Найстарішим містом у світі є Дамаск, столиця Сирії. Він розташований уздовж річки Барадеї, на південному сході країни, поблизу кордону з Ліваном.

Історія найстарішого в світі міста ...

Версій щодо часу першого поселення людей на місці цього древнього міста досить багато. Біблія оповідає про виникнення міста незабаром після Всесвітнього потопу. До речі, проведений вченими радіовуглецевий аналіз показав, що люди тут влаштувалися ще в VII тис. До н.е. Вчений-араб Ібн Асакир (1105-1176 рр.) Припускав, що дата заснування самого старого міста відноситься приблизно до 4-го тис. До н.е.

На рубежі II-I тис. До н. е. Дамаск перетворився на столицю арамейської Дамаського королівства, але ненадовго: через кілька сотень років держава впала під натиском ассірійців. Правитель королівства був страчений, землі розграбовані, міста зруйновані. Однак ассірійці не залишилися байдужими до сирійським землям: багаторічна низка правителів зупинилася тільки в VII ст. до н.е., з переходом міста під владу Вавилона. Ніщо не вічне під місяцем: вавилоняни змінили ассірійців, але і їм незабаром довелося зійти з арени - їх підганяла войовнича перська армія.

У середині VI ст. до н.е., місто був підкорений персами. Перси, потім воєначальники Олександра Македонського, а після них - правителі з династії Селевкідів змінювали один одного. У 71 р до н.е. місто було захоплене вірменами, які, в свою чергу, не могли змагатися з військами набирала силу Римської імперії. Після 7 років вірменського панування сирійські землі були приєднані до Римської імперії і отримали статус римської провінції зі столицею в Дамаску.

Протягом 1-й пол. I тис. Н.е. місту нічого не заважало мирно існувати спочатку під владою Римської, а з 395 р - Візантійської імперії. У місті з'являються послідовники вчення Христа, однак у VII ст. Дамаск переходить під владу Омейядів, і з цього самого часу в місті починає поширюватися (а потім і переважати) іслам.

У VIII столітті "золотий вік", період миру і стабільності для міста закінчився.


Нова династія правителів перевела столицю в місто Багдад; до X ст., після періоду смут і негараздів, в Дамаску на короткий термін встановилася влада правителів з Єгипту. Пізніше дамаські землі тремтіли під копитами коней лицарів-хрестоносців і монголо-татар, на них панували розруха і розорення аж до 1516 Цього року старий, багато побачив на своєму віку місто було завойоване військами турецького султана Селіма. Під владою Османської імперії найстаріше місто світу, Дамаск пробув аж до 1920 р, а саме до отримання Францією мандата на сирійські території. З 1943 р Сирія є незалежним держава.

.. І його сучасність

Нині Дамаск - розвивається сучасне місто. Він складається з двох частин, традиційно їх називають Старий і Новий місто. У Старому місті збереглися будівлі часів Римської імперії, наприклад, ділянку міської стіни з сімома воротами. Планування сирійської столиці також здійснювалася в найбільш ранні часи, тому зараз в Дамаску гостро стоїть проблема завантаженості старих, вузьких, не розрахованих на сучасні ритми життя, вулиць. Найстаріше місто світу по праву вважається основним зосередженням навчальних закладів в Сирії. У ньому працює відкритий ще в 1903 р Дамаський інститут, який вважається найстарішим з усіх світських навчальних закладів на території країни.

Довгий час в Дамаску співіснували християнство та іслам, і не завжди це співіснування було мирним. Тим не менш, сьогодні це місто вважається толерантним, хоча 90% його населення - мусульмани-суніти. Історія паралельного розвитку ісламу і християнства була вдало відображена в архітектурній формі - мечеті Омейядів, побудованої, як прийнято вважати, в VIII в. За легендою, в її стінах похована частина голови Іоанна Хрестителя, шанованого в обох культурах. Потрапити в стару мечеть можуть усі бажаючі, незалежно від віросповідання.

Найстаріший у світі місто тисячоліттями зберігає традиції мирного співіснування культур, подаючи приклад іншим містам - учасникам світового співтовариства.