Багато хто з вас не раз чули і читали про те, що для ефективної роботи потрібна відсутність багатозадачності в процесі. Тим не менш, виникають ситуації, коли навіть вдома ви можете виявити себе за вечерею перед телевізором, а поруч з вами лежить включений ноутбук. Працюючи з поштою, ми намагаємося щось робити ще і в фейсбуці і твіттері, не забуваючи при цьому і про Google +.

Теоретично, зосередитися на одному завданні простіше, ніж тримати в голові кілька процесів відразу. Так чому ж нам так важко сфокусуватися? Відповісти на це питання намагається Лео Уідріч, співзасновник проекту Buffer.

Багатозадачність змушує нас відчувати себе краще

Фактично, при спробі знайти відповідь на це питання, виявляється проста істина: люди, які застосовують багатозадачність, насправді не більш продуктивні, а лише відчувають більше емоційне задоволення від роботи.

До такого висновку прийшов дослідник на ім'я Зен Уонг при вивченні питання багатозадачності. При одночасному читанні книги, перегляді телевізора і попутному спілкуванні з друзями у нас з'являється відчуття завершеності всіх запланованих і потрібних справ. Ми робимо кілька речей одночасно і при цьому відчуваємо себе неймовірно ефективними.

До нещастя, в даному випадку наші відчуття йдуть в розріз з реальністю. Під час дослідження студенти, активно застосовують мультизадачность, хоч і почували себе краще, але результати їх роботи були куди гірше.

Іншою проблемою багатозадачності є удавана з боку ефективність людини з таким підходом. Ми бачимо таких людей, і нам здається, що вони буквально "встигають все і відразу", і нам хочеться бути схожими на них.

Як наш мозок сприймає багатозадачність

Цікаво, що наш мозок взагалі не пристосований до багатозадачності. Одночасний прийом їжі, листування з 5 персонами в месенджер і відправка електронних листів насправді не говорить про те, що мозок може сфокусуватися на всіх цих заняттях разом.

Замість цього кожен з виконуваних процесів "живе" в окремій частини мозку, причому виконуються вони далеко не одночасно. Фактично, мозок просто запускає один процес, зупиняючи при цьому інший, а удавана нам мультизадачность насправді є частим і швидким перемиканням.

Сюди ж можна віднести роботу Кліффорда Насса, який припускав, що багатозадачність допомагає розвинути інші корисні якості, такі як сортування інформації, здатність швидко перемикатися між завданнями і тримати в голові великі обсяги інформації.

Однак, практика показала зворотне: многозадачнікі набагато гірше справлялися з фільтрацією нерелевантною інформації і перемиканням між завданнями.

Рішення проблеми

Спочатку Лео використовував одночасно 2 поштових ящика, TweetDeck, Facebook і додаткову утиліту для відправки миттєвих повідомлень.


Постійний перехід між вікнами додатками, щоб переконатися в тому, що нічого не забув, насправді перетворює робочий процес на головний біль. Для виходу з подібної ситуації досить внести 3 зміни в свою діяльність:

  1. Одна вкладка браузера. Спробуйте обмежити себе наявністю тільки однієї відкритої вкладки браузера. Таке обмеження змусить вас дійсно серйозно підійти до питань сортування завдань за пріоритетом.
  2. Наступний пункт випливає з попереднього і його можна назвати одним простим словом "планування". В кінці робочого дня спробуйте просто розпланувати свою діяльність на наступний день. Звичайно, далеко не у всіх робочий процес йде гладко. Найчастіше з'являються термінові завдання, про які ви і здогадуватися не могли вчора і навіть 10 хвилин тому. Тим не менше, і тут можна провести аналіз, виділивши середнє необхідну кількість часу під такі форс-мажори. Крім поверхневого планування, постарайтеся подумки розробити шляхи вирішення кожної запланованої завдання. Такий мозковий штурм завжди корисний для мозку і дозволяє заздалегідь розробити способи вирішення майбутніх завдань.
  3. Переміщайтеся. Здавалося б, причому тут зміна робочих місць? Дуже просто, спробуйте розпланувати свій день так, щоб існувала прив'язка виконуваних завдань до вашого місцезнаходженням. "Я приїду туди і зроблю це, а потім відправлюся туди і буду займатися там цим". Знову ж, такий підхід застосуємо далеко не для всіх, але зміна обстановки насправді допомагає не тільки зосереджуватися на окремих завданнях, але і дає можливість відпочити і трохи відволіктися.

Останнє запитання: музика під час роботи

Спори щодо прослуховування музики під час виконання того чи іншого завдання все ще актуальні. Кліффорд Насс говорить наступне: