Гарний і незвичайний "домашній вихованець" - Драцена, відповідно до новітньої класифікацією, є деревовидним рослиною роду Dracaena сімейства Ruscaceae (Ігліцевие). Раніше драцена носила інші "прізвища" і належала до сімейства Dracaenaceae (драценових), а до цього - до сімейства Agavaceae (агавових).

Дуже близькі родичі цієї рослини - кордилина і юка. Так само як і її сестрички, драцена спочатку виростала в субтропічній і тропічній Азії і, звичайно, в Африці. Середовищем природного проживання даного роду рослин також є Мадагаскар, острів Сокор і Канарські острови.

У перекладі з грецької, слово драцена (dracaina) означає "самка дракона", але ближче всього до драконам тільки один вид даної рослини - Драцена Дракон (Dracaena Draco) або Дерево Дракона. У природних умовах це дерево досягає величезних розмірів, в процесі життєдіяльності виділяє червону густу смолу, яка, застигаючи, нагадує зсілу кров, природно кров дракона. Драцена, завдяки своїй жорсткій волокнистої структурі, широко застосовується в господарстві, медицині та легкої промисловості.

Які бувають драцени

Найбільш невибагливі представники даного сімейства, що не страшать навіть самого недбалого догляду і не доставляють своїм господарям практично ніяких проблем - Драцена скам'яніла (Dracaena marginata) і Драконове Дерево (D.Draco). Але інші їхні родичі менш лояльні до порушень режиму. Наприклад, та ж Dracaena marginata tricolor, обов'язково зреагує, якщо за нею неправильно доглядати, а тим більше, якщо не доглядати зовсім. Рослини, як і все живе, потребують любові та уваги, драцена - теж не виняток. Для вас і для неї буде краще, якщо така рослина, доглянуте і життєрадісне, стане прикрасою вашого будинку, а не курних віником у дальньому темному кутку.

Особливою популярністю користуються такі види драцени.

- Драцена запашна (D.fragrans) з пахучими квітками;

- деремская драцена (D.deremensis);

- Дранцена Сандера (D.sanderiana);

- Драцена відігнута (D.reflexa);

Є в сім'ї драцен рослина, абсолютно відрізняється від своїх родичів - Драцена Годсефа (D.Godseffiana). Вона не менш красива ніж інші драцени, але людина не розбирається ніколи не знайде подібності між Драцену Годсефа і її сестрами. У неї широке листя, інший пристрій куща, невелика максимально досягається висота - 70 см, для домашніх рослин. Інші ж види виростають до 1,5 м, деякі, наприклад як облямована драцена, навіть до 3 м.

Як доглядати за драценою - основні правила

Налагодити з драценою дружні стосунки не складе особливих труднощів, тим більше що зовнішній вигляд вашого рослини завжди моніторить кількість і якість догляду. Не лякайтеся, якщо побачите пожовкле листя в нижній частині стовбура, і опадає листочки - так відбувається природна зміна циклів життєдіяльності драцени. Листя залишиться тільки на верхній частині стовбура, а нижня - оголитися.

І навпаки, якщо ви помітите, що краю і кінчики листя стали коричневими - ви отримали сигнал про проблему. Необхідно дослідити місце перебування драцени, чи не занадто сухе повітря, чи немає протягів і нестачі вологи. Сухість грунту і листя особливо згубно впливає ця рослина. Не допускайте пересихання грунту і своєчасно доглядайте і зрошуєте листя драцени, не забуваючи про те, що взимку повинен бути скорочений режим поливу, щоб не погубити рослину. Для холодної пори року оптимальна частота поливу - 1 раз на тиждень, для жаркого - 2 або навіть 3 рази.

Не варто й зловживати надмірним поливом, вода в корінні застоюється, рослина може захворіти, і навіть загинути. У приміщенні з нормальною вологістю обприскувати доглядати за драценою, обприскуючи її, потрібно набагато рідше, ніж в жаркій кімнаті з сухим повітрям. Пам'ятайте, що спекотним літом краще зайвий раз позалицятися і окропити рослина, шкоди від цього не буде точно, а ви подстрахуетесь. Також необхідно протирати від пилу листя драцени.

Всі драцени люблять негусту тінь, а під впливом прямих сонячних променів їх листя "горять" і покриваються сухими плямами. Підвіконня, на який яскраве сонце потрапляє тільки в ранкові години, теж підійде для драцени. Рослини, які ростуть у більш сонячній кімнаті, мають пишну крону, їх листя міцні і широкі, окрас листя соковито зелений. Чим темніше кімната, тим дрібніше і блідіше рослина, тому, краще вибрати для драцени добре освітлене сонцем місце.


