Як і все в цьому світі, впливу моди схильні хобі. Захоплюватися фотографією нині модно. Мова не йде про професії, ми говоримо про хобі, про аматорської фотографії "для себе" з подальшою публікацією на фотохостингу або в соціальній мережі.

Збираючись захопитися фотографією, чітко виріши для себе, що саме ти хочеш: просто освоїти дзеркальну камеру і радувати друзів і рідних знімками; навчитися, набратися досвіду і стати професійним фотографом; або купити "он ту гарненьку камеру, он той гарненький кофр і Розовенькая кришечку" і щоб на тебе з усім цим хлопчики озиралися? Якщо третя, то впевнений, що мої поради будуть як мінімум зайві. Якщо друге, то пораджу шукати інформацію в професійних посібниках. А от якщо твоя мета фотографувати для себе, рідних і близьких, то насмілюся висловити кілька міркувань.

1. Фототехніка - справа витратна. Звичайно можна купити дешеву "мильницю", і в деяких ситуаціях навіть з її допомогою будуть виходити цікаві знімки. Тим більше що багато чого можна "витягнути" з допомогою Gimp. Але з "мильницею" ти ніколи не піднімешся вище "мильної" рівня. Тому накопичуємо гріш, і вперед в фотосалон за напівпрофесійній дзеркальною камерою.

Ціна на один і той же дзеркальний цифровий фотоапарат в різних салонах може відрізнятися на десятки відсотків. В інтернет-магазинах ціни як правило нижче.

У фотосалоні не поспішаємо викладати свої кровні, а для початку прицінюємося і запам'ятовуємо доступні марки. Потім опису та відгуки про ці марках потрібно пошукати в інтернеті. Продавці природно будуть пропонувати тобі саму останню саму "наворочену" модель. Але ти їм вірити зовсім не зобов'язана. Морально застаріти дзеркальна камера не може в принципі (хіба що застаріє дзеркало або мутує людське око); етап, коли цифрова фототехніка була недосконалою новинкою, вже пройшов; а більшу частину "наворотів" новачок все-одно не оцінить. Тому твій вибір: значно подешевшала, але надійна і якісна камера зразка двох-трьох річної давності.

2. Будь готова до того, що багато людей не захочуть фотографуватися. Чомусь у Росії дуже багато хто не люблять позувати для фотоапарата. Можливо виною тому стародавні марновірства, можливо причина в якихось комплексах. Але варто дістати фотокамеру і половина осіб навколо покіслеет, а половина ротів з досадою скаже "почалося ...". Але сумувати не варто: тренуйся на природу і тварин - ці-то ламатися не стануть.

3. Як тільки ти почнеш виставляти свої роботи на конкурсах і сайтах, як тільки свій альбом в соціальній мережі ти відкриєш не тільки для друзів, але й для широкої публіки, твої фото відразу почнуть лаяти. Ні, звичайно, і хвалити теж будуть. Але лаяти будуть з особливим садистським задоволенням.


Тому "відрощувати товсту шкіру". Більшість з "крітікунов" самі навіть не знають на яку кнопку у фотоапараті потрібно натискати, а ось критику розводити чомусь всі вміють. Я б порадив взагалі на коментарі уваги не звертати, але іноді трапляється конструктивна критика від людей, які дійсно в питанні розбираються. Після такої критики залишається розуміння, що конкретно потрібно зробити, щоб знімок був краще. І це дуже корисно для подальшого вдосконалення. До всієї іншої критиці потрібно підходити з позиції кількості: чим більше лають, тим більше знімок "чіпляє". По справжньому погані фотографії навіть і лаяти ніхто не буде.

4. Є певні закони і правила, які потрібно знати фотографу. Однак бувають фото, які відповідають всім законам, але дивитися на них абсолютно не цікаво. А бувають фото з порушенням усіх мислимих правил, але від них, як кажуть, очей не відірвати. Якщо фото "чіпляє", значить воно вдалося. Правила - хороші помічники починаючому фотографу, потім ти навчишся робити багато речей на автоматизмі і про формальні правила зможеш забути.

5. Ти відкриєш навколо себе безліч цікавинок, і станеш весь час носити з собою камеру. Результатом цього стане величезна кількість знімків. Для фотографів, які знімали на плівку справжньою проблемою було зберігання тисяч фотографій, з якими робити нічого, а викинути шкода. Сьогодні такої проблеми немає: адже цифрове фото - це всього-лише файл на твоєму комп'ютері і багато місця він не займає. Сьогодні фотограф цілком може зберігати всі свої фото, нічого не видаляючи. Але тим не менш, необхідно регулярно переглядати свої знімки, вибирати з них і окремо складати самі стоять. Причому робити це краще не "по гарячих слідах", а на свіжу голову через тиждень-другий після того як фото були зроблені. Інакше великий ризик, що в гарячці від успіху чи розчарування ти неправильно оціниш знімок і прожени варте фото.

6. Часом ти станеш дратувати друзів, "умнічая" при перегляді фотографій або коментуючи роботу оператора в кіно. І навіть станеш критикувати (і як правило не по справі) чужі фото на сайтах. Потім це пройде. І ти навчишся спокійно сприймати аматорські фото з обрізаними ступнями, заваленим горизонтом або неправильним освітленням. Знову станеш більше уваги приділяти сюжетом фільму, а не особливостям роботи оператора. І ось уже за критику чужих фото їх автори стануть говорити тобі "дякую", а не "сама дура".

7. У всіх твоїх рідних, друзів і приятелів рано чи пізно з'являться красиві, якісні знімки, продумані і здійснені тобою. А твою квартиру прикрасять пейзажі та натюрморти. Ось тільки твоїх портретів у тебе не буде. Якщо звичайно, ти не заведеш собі фотографуються подружку чи друга.