Гіпотрофія - це недостатня вага у вашого малюка. Така дитина часто дуже вразливий і слабкий, у нього порушений процес терморегуляції. Ця хвороба також впливає на погіршення роботи імунної системи. На розвиток такого захворювання впливає недостатня кількість в організмі поживних речовин, або ж неправильному їх засвоєнні. Медики вважають, що залежно виникнення гіпотрофія може бути вродженою чи набутою. Гіпотрофія найчастіше спостерігається у малюків на перших роках життя.
Вроджена гіпотрофія може проявлятися у дитини в тому випадку, якщо його мати при вагітності погано або неправильно харчувалася. Придбана гіпотрофія, як правило, через неправильне годування малюка. У малюків розрізняють три ступені гіпотрофії. Перша ступінь характеризується тим, що у малюка на всіх ділянках тіла, крім обличчя, товщина підшкірної жирової клітковини зменшується. Сповільнюється або зовсім припиняється надбавка у вазі, сон і апетит - порушені. Друга ступінь - це коли по всьому тілу, включаючи обличчя, простежується зникнення підшкірної жирової клітини. Зовсім пропадає апетит і починається авітаміноз. Третя ступінь - маса тіла не відповідає нормі майже на 30% і постійно знижується. У деяких випадках лікарі спостерігають порушення дихання. Ритм серцевого скорочення знижується, і артеріальний тиск теж падає.
Причини гіпотрофії

  • неправильне і недостатнє харчування;
  • постійна блювота і пронос;
  • вади розвитку, як вроджені так і придбані;
  • затяжні інфекційні захворювання;
  • конституціональні особливості;
  • умови навколишнього середовища.

Симптоми гіпотрофії
Як стверджують лікарі симптоми такого захворювання, як гіпотрофія можуть бути самими різними, але ознаки змін у зовнішньому вигляді дитини - однакові. Поступово зникає підшкірна жирова тканина, маса м'язів зменшується, дитина стає слабким, шкіра набуває зморшки, починають виднітися лінії кісток. В результаті розвитку гіпотрофії спостерігаються зміни. Тому дуже важливо точно визначити стадію гіпотрофії у малюка. Педіатри поділяють хвороба гіпотрофію на три фази за ступенем тяжкості. Перша фаза гіпотрофії - це дистрофія.
На животі і тілі дитини поступово починає зникати жирова підкладка. Здатність організму справлятися з різного роду навантаженнями і інфекціями - знижена. Атрофія - є другою фазою гіпотрофії. Медики стверджують, що друга фаза впливає не тільки на зменшення ваги, але і на нормальне функціонування різних фізіологічних процесів в організмі. Особливо дуже страждає терморегуляція.
Опірність інфекціям дуже знижується. Скрутним стає процес набору ваги. Медики стверджують, що найважчою фазою гіпотрофії є атрепсія.


У малюка сіра, зморшкувата шкіра, під якою і зовсім немає жирової тканини. Мускулатура відсутня. Маса тіла менше норми, більш ніж на 30%. Йде порушення соматичної стабілізації дитини: кров'яний тиск падає, сповільнюється кровообіг, обмін речовин в організмі порушений, порушено травлення, а найбільше страждає терморегуляція.
Діагностика гіпотрофії
Для початку перед лікарем стоїть два завдання, які потрібно вирішити перед тим, як почати лікування гіпотрофії. Вони полягають в тому, що спочатку йому необхідно встановити ступінь тяжкості цієї хвороби, а потім встановити причину її виникнення. Важливим фактом для діагностики гіпотрофії, є розмір підшкірного жирового шару. Чим тонше цей шар, тим більша ступінь тяжкості захворювання. Наступні за ступенем важливості в діагностиці - це диференціювання патологічних змін, які відбуваються під час хвороби.
Лікування гіпотрофії
Лікарі кажуть, що для лікування такої хвороби як гіпотрофія, прийняття вітамінів або посилене харчування, є недостатнім. Курс лікування повинен включати в себе різні процедури, які будуть спрямовані на усунення причини захворювання, усунення ускладнень з харчуванням ну і звичайно ж підтримка збалансованого раціону харчування. Повинен бути розроблений і встановлений режим правильного і здорового харчування для малюка. Лікувальна гімнастика і масаж підуть на користь малюку. У раціоні також повинні мати місце препарати з полівітамінами і необхідними ферментами. При лікуванні гіпотрофії слід скоротити "перерву" між прийомами їжі, як можна більше в раціоні потрібно використовувати їжу, яка легко і швидко засвоюється організмом.
Профілактика гіпотрофії
Профілактика гіпотрофії починається ще з періоду вагітності. У цей час, для уникнення захворювання у майбутнього малюка, необхідно застосовувати профілактичні дії по правильному режиму вагітної. Найголовніше - це здоровий, повноцінний режим харчування. Також усунення або зниження шкідливих факторів навколишнього середовища, позитивно вплинуть на стан малюка.
Дуже важливим чинником є вигодовування матір'ю немовляти. Медики стверджують, що материнське молоко містить у своєму складі всі необхідні вітамінами і поживні речовини, які просто необхідні новонародженій дитині. Іноді дитину доводиться догодовувати поживними сумішами, але потрібно пам'ятати, що це роблять до грудного годування. Після того як малюкові виповнилося пів року його потрібно підгодовувати. Але це робиться, якщо дитина цілком здорова. Вводити прикорм в раціон харчування малюка потрібно поступово, до годування груддю. Продукти харчування повинні бути сповнені вітамін і корисних елементів необхідних малюкові.