Якщо у вашій родині є школяр, то вас напевно хвилює питання як допомогти дитині з уроками. Поширених проблем тут всього-лише дві: дитина не розуміє якусь складну тему або дитина лінується прикладати належні зусилля для виконання домашнього завдання.

У першому випадку проблема вирішується порівняно легко: достатньо розібратися в складному питанні самої або залучити кого-небудь хто розбирається.

А от як боротися з лінню або небажанням вчитися? Особливо, якщо у самій після робочого дня вистачає сил тільки "на те, щоб телевізор дивитися"? Як вчити уроки з дитиною так, щоб обійтися без конфліктів, так щоб не зробити ще гірше?

Школярі молодших класів - всього-лише діти, і втомлюються вони набагато швидше, ніж дорослі можуть собі уявити. Та й втома ця має свою специфіку: вони можу "біситися" кілька годин поспіль не чуючи втоми, але шалено втомитися після півгодинного сидіння за письмовим столом. Тому відпочинок після шкільних занять обов'язковий. Причому це має бути саме рухливий відпочинок. Забезпечте своєму чаду можливість побігати з друзями не менше ніж годину-півтори після школи.

Не забудьте так само про те, що щільний обід може викликати сонливість. Тому або не наполягайте на повних працях за обідом, або дайте можливість трохи відпочити після нього.

Якщо дитина використовує будь-який привід, щоб довше не сідати за домашні завдання, вам доведеться чітко і строго домовлятися з ним про режим дня . Домовлятися - це значить не призначати особисто якийсь час, а шукати компроміс, який влаштує і вас і дитини. А вже домовившись, стежити за виконанням цього.

Але може бути ваша дитина, навпаки, прагнути якнайшвидше зробити все уроки, щоб потім спокійно грати весь вечір? Звичайно, для батьків такий варіант краще. Але в цьому випадку вам доведеться ретельно стежити за якістю та повнотою виконуваних завдань.


Як правило, такі діти похапцем роблять вправи зовсім не так добре, як могли б.

Чи не проявляте зайвої жорсткості. Якщо, наприклад, ваша донька чи син дивиться улюблену телепередачу, ви не доб'ётесь нічого хорошого, вимикаючи телевізор на середині. У такій ситуації потрібно дозволити додивитися все до кінця. Але обов'язково нагадати, що часу на уроки й на інші справи (ігри, спілкування) у нього залишиться менше.

Слідкуйте за тим, щоб малюк робив перерви на кілька хвилин кожні 30-40 хвилин занять. Дайте йому що-небудь смачненьке, або пограйте в каку-небудь просту гру. Якщо загальний час на виконання домашньої роботи у молодшого школяра перевищує дві години, краще розбити цей час на два прийоми з півгодинним перервою.

Зазвичай, починати рекомендують зі складних завдань. А після їх виконання, робити легкі. Але пам'ятайте, що всі діти індивідуальні. І з одного боку, не помиліться з тим, що для вашої дитини насправді складно. А з іншого боку, дайте йому в цьому питанні деяку свободу. Можливо, він вибере більш зручний для себе порядок виконання завдань, і результат буде краще.

Постарайтеся привчити учнів молодших класів до самостійної роботи. Нехай він робить уроки в той час, як ви займаєтеся домашніми справами. А спільне проведення часу ви витратите на більш приємні заняття - ігри, прогулянки, розваги.

Зробіть процес пізнання світу максимально приємним - купуйте малюкові барвисті енциклопедії, красиві і зручні ручки, олівці та зошити.

Пам'ятайте про те, що вчення - це коли людина чогось не вмів, а в процесі навчання навчився і тепер вміє. Ця проста логіка в школі часто "кульгає". Постарайтеся звернути увагу школяра на питання: що ти навчишся робити при виконанні того чи іншого завдання і де це вміння може стати в нагоді.