Хоч раз в житті з хропінням стикалися, напевно, все. І навіть якщо в сім'ї немає жодного храпуна, то вже в поїзді, в санаторії, на базі відпочинку хропіння сусідів порадує неодмінно. З одного боку, начебто, і що ж тут такого? Ну, хропе людина .. З іншого боку, і здоров'ю хропе, і здоров'ю тих, хто змушений слухати ці "рулади", наноситься досить серйозний збиток - вже тільки тому, що людина не може виспатися і його організм ніколи не відпочиває повноцінно.
За оцінками дослідників, у сні постійно хропуть двадцять відсотків людей (кожен п'ятий чоловік) старше 30 років. І зовсім неважливо, чоловік це чи жінка - причини в більшості випадків збігаються. Так чи можна боротися з хропінням?
ВООЗ про хронічні респіраторних захворюваннях і про хропіння
У чому ж причини хропіння і чи можна якось боротися з цим явищем? Тим більше, коли мова заходить про апное сну, коли уві сні на кілька секунд припиняється дихання і коли проблему вже можна віднести до респіраторних захворювань, тобто до захворювань дихальних шляхів.
За оцінками Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, від хронічних респіраторних захворювань щодня страждають сотні мільйонів людей у різних країнах, але статистики по захворюваності апное сну практично не існує, оскільки переважна більшість таких випадків залишаються незафіксованими, хоча являють собою досить серйозну небезпеку.
Цікаво! Результатами досліджень доведено, що регулярно хропуть 45% чоловіків і 30% жінок.
Кілька слів про синдром обструктивного апное
Синдром обструктивного апное сну (СОАС) - це серйозне клінічне порушення, яке викликано зупинками дихання під час сну. Такі зупинки дихання часто супроводжуються хропінням.
Увага! Хропіння - низькочастотний деренчливий звук і вібрація, які можуть супроводжувати дихання під час сну.
Відомо, що під час вдиху організм одержує кисень, а під час видиху з організму видаляється вуглекислий газ.
Під час зупинки дихання на кілька секунд припиняється надходження в організм кисню і виведення з організму вуглекислого газу, тобто і весь організм, і особливо мозок не отримують повноцінного постачання киснем через припинення легеневої вентиляції і зниження рівня кисню в крові.
В результаті такого короткострокового кисневого голодування мозок подає організму сигнал про небезпеку і про пробудження. Після пробудження дихальні шляхи відкриваються, дихання відновлюється, проте незабаром все повторюється.
Цілком зрозуміло, що людина, яка багато разів прокидався протягом ночі і при цьому відчував кисневе голодування, не міг відпочити, тому таких людей постійно супроводжує головний біль, дратівливість, втома, неможливість сконцентруватися.
За даними сучасної медицини, синдром обструктивного апное сну практично не загрожує життю і летальні випадки поодинокі, проте може спровокувати цереброваскулярні і серцево-судинні захворювання, які представляють собою дуже серйозні небезпеки для здоров'я.
Цікаво! Величне властиво не тільки людині, а й деяким тваринам, наприклад, кішкам і собакам.
Причини хропіння
Хропіння можна пояснити особливостями анатомії органів дихання. Справа в тому, що в період сну м'яке піднебіння і язичок зовсім мимоволі розслабляються і в розслабленому стані починають вібрувати, а ротова порожнина стає резонатором, посилюючи звук, що і сприймається слухом як хропіння.
Чи небезпечно хропіння? З одного боку, безпосередньої небезпеки для життя навіть у разі апное сну (тобто короткочасних зупинок дихання) не виявлено, крім окремих випадків, але, з іншого боку, хропіння представляє собою інші небезпеки.
Наприклад, за результатами досліджень, які проведені в дослідницьких центрах Італії, були зроблені висновки, що постійний і регулярний хропіння зменшує кількість сірої мозкової речовини, тому в мозку відбуваються деструктивні зміни, а розумові здібності людини знижуються.
Встановлено, що у людей, які страждають синдром обструктивного апное сну (СОАС), протягом однієї тільки ночі може статися до п'ятисот зупинок дихання, а загальна тривалість цих зупинок може досягати чотирьох годин.
На жаль, явища СОАС можуть спровокувати порушення серцевого ритму, інфаркт міокарда, гострі порушення мозкового кровообігу та інсульти, артеріальну гіпертонію, еректильну дисфункцію, ожиріння і навіть раптову смерть під час сну.
Синдром обструктивного апное сну виникає з тих же причин, що і звичайний хропіння, однак стінки дихальних шляхів, які при хропіння тільки вібрують, коли через дихальні шляхи проходить потік повітря, при СОАС повністю спадаються (тобто змикаються), таким чином не даючи повітрю надходити в легені.
Цікаво! Гучність сильного хропіння може досягати 112 дБ, при тому, що для здоров'я небезпечні вже 75 дБ, а больовий поріг дорівнює 120 дБ.
Як правило, хропе уві сні людина власного храпения не чує, і всі незручності дістаються знаходяться поруч.
Цікаво! Поширеність СОАС у світі порівнянна з поширеністю бронхіальної астми.
Причини порушення сну і хропіння
Як відомо, хропіння викликається звуженням дихальних шляхів, які можуть бути пояснені особливостями анатомічної будови цих органів або особливостями всього організму. Також хропіння може бути викликаний захворюваннями, які здатні знизити м'язовий тонус глотки, а також просто функціональні фактори.До анатомічним порушень, що провокує хропіння, відносяться:
1. Викривлення носової перегородки, яке усувається тільки хірургічним шляхом.
2. Вузька глотка або вузькі носові ходи. Це вроджена особливість, і про можливості її хірургічного виправлення може сказати тільки лікар.
3. Наявність в носі поліпів. Ця патологія усувається хірургічним шляхом.
4. Піднебінний язичок, який довший, ніж зазвичай.
5. Зміщена назад і дуже маленька нижня щелепа, часто - з порушення прикусу. І якщо прикус іноді вдається виправити, то розмір щелепи, швидше за все, залишиться колишнім.
6. Збільшені мигдалики. Ця патологія піддається лікуванню, і якщо консервативне лікування не приносить потрібних результатів, то мигдалини можна видалити хірургічним шляхом.
7. Хропіння може бути викликаний ожирінням. У більшості випадків ожиріння піддається лікуванню і корекції за допомогою зміни способу життя: зміна принципів харчування і зміна фізичних навантажень. Якщо ожиріння викликане ендокринологічними захворюваннями, то лікувати необхідно спочатку їх.
Зниження м'язового тонусу глотки можуть спровокувати деякі захворювання і фактори функціонування організму:

