Перша допомога при опіку окропом - це одна з тем шкільного предмета основи безпеки життєдіяльності. Практика ж показує, що учні не серйозно ставляться до цього курсу лекцій, що позбавляє їх важливих знань у майбутньому. Однак від опіку окропом або ряду інших нещасних випадків ніхто не застрахований. Крім того, можливо саме вашому другу або знайомому може знадобитися така допомога і знання в цій галузі. Тому сьогодні розповімо про те, що робити, якщо трапився опік окропом.

Надання першої допомоги при опіку окропом

Якщо на ваших очах сталося таке нещастя, і ви розумієте, що опік є досить обширним, слід негайно викликати швидку. А в цей час спробуйте самостійно надати потерпілому першу допомогу, що в результаті зіграє важливу роль для подальшого лікування хворого.

Отже, до негайних заходів першої допомоги відноситься припинення дії на тканини вражаючого фактора . Це означає, що потрібно негайно прибрати джерело опіку, будь то окріп, гаряча їжа або інші гарячі рідини. Для цього терміново знімаємо або зрізаємо, як того вимагатиме ситуація, одяг і поливаємо холодною водою обпалені ділянки шкіри. При необхідності потерпілого слід повністю занурити в холодну воду. Якщо ж такої можливості немає, згодиться все, що є під рукою, наприклад, пакети з льодом або спосіб обдувания холодним потоком повітря.

Ці заходи можуть не тільки посприяти зменшенню глибини ураження ділянок шкіри після опіку, але і значно зменшити біль, яка тільки погіршує стан потерпілого. Період часу, протягом якого слід робити охолодження, може коливатися від 4-5 хвилин до 20, що залежить як від площі опіку, так і від його глибини. Однак не слід допускати переохолодження обпалених місць: це може викликати спазм судин, що в результаті призведе до порушення кровообігу в уражених ділянках. Тому охолодження як невідкладна міра першої допомоги буде ефективна тільки в перші дві години, після того як стався опік.

Наступним етапом надання першої допомоги є знеболювання. У цьому випадку можна застосовувати будь знеболюючі препарати, які вам вдасться швидко знайти. Після цього даємо їм обсохнути, можливо, знадобиться накладання стерильної пов'язки або чистої тканини на уражені опіком ділянки шкіри. При великих опіках потерпілого слід загорнути в чисте простирадло.

Існують і деякі заборони, які не можна здійснювати при наданні першої допомоги. Насамперед, що стосується утворилися бульбашок: не пробивайте і не прорізайте їх, оскільки це загрожує інфікуванням опікових поверхонь. Також не можна наносити на місця опіків рослинні олії, крохмаль, дублячі або пропалює речовини, наприклад, йод, розчин марганцівки, спирт, ляпіс та інші. Багато з цих препаратів тільки підсилюють біль, до того ж вони можуть уповільнювати загоєння опіків, завданих окропом.

Вище описані заходи надання першої допомоги стосуються опіків першого ступеня. Якщо ж вам довелося допомагати людині, у якої спостерігаються опіки вищих ступенів, то слід знати наступне. Ви ні в якому разі не повинні очищати рану від шматків одягу або інших забруднень самостійно.


Також не можна чіпати утворилися в результаті опіків окропом бульбашки. Все, що ви можете зробити в даній ситуації, це накласти стерильну суху пов'язку і чекати приїзду машини швидкої допомоги.

Що слід знати про різні ступені опіків

Для того щоб надати адекватну і відповідну першу допомогу, слід знати, за якими симптомами та іншими показниками розрізняються ступені опіків.

Отже, опік першого ступеня може бути викликаний високою температурою рідин (до 70 °). Уражене місце червоніє, з'являється помітна припухлість шкіри, потерпілий відчуває печіння і біль. Проте всі ці запальні явища зникають протягом декількох днів, залишається тільки лущення шкіри та незначний пігментація.

Опік другого ступеня з'являється при попаданні на шкіру рідин, температура яких становить від 70 ° до 100 ° С, окропу в тому числі. При цьому шкіра червоніє, на ній з'являються бульбашки малих і великих розмірів. Ці бульбашки можуть з'явитися як відразу, так і по закінченню декількох годин. Якщо міхур лопається, на його місці залишається пляма яскраво-червоного кольору. У випадку, коли вторинна інфекція не приєднується, сліди від опіків гояться через 10-14 днів.

Більш серйозними є опіки третього ступеня. Вони небезпечні тим, що на місцях лопнули бульбашок залишаються світлі ділянки. А це означає, що в цих місцях шкіра загинула або на всю, або майже на всю свою глибину. Гірше якщо бульбашки взагалі не утворюються: при цьому гинуть всі шари шкіри разом з її придатками. Крім того, в таких випадках на уражених місцях може утворюватися струп, а потім і глибокі виразки. Загоєння проходить складніше, на обпалених ділянках шкіра замінюється щільною сполучною тканиною, іншими словами, з'являється рубець. Якщо ж опіки третього ступеня обширні, то не виключений смертельний результат, викликаний рефлекторним шоком або інтоксикацією продуктами розпаду. Постраждалі, які виживають після таких нещасних випадків, можуть залишитися інвалідами.

Найбільш небезпечними є опіки четвертого ступеня, при яких відбувається обвуглювання обпалених ділянок тіла. В результаті гине і шкіра, і підшкірна клітковина, і навіть м'язи й кістки. Якщо опік четвертого ступеня розташований на кінцівках, їх необхідно ампутувати, щоб уникнути зараження крові.

Якщо опіки є великими, може розвинутися опіковий шок. Спочатку потерпілий відчуває біль, він збуджений, у нього почервоніле обличчя і прискорений пульс. Далі настає пригнічення, при якому хворий пасивний до подій, у нього слабшає пульс і падає артеріальний тиск. При цьому потерпілий втрачає багато плазми, кров від цього стає густішим, а сеча перестає відділятися. Опіковий шок найчастіше трапляється при опіках другого ступеня, коли уражено більше 30% поверхні тіла, і при опіках третього ступеня, коли уражається більше 10% поверхні тіла.

Одним з основних факторів при подібних нещасних випадках є відсутність паніки і присутність духу. Діяти необхідно швидко і чітко. Тільки так ви надасте потерпілому свою максимальну допомогу.