Люди часто себе недооцінюють свої здібності, коли потрібно вирішувати стеріотіпно складні завдання, такі як гра в шахи, жонглювання, публічний виступ .. Це ефект, коли компетентні не знають, що вони компетентні.

Це означає, що коли ви в чомусь хороші, то вважаєте, що й інші так само хороші в цьому або навіть краще. Поганий ефект полягає в тому, що коли ви стикаєтеся зі складним завданням, то психологічно налаштовуєте себе на невдачу або навіть не намагаєтеся з нею впорається, вважаючи, що шансів немає. Зазвичай це проявляється коли потрібно оцінити свої здібності в складних, з точки зору суспільства завданнях, таких як програмування, розповідання анекдотів, знайомство з протилежною статтю ...

З іншого боку ми переоцінюємо свої здібності, коли потрібно вирішити стеріотіпно прості завдання : управління велосипедом або мопедом, відгадування загадок ...

В університеті Айови в 2007 році проводили цікавий експеримент. Дві групи студентів попросили оцінити відсоток своєї успішності при відповіді на питання про історії Месопотамії.


Але першій групі сказали, що опитування буде вести інститутська комісія, а другий, що питання будуть задаватися на телепередачі. Перша група оцінила свою ймовірність успіху на 6%, а друга на 70%. Змінився тільки контекст, а які результати.

Чому так відбувається? Так вже трапляється, що ми часто звертаємо увагу на труднощі і рідко на досягнення. Тобто при порівнянні себе з групою однолітків в голові в першу чергу виникають моменти, коли не могли знайти відповідь на запитання вчителя, і забуваються всі ті ситуації коли відповідь була знайдена моментально або без зайвих труднощів.

При порівнянні себе з учасниками телепередач навпаки, в першу чергу спливають у пам'яті ті моменти, коли хтось не міг відповісти на здавалося б елементарне питання.

Мораль цієї історії проста: деколи ми самі занижуємо свої здібності, коли стикаємося з здавалося б складною завданням. Коли здається що ви не впораєтеся, знайте - ви краще, ніж ви думаєте.