.

.

Джон Іццо в книзі "Як змінити світ на краще: Виховання особистої відповідальності за все, що відбувається навколо "

Кожна людина здатна поліпшити своє життя і життя оточуючих його людей. Для цього слід визначити свої" п'ять рядів відповідальності ". Уявіть, що ви летите в літаку і ваша усмішка викликає відповідні посмішки у пасажирів, що сидять на п'яти рядах попереду і позаду вас. Людина в силах впливати на все, що відбувається в його особистому житті, в сім'ї, на роботі і в навколишньому світі.

Проявіть мужність і візьміть на себе особисту відповідальність за те, що відбувається навколо. Якщо кожен вчинить так само, то багато проблем, що турбують людей, просто зникнуть. Кожна з цих проблем знаходиться в області чиєї-небудь особистої відповідальності, і ця людина напевно захоче що-небудь зробити, щоб її вирішити.

Починаючи діяти, людина запускає ланцюгову реакцію: його активна життєва позиція спонукає до дій інших , їх дії, в свою чергу, надихають третє, і світ поступово змінюється. Коли щось не виходить, то, перш ніж шукати винних, проаналізуйте свою поведінку і розумові установки. Коли все йде добре, зверніть увагу на те, чи багато людей навколо вас розділяють вашу радість.

"Це не моя вина, це не моя справа"

Соціальні психологи ділять людей на дві категорії залежно від того, наскільки, на думку самих цих людей, вони впливають на навколишній світ. "Ініціатори" черпають енергію всередині себе, не бояться діяти, беруть на себе відповідальність за своє життя і вірять, що всі їхні успіхи і невдачі - результат свідомого вибору. "Жертви" - люди залежні від зовнішнього оточення - навпаки, перекладають відповідальність на інших і вірять, що їх життям керує доля, випадок або "сильні світу цього".

Більшість людей знаходиться десь посередині між цими двома крайностями. Ваша особиста позиція в цьому спектрі визначає ваше сприйняття світу, а ваш склад розуму (гнучкий або жорсткий) визначає те, яким ви бачите себе. В першу чергу завжди думайте про те, що ви в змозі змінити, а не про те, що вам не під силу. Намагайтеся більше працювати над собою, а не намагатися вплинути на інших. Почніть діяти: займайтеся саморозвитком, діліться з іншими своїм досвідом, знаннями та відкриттями.

Міняйте своє життя, розвивайте гнучкість розуму і ніколи не забувайте, що тільки ви і ніхто інший відповідальні за все, що з вами відбувається.

Один у полі не воїн?

Респонденти дослідження, проведеного в США і Канаді, сформулювали чотири головні причини, з яких вони не вирішуються змінити своє життя. Найчастішим (46%) була відповідь "Я нічого не зможу поодинці". Ще 20% відповіли, що "мінятися потрібно комусь іншому", 18% послалися на "відсутність часу і вантаж повсякденних турбот", і 16% відповіли, що їм буде соромно потерпіти невдачу. Якщо ви не наважуєтеся діяти, бо вважаєте, що ваші зусилля ні до чого не приведуть, то знайте, що дії людей зі спільними інтересами викликають синергічний ефект, потенціал якого багато разів перевищує можливості індивіда. У невдачах немає нічого ганебного: багато людей, які принесли величезну користь суспільству, не раз зазнавали фіаско. А позиція "нехай це зробить хтось інший" в підсумку позбавляє вас самоповаги.

Вісім способів змінити світ на краще

Після того як ви усвідомлюєте, навіщо потрібно змінювати світ і чому це повинні робити саме ви, вивчіть стратегії, які допоможуть спрямувати зусилля в потрібне русло.

1. Світ змінюють наївні люди

Якщо ви хочете змінити на краще своє життя - особисту, професійну та громадську, - станьте досить наївною людиною, щоб повірити, що такі зміни взагалі можливі. Наївна віра штовхає до дії. Так, виконавчий директор Clorox Дон Кнаусс сповідує "філософію всеперемагаючого оптимізму": він вірить, що варто лише спробувати, і вас обов'язково чекає успіх. Почніть діяти прямо зараз, зосередившись на проблемах, вирішити які вам під силу. Спробуйте похитнути переконаність оточуючих у тому, що "нічого ніколи не зміниться".

