Антуріум входить в сімейство ароїдних. Це дуже красиві вічнозелені популярні кімнатні рослини. Діляться вони на дві групи, декоративно-листяні і красивоцветущие. Перші в свою чергу поділяються на зелено-і ряболисті. Квіти антуріума мають незвичайну форму, що додає шарму і екзотичність рослині, саме тому його називають "квіткою фламінго".

В суцвіття входить качан і покривало, забарвлене в різні кольори (іноді крапчатості). Листя подовжені або серцевинні, досить великі, шкірясті, широколанцетні, темно-зеленого кольору.

Вирощувати антуріум в умовах звичайної квартири досить важке заняття, а багато видів рослини живуть виключно в комфортабельних оранжереях. Рід антуриума налічує близько 800 різних рослин (ліан, епіфітів, наземних трав) виростають в тропічних лісах Нового Світу.

Як доглядати за антуріумом - основні показники

Вологість і освітленість приміщення мають першорядне значення для режиму антуриума. Якщо підтримувати ці два показники в нормі, ніяких додаткових турбот з рослиною не буде.

Як доглядати за антуріумом - температура і місце розташування

антуріум дуже подобатися розсіяне світло, не заперечують вони і проти півтіні. Не допускайте проникнення прямих сонячних променів. Перевагу краще віддавати північно-західним і східним вікнам. Усім без винятку антуриуми потребують цілий рік підтримуваної стабільної високій температурі повітря. Тримайтеся інтервалу + 20 ° С - + 28 ° С, не допускайте зниження температури менше + 18 ° С. Якщо ви не хочете, щоб ваш вихованець ріс і цвів взимку, знизьте температуру до + 15 ° С - + 16 ° С.

Як доглядати за антуріумом - режим поливу

Основа догляду за антуріумом - правильний полив. Користуйтеся тільки добре відстояною і м'якою, теплою і бажано кип'яченою. Поливати потрібно рясно, але допускаючи підсихання верхнього шару грунту між поливами. Пересихати земляний кому не повинен ні в якому разі. Щоб ваша рослина було рясно квітучим, починаючи з вересня полив зменшують, знижують температуру повітря до + 18 ° С, а відносну вологість повітря залишають близько 85%. Можна використовувати для поливу дощову воду, водопровідна зазвичай з високим вмістом вапна, що дуже шкідливо для рослини. Не допускайте переувлажнеія субстрату, інакше кореневище швидко згниє. Своєчасно зливайте воду з піддону.

Як доглядати за антуріумом - вологість повітря

Як і всі тропічні рослини, антуриуми воліють досить високу вологість. Спекотного літа антуріум потребує дуже частому обприскуванні листя. Всім рослинам болісно перебувати в сухий і задушливій атмосфері квартири, особливо антуріум з красиво розписаними, тоненькими листочками (Величний і Кришталевий антуриуми). Стебла рекомендують обкласти
сфагновими мохами або чим-небудь гігроскопічним, і регулярно його обприскувати. Для підтримки постійної коректної вологості повітря квітка поміщають в піддон, наповнений вологим керамзитом або гравієм, або ж залишають горщик зануреним у вологий сфагновий мох. Найбільш комфортні умови можна створити для кімнатного антуриума в саморобній теплиці.

Не забувайте за допомогою, змоченою у воді кімнатної температури, губки змивати пил з листків. У період цвітіння обприскувати необхідно обережно, не потрапляйте на квітки, інакше ви зіпсуєте їх красу, на них утворюються коричневі цятки.

Як доглядати за антуріумом - підгодівля

Удобрювати антуріум слід протягом усіх теплих місяців року, кожні три тижні. Ці рослини дуже чутливі до надлишку вапна і мінеральних солей, підгодовуйте низько концентрованими розчинами. Як комплексне добриво рекомендується використовувати 1г азофоски на літр води, з додаванням 200 мг гумата калію. Дуже ефективні позакореневе щотижневі підгодівлі листя.

Органічні добрива також можна вносити в грунт антуриума. Якщо вдається дістати, застосовують кінський гній або кінський, листовий перегній, іноді поливають розчинами або настоями коров'яку або курячого посліду.

Як доглядати за антуріумом в період цвітіння

Добре стимулює закладку бутонів правильна зимівля, при температурі + 16 ° С. Якщо догляд за рослиною правильний і комплексний воно рясно цвіте все літо. Суцвіття після цвітіння зрізають, щоб вони те насіння освітою не послабили рослини. Штучно опиліть рослину можна за допомогою чистої кисті.


