стресові ситуації, яких з кожним днем стає все більше і більше.
Дійсно, гастрит - одна з тих хвороб, які трапляються саме "від нервів", тому для профілактики цього захворювання (як, втім, і багатьох інших) необхідно спокій і вміння розслабитися. Не варто "тягти додому" всі робочі проблеми і неприємності, не можна забувати про своїх близьких і друзів, не треба використовувати всі вихідні тільки для додаткової роботи, адже в житті ще є парк і ліс, музеї та концертні зали, прогулянки з собакою та виставки кішок .
Дійсно, не зліться, а те, як казала бабуся, живіт заболить. Ну, і здоровий спосіб життя - куди ж без нього!