Дуже важливий для цієї рослини і температурний режим, нижня межа якого лежить в районі +12 ° С. Якщо температура переступить за цей поріг, ви помітите на своїй драцені розм'яклі скорочення листочки з коричневими краями. Пластикове вікно цілком здатне уберегти рослину від холоду, навіть в самі морозні зимові ночі.

Як доглядати за драценою під час пересаджування

Пересаджують драцену один або два рази на рік, найкраще робити це навесні. Переступати до цієї процедури необхідно, коли коріння рослини збільшаться в розмірах і заповнювати повністю весь горщик. Наступний горщик повинен мати запас (відстань від верхнього краю до коренів) більше 3 см, щоб правильно за нею доглядати. Оптимальний склад земляної суміші для драцени: компост, дерен, пісок, листова земля, торф (у рівних пропорціях). Можна використовувати готовий грунт, придбаний у квітковому магазині, якщо часу для приготування власного знайти не вдалося.

Критично мати під час посадки драцени потужний дренаж, його завдання не дати воді накопичуватися біля коріння. Двічі на місяць доглядайте і балуйте свою улюблену драцену добривами. Навіть якщо до драцени руки не доходять місяцями, коли згадайте, полийте її "Гумісолом" (рідке добриво), вона відплатить вам негайним поліпшенням свого зовнішнього вигляду.

Розмноження драцени відбувається через відрізки стебла, повітряні відведення і верхівкові живці . Дерево Дракона дає насіння. Драцена дуже легко приймається в кожному з перерахованих видів, що легко за нею доглядати навіть не дуже старанним господарям. Для того щоб посадити відросток (або те, що ви вибрали для розведення), застроміть його у вологу землю і не забувайте поливати. Ще один плюс драцени - її можна розмножувати цілий рік. Пересаджувати ж краще з середини квітня по кінець серпня. Для того щоб підживити ваше рослина використовуйте час з початку квітня по середину листопада.

Як доглядати за драценою, щоб сформувати красиве деревце

У квіткових магазинах можна зустріти безліч таких же, як у природі драцен, але з дуже красивими декоративними кронами. Як же вдається вирощувати такі рослини? Верхівка драцени вимагає правильного формування. Відбувається це за допомогою обрізання верхівки драцени. Як би не тремтіли руки, необхідно зібратися з силами і провести цю операцію над улюбленим рослиною. В ідеалі варто починати доглядати і вирощувати драцену з частини стебла, що не перевищує 7 см у висоту. Так можна виростити таку ж "пальмочку", як в магазині. У процесі формування красивої крони важливо не допустити принципову помилку. Коли ваша драцена дасть нові отросточкі не потрібно безупинно доглядати за нею і поливати її. Навпаки, необхідно скоротити полив або ж залишити колишній режим поливу. Сильно зволожені коріння сигнал для уповільнення зростання нових живців. Це, мабуть, і всі правила, для вирощування драцени з декоративною кроною, тому вона ідеально підходить для тренування квітникарів-новачків.

Як доглядати за драценою і захистити її від шкідливих комах

Як ви помітили з вищесказаного, драцена - вихованець досить безпроблемної, але навіть у цьому випадку необхідно вдатися до деяких запобіжних заходів. Вологість повітря - дуже важливий показник для безпечного і сприятливого існування рослини. У приміщення з надмірно сухим повітрям драцену вражають різні шкідники: щитівка, борошнистий хробак, павутинний кліщ. Хоча такі неприємності трапляються досить рідко, стежте, щоб в кімнаті, де мешкає драцена, не було надто теплого і сухого повітря. Якщо неприємність все-таки трапилася, і комахи атакують вашу драцену, необхідно придбати відповідний препарат і доглядати за нею, зрошуючи розчином за вказаною в інструкції схемою. Дорослі особини щитівок видаляються виключно за допомогою вологого тампона.

Драцена (будь-якого виду) - красиве цікаве і, в цілому, невибаглива рослина. Навіть якщо тільки з неї почалося ваше заняття квітникарством, вам обов'язково вдасться виростити сильний і привабливий декоративна квітка. Досвідченим квітникарям добре знайомі всі плюси і нечисленні мінуси всіляких драцен, тому вони так часто зустрічаються в їх колекціях. Ви обов'язково полюбите драцену та оцініть простоту турботи про неї.