Зрізані розпустилися суцвіття зберігаються протягом місяця, але з недорозвиненим качаном тільки 3 дні.

Як доглядати за антуріумом під час пересадки

Антуріум з 6-7 листям пересаджують в ємності діаметром близько 8 см, на дно яких встановлено трисантиметровим дренажний шар. Ця рослина має дуже ніжні коріння, пересаджуйте дуже обережно. Молоді рослини необхідно пересаджувати щорічно, збільшуючи пропорційно діаметр горщика і обсяг дренажного шару. Дорослий антуріум можна пересаджувати кожні 4 роки. Після пересадки помістіть рослина в тепле місце і підв'яжіть до опори, якщо це необхідно.

Завжди беріть не дуже великий горщик з гарним шаром дренажу, щоб не було застою води, а цвітіння було рясним. Матеріал ємності для антуріума - пластик, це дозволяє збалансувати температуру грунту і навколишнього середовища. Найчастіше контейнери мають форму низького короби, диметром близько 30 см. Протягом усього періоду укорінення рослина відвідують в місце без протягів, регулярно поливають, обприскують, захищають від прямих сонячних променів.

Як доглядати за антуріумом - склад грунту

Грунтовий субстрат для антуріума складають з непросіяного листової землі, піску перегною і торфу, у співвідношенні 1: 0,5: 2: 1. Не зайвим буде додати в грунт фракцію - шматочки деревного вугілля, крихта цегли, сухий коров'як, пінопластові кульки. Частина грубої фракції повинна бути в районі 15% від усього обсягу грунту. Вона підвищує фізичні якості суміші (водо- і повітропроникність). Реакція готового субстрату повинна бути pH-5,5-6,5, нейтральною або слабокислою.

Як доглядати за антуріумом - розмноження

Розмножувати антуріум можна як діленням куща, так і насінням, бажано на початку весни, коли земляний кому сповнений коренів і з'явилося багато нових пагонів. Можливо також і вегетативне розмноження - живцювання від листя і стебел. Насінням розмножувати рослина досить складно, пророщувати їх слід відразу після збору. Потім насіння поміщають в легкий субстрат, покривають шаром сфагнуму і забезпечують високу вологість і температуру повітря. Розквітають нові рослини приблизно після закінчення трьох років після посіву.

Деякі особливості рослини

• Квітка антуриума довго зберігатися після зрізування;

• Рослина вбирає токсичні речовини (толуол, аміак, ксилол);

• Листя антуріума здатна зволожувати повітря;

• Ця рослина перерозподіляє потоки енергії в житловому приміщенні;

• Є, як і всі його родичі, отруйним, а його молоде листя особливо;

• При попаданні в організм викликає пронос , блювоту, контактний дерматит.

Як доглядати антуріумом - деякі труднощі

Як правило, антуриуми мало страждають від шкідників і ще рідше хворіють. Серед шкідників, нападників на рослину червеці, щитівки, попелиці та кліщі. Особливу небезпеку становлять щитівки, вони вимагають істотних зусиль для усунення і при цьому стрімко розмножуються.

Самі деструктивні хвороби антуриума: гнилі стебла та кореневища (викликається перезволоженням ґрунту і застоєм води), а також прісловутий антракноз. Захворіла антракнозом рослина сохне, починаючи з краєчків листових пластинок, поступово повністю виснажується і гине. Боротися з цим захворюванням теж не просто, головне відреагувати одразу ж після прояву перших симптомів. Якщо у вас велика колекція обов'язково періодично обробляйте всі рослини системними фунгіцидами.

Причини виникнення проблем з антуріумом

• Почорнів кінчик аркуша - занадто багато солей кальцію в грунті;

• Скорочення листя - протяги, сухе повітря, брак світла або пекучі сонячні промені;

• Кінчик аркуша коричневий, а центр листа блідне - занадто сильно освітлення, затемните рослина;

• Пожовкло нижня листя, а її кінці придбали коричневий відтінок - пересичення поживними речовинами, коріння при цьому теж пошкоджені, виключіть можливість зараження бактеріями або грибком;

• Антуріум не цвіте (багато листя і мало квітів, або на бічних гілочках зовсім немає кольорів) - недостатнє або ж навпаки, надлишок освітлення;

Як доглядати за антуріумом - шкідники

Проводять обробку за допомогою мильного розчину, обмивають теплою водою, обприскують розчином актеллика (2-3 мл на 1 води).

Відмінно допомагають і народні засоби, наприклад, розчин тютюну, часник і мила, цибульна настоянка.