Постійні зміни артеріального тиску в період вагітності це явище досить часте, особливо, якщо і до настання такої у Вас бували кілька підвищені або навпаки знижені його показники.

Нагадаємо що артеріальний тиск - це один із самих найважливіших параметрів, здатних характеризувати роботу всієї кровоносної системи. І саме тому слід максимально уважно ставитися до змін його показників під час вагітності.

Медики відзначають, що найбільш часто, в першому триместрі вагітності у жінок проявляється гіпотонія (простими словами знижений кров'яний тиск). А от самій основною причиною для виникнення гіпотонії саме в цей період є різка зміна всього гормонального фону у вагітної жінки. Причому найбільш сильно симптоми зниженого тиску (а це і сонливість, і запаморочення, і слабкість) можуть проявлятися саме в ранкові години. Та й токсикоз може реально посилювати всі прояви гіпотонії.

І як ви розумієте, помірне зниження показників кров'яного тиску на самих ранніх термінах вагітності не може бути небезпечно ні для майбутньої матусі, ні для її дитини. Проте ось виражена гіпотонія в період вагітності цілком зможе привести до найнебезпечнішої плацентарної недостатності. Крім того знижений кров'яний тиск вкрай негативно може впливати і на транспортування необхідних поживних речовин і так само кисню до плоду, а тому майбутній дитинка буде можливо випробовувати їх реальний недолік. Крім того, гіпотонія вже під час пологів цілком зможе привести до різкого ослаблення всієї родової діяльності і як наслідок післяпологовим найнебезпечнішим гипотоническим кровотеч.

Зовсім же іншим проявом відхилення від абсолютної норми показників артеріального тиску є знайома багатьом гіпертонія або, простіше кажучи, підвищений артеріальний тиск. Зазвичай таке підвищення тиску може спостерігатися саме в другій половині вагітності. І насамперед це буває пов'язано з тим, що загальний обсяг крові знаходиться в організмі вагітної жінки поступово (звичайно досить плавно) збільшується і як наслідок серце жінки вимушено частіше скорочуватися, для того щоб впоратися з постійно зростаючим навантаженням.

Серед основних симптомів високих показників артеріального тиску можуть бути і часті головні болі, і прискорене серцебиття, і шум у вухах, і не менш часті запаморочення, і навіть порушення зору.

Варто так само відзначити що надмірне підвищення кров'яного тиску , яке спостерігається на ранніх термінах поточної вагітності, іноді може призводити до її раптового мимовільного переривання. Крім цього гіпертонія здатна навіть провокувати реальні затримки в розвитку плоду, іноді плацентарну недостатність, а так само кровотечі, стан хронічної гіпоксії плода, і навіть передчасне старіння і відшарування плаценти.

Найбільш часто порушення показників артеріального тиску в період вагітності переживають ті жінки, у яких спочатку є проблеми з гіпертонією, з нирками, із зайвою вагою або з гормональними розладами.

звичайно ж, у такій ситуації буде найкраще, постаратися попередити будь-яку можливість подібних порушень ще до настання вагітності . Треба, однак, сказати, що навіть під час настання вагітності цілком можливо досить успішно справлятися з так званими капризами і скачками артеріального тиску. Найголовніше ж правило в таких ситуаціях полягає в тому, щоб постійно контролювати показники артеріального тиску. І, як правило, в тому випадку якщо вагітна жінка перебуває в нормальному самопочутті, її тиск вимірюють тільки один раз на тиждень. Однак якщо ж спостерігаються якісь відхилення показників від норми, то подібні виміри буде краще проводити навіть щодня.

А ось методи лікування стану гіпотонії і гіпертонії можуть істотно відрізнятися, тому зараз розглянемо їх окремо.

Методи боротьби зі станом гіпотонії вагітної

Частенько для підняття показників кров'яного тиску жінки можуть вживати каву.


Однак погодьтеся, під час вагітності подібний підхід вважається вкрай не правильним. А справа вся в тому, що саме в даний період часу жінці просто необхідно отримувати цілком достатню кількість рідини, а, на жаль кави, тільки підсилює висновок такий з організму. Власне саме тому найкращою боротьбою зі стрибками тиску у Вашому випадку буде правильно збалансоване харчування, а так само вживання достатньої кількості чистої води, і, звичайно ж, повноцінний сон. Крім того, нормалізувати показники тиску допомагають такі заняття як: акваверобіка, йога спеціально для вагітних, і навіть контрастний душ, або самомасаж і звичайно професійний масаж.

У випадках же прояви більш серйозною гіпотонії конкретно Ваш лікар зможе призначити і якесь додаткове природно безпечне для плода але вже медикаментозне лікування.

Проте ж в будь-якому випадку, при найменшому виникненні нездужання, вагітній жінці відразу буде необхідно звернутися до свого лікаря, який згодом і вирішить, яку саме стратегію варто далі використовувати для нормалізації конкретно Вашого стану.

Лікування такого стану як гіпертонія

Як ви розумієте якщо і до настання вагітності у Вас спостерігалися підвищення показників кров'яного тиску, і Ви можливо, у зв'язку з цим навіть, брали будь-які медикаментозні препарати для нормалізації такого стану, то в обов'язковому порядку попередьте про це свого лікаря. Однак слід пам'ятати, що деякі з лікарських засобів, які Вам могли допомагати до настання вагітності, зараз, коли вагітність наступила, можуть бути дуже небезпечні. А тому їх необхідно можливо буде замінити на більш безпечні медикаментозні препарати.

Багато хто з жінок стикаються з гіпертонією взагалі вперше і саме під час вагітності. Звичайно ж, у такому разі помірно підвищений тиск цілком можна буде нормалізувати, слідуючи зовсім простим деяким правилам або рекомендаціям:

  • По-перше, відмовтеся від таких напоїв як міцну каву і чай (причому неважливо чорний це чай, або зелений).
  • По-друге, краще буде обмежити вживання всього солоного або кислого (оскільки тиск неймовірно тісно пов'язане з нормальною роботою нирок, до речі сказати, які не дуже-то люблять солоності).
  • По-третє, постарайтеся ввести в свій повсякденний раціон достатню кількість правильної рослинної їжі, а так само і тваринного білка (це нежирне м'ясо, наприклад, телятина).
  • По-четверте, постарайтеся дотримувати правильний режим праці і відповідно відпочинку.
  • По-п'яте постарайтеся уникати найменших стресових ситуацій.
  • По-шосте можна спробувати зайнятися медитацією або скажімо йогою для вагітних.
  • І останнє можна буде зайнятися водолікуванням: прекрасно підійде плавання, або хоча б обливання прохолодною водою вранці.

У випадках же серйозної гіпертонії медики можуть Вас навіть госпіталізувати або ж прописати прийом певних медикаментозних препаратів, що приймаються для зниження артеріального тиску. Основу таких препаратів для зменшення ознак гіпертонії в даному випадку становлять лише безпечні для майбутнього малюка блокатори кальцієвих каналів або так звані адреноблокатори.

А ось уникнути наслідків таких стрибків артеріального тиску може допомогти постійний контроль показників тиску та своєчасно надана допомога. І тому не варто соромитися звертатися до вашого лікаря буквально при будь-якому навіть незначному погіршенні Вашого стану. Ми ж бажаємо Вам нормальної вагітності без найменших порушень артеріального тиску!