 1. М'язовий тонус природним чином знижується під час сну - це функціональний фактор.
 2. Ще один функціональний фактор - втома і недостатній сон, особливо коли ця проблема стає хронічною.
 3. Величне провокує стан алкогольного сп'яніння.

Увага! Головними причинами хропіння вчені вважають надмірна вага та зловживання спиртними напоями.
 1. Снодійні препарати, особливо їх часте застосування, також можуть спровокувати хропіння.
 2. Причиною хропіння може бути куріння. Як швидко кинути палити читайте тут.
 3. Серед захворювань, які можуть спровокувати хропіння, необхідно назвати захворювання щитовидної залози (зниження функції).
 4. Природна причина зниження м'язового тонусу глотки і, як наслідок, хропіння, - старіння організму.
 5. Для жінок причиною хропіння може стати настання менопаузи.
 6. Величне може виникати при різних простудних захворюваннях.

Увага! Хропіння може бути сигналом організму про якоїсь хвороби.
Як боротися з хропінням самостійно?
Дуже часто зменшити хропіння можна за допомогою дотримання абсолютно нехитрих правил, виконуючи які вдається поліпшити загальний стан здоров'я і зменшити хропіння.
 1. Вечеряти необхідно за кілька годин до сну.
 2. Вечеря повинна бути незначними і не включати м'ясні страви та крахмалосодержащие продукти, такі як картопля.
 3. Слід відмовитися від вживання алкоголю , тим більше від прийому алкоголю перед сном і взагалі ввечері.
 4. Перед сном непогано випити склянку негазованої чистої води.
 5. Перед сном не можна забувати чистити зуби: за результатами досліджень, вечірня чистка зубів зменшує хропіння.
 6. Перед сном хоча б півгодини необхідно прогулятися пішки.
 7. Серйозні фізичні навантаження перед сном протипоказані.
 8. Кімнату перед сном необхідно ретельно провітрити; обов'язково слід забезпечити доступ свіжого повітря в спальню.
 9. Люди, які сплять на спині, хропуть набагато частіше і більше, тому, щоб уникнути храпения, слід намагатися спати на боку.
 10. Якщо хропіння викликаний якимись захворюваннями (наприклад, астмою або наявністю аденоїдів), то зменшити хропіння можна тільки після ретельного лікування основного захворювання.

Увага! Між причинами чоловічого і жіночого хропіння особливої різниці не існує, за винятком менопаузи, яка властива тільки жінкам.
Лікування хропіння
 1. Для лікування хропіння можливе застосування гомеопатичних препаратів, які може призначити лікар після ретельного обстеження хворого та з'ясування всіх причин хропіння.
 2. У деяких випадках позбутися хропіння або хоча б зменшити його дозволяє правильно підібрана ортопедична подушка.
 3. У Швеції винайдена і випускається "розумна ліжко", яка піднімає узголів'я, коли людина починає хропіти.
 4. Якщо причина хропіння - анатомічний дефект, то позбутися такого дефекту можна тільки хірургічним шляхом. Однак рішення про доцільність і можливість такого втручання може прийняти тільки фахівець після вивчення результатів усіх необхідних аналізів і досліджень.
 5. Існують лікарські препарати для лікування хропіння. Такі препарати випускаються у формі крапель і у формі спрею. Призначати такі препарати, як і будь-які інші лікарські препарати, повинен лікар, оскільки причини хропіння можуть бути різними.

Цікаво! Патентне бюро США зареєструвало близько двохсот самих різних винаходів для боротьби з хропінням. Однак більшість запатентованих засобів від хропіння не позбавляють, зате стають причиною безсоння.
Відгуки та висновки
Хропли, хропимо і будемо хропіти! Напевно, багато хто скаже саме так, але ж для багатьох храп перетворюється на дуже серйозну проблему, тому що через хропіння навіть розпадаються сім'ї. А адже поборотися з хропінням можна!
І якщо носова перегородка в порядку, а з миндалинами і аденоидами проблем немає, то хіба складно переглянути свої звички, які провокують не тільки хропіння, але і багато інших проблем зі здоров'ям. А всього лише і треба, що здорове харчування і правильний режим дня, розумні фізичні навантаження і відмова від шкідливих звичок. І організму краще, і рідним спокійніше!