2. Відповідальність на всі сто відсотків: ніяких виправдань

У 1998 році журнал Fortune назвав маловідому фінансову компанію Synovus кращим роботодавцем США. У цій компанії прийнято правило "100/0", де 100 означає стовідсоткову відповідальність кожного за все, що пов'язано з бізнесом компанії, а 0 - абсолютне неприйняття будь-яких виправдань, якщо щось йде не так. Сумний факт: більшість людей переставляють ці цифри місцями і живуть за принципом "0/100", вважаючи, що особисто вони ні за що не відповідають, і не намагаються змінити статус-кво. Зрозуміло, можливості людини не безмежні, але ті, хто володіє рішучістю і вірою в себе, домагається успіху незважаючи ні на що. Подумайте, як зміниться на краще ваше життя, якщо ви перестанете шукати виправдання своїй бездіяльності. Займіть активну позицію: погляньте на себе в дзеркало і запитайте, що ви можете змінити тут і зараз. Не бійтеся прийняти виклик, які б сили вам ні протистояли. Завзято долайте неминучі перешкоди і не здавайтеся після першої невдачі.

3. Не сидіть склавши руки

Якщо ви дійсно хочете змінити своє життя, починайте діяти прямо зараз. Неважливо, що у вас немає плану. Важливо, щоб ви не діяли. Просто почніть - і все інше стане на свої місця саме. Якщо в тому районі міста, де ви живете, назріла проблема, організуйте збори місцевих жителів. Якщо щось не ладиться на роботі, обговоріть ситуацію за чашкою кави з колегами-однодумцями. Якщо виник сімейний конфлікт, покажіть, що ви готові до серйозної розмови. Цілком можливо, що вам не вдасться придумати хороший план дій, але ви точно ні на крок не наблизилися до вирішення проблеми, якщо не почнете діяти.

В одній фірмі троє співробітників домовилися не турбувати один одного на вихідних повідомленнями, стосуються роботи. У колективі виник "ефект доміно", і через рік це правило стало офіційною політикою компанії. Якщо ви відчуваєте, що вам потрібно зайнятися спортом, але піти в спортзал не виходить, візьміть за правило починати день з кількох стрибків на місці і присідань. Це, звичайно, не поліпшить вашу спортивну форму, зате допоможе сформувати здорову звичку. Почніть змінювати своє життя, роблячи спочатку один маленький крок до мети, потім ще один. Знайдіть людей, разом з якими зможете вирішувати хвилюючі вас проблеми. Не соромлячись говорите про те, наскільки краще стане життя, якщо докласти до цього трохи зусиль.

4. Починайте там, де перебуваєте

За словами експерта з перетворення корпоративної культури Пітера Блока, зміни "повинні починатися прямо з тієї кімнати, в якій ви знаходитеся".


Іншими словами, якщо ви хочете допомагати країнам, що розвиваються, вам не обов'язково подорожувати через півсвіту. Дійте там, де перебуваєте. Дитина в силах організувати продаж лимонаду для збору пожертвувань на користь нужденних, дорослий може допомогти з упаковкою гуманітарної допомоги, фармацевтична компанія - пожертвувати ліки, а авіакомпанія - безкоштовно доставити вантаж в зону лиха. Можливості є скрізь, і ваш вчинок чи не стане менш шляхетним, якщо ви зробите його, залишаючись на місці. Просто постарайтеся зробити все, що в ваших силах.

Брати на себе особисту відповідальність за події людей спонукають два основних фактори. Перший - це протест проти несправедливості і бажання виправити ситуацію. Другий - це усвідомлення (раптове або поступове) того, що ви в силах змінити щось на краще. Почніть діяти, визначивши, в чому ви можете поліпшити своє життя: для цього просто погляньте на речі під новим кутом зору. Подумайте, яку користь ви можете принести оточуючим, якими унікальними здібностями (ораторськими, педагогічними, організаторськими або будь-якими іншими) володієте.

5. Лідер - це не посада

Лідер - це внутрішній стан, а не посада або красиве слово на візитці. Взяти на себе роль лідера означає присвятити себе служінню іншим людям. Навчіться не втрачати самовладання під час спекотної дискусії, і ви побачите, що інші незабаром почнуть прислухатися до вашої думки. Будьте лідером навіть у тому, що виходить за рамки ваших прямих обов'язків. Наприклад, Frappuccino став брендом вартістю кілька мільярдів доларів завдяки наполегливості персоналу однієї з кав'ярень Starbucks в Санта-Моніці (Каліфорнія). Ця жменька людей проявила ініціативу в області, яка формально вони не була сферою їх відповідальності, і незважаючи ні на що довела справу до кінця.

