Плоскостопість - це деформація форми стопи. У результаті зниження склепінь стопи повністю або частково втрачають свої ресорні та амортизуючі здібності.
У здорової людини стопа має поздовжній і поперечний звід, обидва важливі для утримання рівноваги і амортизації під час ходьби. Варто зв'язкам і м'язам дати мінімальне навантаження, і через час вони стають не в змозі утримувати стопу в потрібному положенні. Вона опускається вниз і стає плоскою, ресорна функція втрачена. Суглобам ніг і хребта доводиться брати на себе додаткове навантаження, що призводить до передчасного зносу. Люди з плоскостопістю скаржаться на біль спині, ногах. Тривала ходьба їх стомлює, з'являється хворобливість в області попереку, в колінах, стопах.
Тривалий час людина може не знати, що у нього плоскостопість, тільки після появи болів він почне шукати причину їх виникнення і дізнається про діагноз. Слід розуміти, що біль з'являється тоді, коли суглоби перестають справлятися самостійно. Від деформації стопи страждають голеностоп, коліна, таз, хребет, відбувається порушення опорно-рухового апарату, що призводить до сколіозу, артрозу, варикозу.
Щоб запобігти появі плоскостопості, необхідно подбати про те, щоб зв'язки і м'язи стоп були сильними. Здорові стопи знімуть зайве навантаження з ніг і хребта, ніж продовжать термін їх служби.
Плоскостопість можна зустріти як у людей сидячих професій, так і у тих, хто більшу частину робочого дня проводить "на ногах". Малорухливий спосіб життя розслаблює м'язи, робить їх слабкими і нездатними виконувати своє пряме призначення. Але і надмірні навантаження на ноги не йдуть на користь. Стопа не витримує великої напруги і опускається, стає плоскою.
Плоскостопість може набуватися протягом життя або бути вродженим, друге зустрічається набагато рідше першого.



Плоскостопості бувають наступних видів: поздовжнє, поперечне, комбіноване (поздовжньо поперечне). Діагноз - поздовжнє плоскостопість ставлять, якщо знижений подовжній звід стопи, поперечний - при заниженні поперечного зводу. У тих випадках, коли занижені обидва зводу, ставиться діагноз - поздовжньо поперечна плоскостопість. Серед трьох видів лідирує поперечна плоскостопість.
Причинами "придбання" плоскостопості може стати: травма, параліч, рахіт, статика. Наслідки переломів голеностопа і стопи можуть проявитися ушкодженнями тканин м'язів і зв'язок стопи, внаслідок чого втрачається можливість утримувати стопу в потрібному положенні. Перенесений поліомієліт і параліч м'язів стопи також провокують появу плоскостопості. Підступності такого захворювання, як рахіт, полягає в порушенні формування кісток, у тому числі і стопи. Кісткова тканина стає дуже крихкою і легко деформується, утворюючи плоскостопість.
Окремої розмови заслуговує статичну плоскостопість, за статистикою, воно є безсумнівним лідером. Приблизно 80% всіх плоскостопості є набутими статичним способом.
Причини статичної плоскостопості:

  • зайву вагу;
  • генетична схильність до слабких м'язам і зв'язкам;
  • відсутність фізичних навантажень;
  • неправильно підібрана, тісне взуття;
  • взуття на високих підборах;
  • вагітність;
  • тривале перебування в положенні стоячи.

Безсумнівно, плоскостопість дуже неприємне явище, придбати яке легше, ніж позбутися від нього. У дорослому віці вилікувати його вкрай складно, тому варто починати лікування, якомога раніше. У юному віці стопа ще не повністю сформована, на правильність її форми можна вплинути, після 17 років зробити цього вже буде неможливо. Поспішайте і будьте здорові!