Перш, ніж приступити до розкрою матеріалу і пошиття вироби необхідно провести точне вимірювання необхідних для виконання даної роботи кіл тіла.

До речі, зняття мірок для вироби - вельми важливий процес. Адже кожному відомо, що якщо на даній стадії будуть допущені помилки, виріб буде зшито по неточним мірками. А отже, воно ніколи не буде добре сидіти на фігурі.

Знімаючи мірки, дуже важливо звертати увагу на будову фігури людини, для якого буде шитття виріб, оскільки можливі різні відхилення від прийнятої норми. Тому для фігур з відхиленнями від загальноприйнятої норми знімається більшу кількість мірок, ніж для типової фігури. Необхідно враховувати особливості статури ще при виборі майбутнього фасону виробу, а також його оптимальної форми.

Від того, чим більш точними будуть зняті Вами мірки, безпосередньо залежить якість кінцевого результату ...

Отже, всі вимірювання фігури людини можна за замовчуванням поділити на чотири групи:

 • обхвати (шиї, плеча, зап'ястя, грудей, талії, стегон);
 • довжини (до талії , руки);
 • ширини (спини, грудей, плеча);
 • проекційні вимірювання (положення корпусу, висота плеча).

Вимірювання перших трьох груп виробляють сантиметровою стрічкою, вимірювання четвертій - за допомогою системи лінійок.

Фігура вимірюється по білизні або легкого плаття без великих нашарувань тканини. Обов'язково стежити за тим, щоб при знятті мірок людина стояла без напруги, не змінюючи своєї постави.

Для правильного зняття мірок, а також пов'язаних з ними інших вимірів, необхідно визначити горизонталь - опорну лінію.


Рекомендовано розташовувати її на лінії талії, так як вона легко фіксується на фігурі і пов'язана з її будь-якою точкою.

Для цього на талії зав'язують гумку так, щоб вона була розташована строго горизонтально. Вірність розташування гумки перевіряється вимірюванням відстані від верхнього його краю до підлоги (з боку спини і спереду).

При продумуванні сукні на конкретну фігуру положення вершин горловини переду і спинки визначається шляхом вимірювання без прораховування розрахункових формул. За вихідну лінію в даному випадку приймається середина плеча. Всі вимірювання проводяться при щільному приляганні сантиметрової стрічки без урахування припусків, тому що вони будуть передбачені вже при побудові креслення майбутньої конструкції в прямій залежності від тканини, силуету, розміру та призначення виробу.

Кількість основних мірок, рекомендований даним методом , дає необхідне для крою та шиття уявлення про фігуру, яка не має особливих відхилень від типової, як в цілому, так і на окремих ділянках тіла.

знімати мірки записуються наступними прописними буквами:

 • Про - обхват,
 • З - полуобхват,
 • В - висота,
 • Д - довжина,
 • Ш - ширина,
 • Ц - центри або виступаючі точки,
 • П - положення точки або лінії,
 • Р - зростання (довжина).

Індексами, тобто маленькими літерами при прописних, позначають ділянки вимірювань. Величина обхватів, довжин, висот і ширини плеча записується повністю, а полуобхват і ширин - половиною цієї величини ...