Режим дня нам диктує сама природа. Людські біоритми підпорядковані змінюються космічним ритмам. Це дуже добре помітно по активності людського організму - зі світанком активність піднімається, а із заходом сонця, відповідно, падає.

Сон - це природний процес для відновлення сил. Люди віддають сну третину всього свого життя. Перед тим, як лягати спати, не рекомендується читати книги, дивитися гостросюжетні фільми, сидіти перед комп'ютером, одним словом - порушувати нервову систему.

Перед тим, як лягати спати не вживайте алкоголь і нікотин. Краще випити склянку кип'яченої води.

Як розрахувати час для сну

Скільки людині необхідно спати, щоб відчувати себе активно протягом дня? У середньому ця цифра коливається від 7-8 годин для чоловіків, 8-9 годин для жінок. Хоча деяким вистачає шести годин, щоб виспатися. Є такі індивідууми, яким потрібно для підтримки працездатності спати 9-10 годин. Додатковий 1:00 спокійного сну підвищує працездатність людини на 25%.

Лягати спати людині потрібно за вісім годин до підйому. Відповідно, якщо нам необхідно встати о 6 годині ранку, то лягти ми повинні в 22 години. А якщо все-таки людині не вистачає цього часу, то з наступного тижня потрібно починати лягати спати на півгодини раніше, щоб на сон йшло 8 годині 30 хвилин. При необхідності час можна збільшити ще на 15-20 хвилин, поки не досягнете того, що прокидаєтеся самі, без будильника. Тоді Ви будете почувати себе набагато спокійніше протягом усієї трудової тижні.

Графік сну

Потрібно встановити для себе свій графік сну. Лягати відпочивати бажано в один і той же час, не порушуючи його. Регулярний сон важливий для людини, він стабілізує наші біологічні годинники. Не змінюючи графік сну, через деякий час, Ви вже неусвідомлено будете дотримуватися його і завжди прокидатися без будильника. Необхідно пам'ятати, що скорочення сну хоча б на годину протягом тижня прирівнюють до доби без сну. При цьому наш мозок працює повільніше, знижується уважність.

Спати бажано безперервно. Для того щоб організм відпочив, потрібно певну кількість саме такого сну. Якщо ж сон буде перерваний, то людина протягом дня буде почувати себе розбитим, сонливою. Бажано не дозволяти собі спати довго, дрімати. Такий нездоровий сон найчастіше призводить до хронічного безсоння.

Цикли сну

Сон має свої цикли, кожен з циклів має фазу швидкого і повільного сну.


Тривалість цих біоциклів для кожної людини - величина відносно постійна. У середньому цикл триває від 60 до 90 хвилин. Для повного відпочинку людині вистачить і чотирьох своїх біоциклів і важливо не переривати їх. Щоб визначити тривалість свого циклу, прокидаючись, дивіться на годинник.

У кожної людини організм підкоряється біологічним ритмам. Скільки людині спати за нього вирішує його організм. Завдяки біологічним ритмам у людського організму на добу кілька підйомів і спадів.

О котрій годині лягати спати

Наш розум і розум найактивніше відпочивають з 21 до 23 годин, в цей час збільшується кількість лейкоцитів у крові. Корисними для здоров'я є ті фази, які відбуваються до 22 годин, так як до півночі у людини вже проходить 1 біологічний цикл сну. Потрібно лягати відпочивати до 22 годин, на цей час припадає фізіологічний спад в організмі і можна легко заснути. У період з 22 до 24 годин спостерігається висока активність відновних процесів в організмі, сон в цей час ще називають "сном краси". Люди, які лягають спати в цей час, відчувають себе набагато бадьоріше і краще, ніж ті, які відходять до сну після 24 годин. Та й виглядають вони молодше. Щогодини сну до 00 прирівнюється до 2 години сну після 00. Якщо ж все-таки лягати спати після 24 годин, то розумові здібності, концентрація уваги у людини буде знижуватися. Пізній відхід до сну призводить до хронічної втоми, до психічної напруженості. Коли людина не спить з 23 до 1 ночі, в організмі його життєві сили вичерпуються, це призводить до порушення нервової системи. Якщо людина не відпочиває з 1 до 3 ночі, відбувається зменшення емоційної сили, що проявляється дратівливістю і агресивністю, а прокидаючись до полудня, людина відчуває абсолютну лінь, розбитість у всьому тілі. Вставати краще в 4-6 годин ранку, в цей час організм викидає адреналін і норадреналін, що сприяє збереженню гарного настрою на весь день!

Чим спокійніше спосіб життя у людини, тим менше йому потрібно спати.

Людському організму важливий повноцінний відпочинок раз на добу. У той час, коли людина спить, відбуваються "профілактичні роботи", організм повністю відновлюється. Денний сон не дає таких переваг, їм взагалі не можна зловживати, це призводить до безсоння. Коли людина отримує достатню кількість сну, він завжди бадьорий, активний, у нього гарний настрій, та й виглядає він молодше своїх років.