Ще один приклад подібного лідерства - історія співробітника колекторського агентства, що працює на Canadian Tire (крупну роздрібну мережу з продажу господарських та побутових товарів). Ця людина допоміг жінці із заборгованістю по кредитній карті відкрити свій бізнес, щоб виплатити борги. Лідерами проявили себе і два старшокласника однієї з канадських шкіл, які організували "День рожевих сорочок", щоб підтримати підлітка, над яким знущалися інші учні через те, що той прийшов у школу в рожевій сорочці. Почніть діяти, заявивши привселюдно (а ще краще - виклавши на папері), як ви збираєтеся змінювати світ на краще. Не бійтеся виходити за рамки своїх повноважень і робіть більше, ніж від вас очікують.

6. Не бійтеся висловлюватися відверто

Щоб змінити світ, наберіться сміливості піти туди, куди вас не запрошували. Ви не повинні боятися викрити недобросовісні дії своєї компанії, подати рада другові або колезі, навіть якщо він його не просить, або озвучити непопулярну думку. Пам'ятайте про різницю між аргументованим суперечкою і перебранкой. Суперечка - це дискусія, в якій сторони шукають істину, аналізуючи і спростовуючи аргументи один одного, але утримуються від переходу на особистості. Суперечка перетворюється в лайку, коли хтось із учасників намагається звинуватити інших і зняти з себе відповідальність.

Ви досягнете колосальних позитивних змін, якщо будете відкрито висловлювати свою думку в тих випадках, коли це допомагає відновити справедливість, викрити нечесні дії або відкрити іншим очі на щось важливе. Ваша відвертість може перетворитися на потужний стимул змін. Піддавайте конструктивної дружній критиці оточуючих. Не бійтеся зачіпати болючі теми. Кого б ви не критикували - друзів, родичів або колег, - робіть це вкрай шанобливо.

7. "Хто я такий, щоб змінювати світ?"

Вам не потрібен план, щоб почати діяти, а зробивши перший крок, ви вже не зможете залишатися осторонь. Так сталося з двома канадськими бездомними - Кеном Ліотьером і Вільямсом Трембле, які заробляли на прожиток збиранням пляшок.

У 1991 році вони провели одноденну акцію, щоб привернути увагу до проблеми бездомних. Їхні зусилля змусили уряд Канади та представників бізнесу змінити підходи до переробки вторинної сировини. Сьогодні компанія Ліотьера і Трембле з переробки відходів працевлаштувала багатьох бездомних і приносить солідний прибуток.

Девін Хиббард заснувала благодійну організацію BeadforLife разом з двома випадковими знайомими. Мета цього проекту - дати джерело засобів до існування, а з ними і надію на майбутнє, тисячам нужденних жінок Уганди. За словами Хиббард, "для змін необхідне терпіння. Нам всім хочеться, щоб наш вчинок миттєво набув ефект, але зміни відбуваються не відразу ". Почніть діяти, навіть якщо ви вважаєте, що у вас немає потрібних навичок, талантів або знань.

8. Формування культури активної дії

Лідери більшості організацій хотіли б, щоб підлеглі проявляли ініціативу і не боялися брати на себе відповідальність. Формування культури відповідальності починається з керівництва: лідери повинні особисто демонструвати якості, яких вони вимагають від членів команди. Пам'ятайте про наступні базових принципах.

1. Люди не бояться діяти, коли мають право голосу. Залучіть до процесу прийняття рішень всіх, кого ці рішення стосуються. Співробітники будуть особисто зацікавлені в результатах, відчувши свою причетність до прийняття рішення.

2. Покладіть на людей відповідальність, і вони почнуть діяти відповідально. Розширте повноваження працівників всіх рівнів, і в підсумку ви отримаєте відданих людей, які особисто зацікавлені в успіху компанії та її клієнтів.

3. Хваліть за старання, а не тільки за результат. Зусилля, прикладені підлеглими, часто залишаються без уваги з боку керівництва. Люди набагато швидше захочуть щось змінити, якщо знатимуть, що їхні старання винагородять навіть у разі невдачі. Вони не повинні боятися потрапити в незручне становище, отримати стягнення або втратити роботу. Не упускайте випадку, щоб похвалити їх за старанність.

Ви придушите в людях всяке бажання проявляти ініціативу, якщо будете з ходу відкидати будь-які їхні пропозиції. Заохочуйте інновації, віддаючи належне свіжим ідеям.

Запам'ятайте: "І один у полі воїн!" Кожен здатний змінити світ на краще!

Ваші дії завжди мають сенс, навіть якщо вам доводиться діяти поодинці. Коли безліч людей стануть робити зусилля в одному і тому ж напрямку, підсумковий ефект багаторазово зросте. Визнайте свою особисту відповідальність за все, що відбувається навколо, і почніть змінювати світ на краще.