Отже, ви стали щасливим власником присадибної ділянки або дачі. Якщо тільки ви не збираєтеся займатися сільським господарством, то саме час подумати про перетворення ділянки в зону відпочинку і насолоди життям. І вже точно ніщо так не сприяє відпочинку на природі як водна гладь розкинувся поруч природного або штучного водоймища.

Добре, якщо ставок уже є. А що робити, якщо водойми на дачі і близько не спостерігається? Звичайно побудувати його самому! Якщо дозволяють фінанси, то найнявши для цього спеціалізовану фірму. А якщо ні, то зробивши все або більшу частину роботи своїми руками - для невеликого штучного водоймища це цілком реально.

Перш за все потрібно розуміти, що ставок - це не басейн. У басейні вода обробляється спеціальними речовинами, зазвичай на основі хлору, які знищують всі мікроорганізми і водорості, щоб вода залишалася чистою і прозорою. А в ставку для цих цілей потрібно створення і підтримання біологічного балансу. Інакше баланс встановиться самостійно, і результат вам не сподобається: вода зацвіте, рослини загинуть, заведеться гнус.

Форма і розміри штучних водойм для саду і дачі

Ставок може бути геометрично правильної форми або з неправильною береговою лінією, що імітує форму природного водоймища. Ставки з прямолінійними берегами розміщують зазвичай поблизу будівель і доріжок, оформляючи берега в "парковому" стилі. Ставки неправильної форми будуть прекрасно виглядати і в дальньому кінці ділянки, і в безпосередній близькості до веранди - все залежить від вашого смаку і переваг.

Розмір майбутнього ставка залежить головним чином від площі, яку ви готові під нього відвести, а так само від витрат, на які ви готові піти. Потрібно мати на увазі, що чим більше водойма, тим простіше і зручніше побудувати в ньому працюючу екосистему, тим менше зусиль і грошей потрібно на догляд за ним. З іншого боку, невеликий ставок потребують набагато менше коштів на його створення.

Неглибокий котлован для прудика розміром в декілька квадратних метрів можна викопати вручну. Але для земляних робіт при створенні ставка великого розміру буде потрібно орендувати спецтехніку - благо, що сьогодні є безліч фірм, що надають ці послуги.

Від розмірів ставка залежить вибір матеріалів.

Найбільш доступний і зручний варіант - це використання плівки. З її допомогою можна влаштувати ставок довільної форми і як маленького, так і великого розміру. Найчастіше використовують міцні та довговічні бутилкаучукові і полівінілхлоридну плівку. Вони дорожчі, ніж звичайна поліетиленова плівка, але набагато міцніше і довговічніше. Для порівняння: поліетиленова плівка приходь в непридатність за 2-3 роки, а бутилкаучукова плівка може прослужити до 50 років.

Найшвидший і простий спосіб створення штучного водоймища - це покупка готової ємності зі склопластику або пластмаси. Очевидний недолік: незмінна форма. Менш очевидний, але більш важливий недолік: відносно невелика довговічність, залежно від матеріалу, - кілька років. Крім того, готові ємності мають невеликий розмір - кілька квадратних метрів.

Найбільш довговічний і ґрунтовний метод побудови ставка - це створення залізобетонної чаші. Однак це зажадає спеціальних знань і умінь, і навряд чи може бути рекомендовано для створення водойми "своїми руками", якщо звичайно, ви самі не професійний будівельник.

При виборі місця для ставка бажано врахувати наступні фактори: простір повинен бути відкрите, чи не продувається сильним вітром; сонячного світла має бути в міру - більшу частину дня ставок повинен висвітлюватися сонцем, але трохи тіні буде на користь; поблизу не повинно бути великих дерев - вони будуть забруднювати воду листям, а їх корені можуть пошкодити гідроізоляцію ложа ставка.

Готові ємності для ставка

Для будівлі ставка площею до 4 квадратних метрів підійде ємність зі скловолокна або пластику. Якщо глибина промерзання у вашій місцевості менше одного метра, то при виборі досить глибокої чаші, ви можете сподіватися, що в зимовий час ставок не вимерзне повністю. В іншому випадку, на зиму воду доведеться зливати.

Сама по собі форма міцна і морозів не боїться. Однак поводитися з нею слід акуратно, оскільки пошкодження практично неможливо закрити.

Чаші виготовляються з різних матеріалів, і як правило, чим дорожче, тим краще. Найдорожчі і якісні - скловолокнисті форми з гумовою основою. Вони стійкі до перепадів температур, екологічні і довговічні - термін служби досягає 30 років і більше.

Установка готової ємності

Котлован для установки ємності викопується на 3-5 сантиметрів більше, і глибше, ніж розміри і глибина самої ємності.


Оскільки чаша досить легка і порівняно невелика, то розмітку контуру як правило роблять за місцем, а котлован копають вручну.

Запас в кілька сантиметрів необхідний для укладання дренажного шару. Його роблять з піску, який рівномірно укладається на дно і утрамбовується.

На всіх етапах роботи контролюється горизонтальність за допомогою рівня.

Після установки форми, вона наповнюється водою і горизонтальність перевіряється ще раз.

Нарешті, піском засипаються і акуратно утрамбовуються порожнечі між формою і бічними стінками котловану. Якісне заповнення пустот особливо важливо, якщо планується залишати воду в ставку на зиму.

Ставок з гідроізоляцією плівкою

Гнучке покриття дозволяє будувати водойми великих розмірів складної конфігурації.

Поліетилен товщиною 500 мікрон - коштує дуже не дорого, але прослужить максимум 2-3 роки, за умови, що вдасться уникнути механічних пошкоджень. Тому поліетилен практично не використовують для цих цілей.

ПВХ-плівка коштує в кілька разів дорожче, але служить до 10 років. Хоча плівка з ПВХ не міцніше поліетилену і так само псується під впливом ультрафіолету, але її можна відремонтувати.

Термін служби бутилкаучуковой плівки досягає 50 років, і це робить його найбільш вигідним матеріалом для гідроізоляції ставків, не дивлячись на вельми високу ціну. Довгий термін служби досягається завдяки стійкості до ультрафіолету і низьких температур, а так само високої механічної міцності.

Вибір кольору плівки

Якщо ви хочете створити враження природного кольору грунту, то слід вибирати плівку коричневого або темно-коричневого кольору. Блакитний або кремовий кольори виглядають не натурально, але зате на їх фоні добре милуватися строкатими рибами. Плівка блакитного або сірого кольору створить враження басейну. Глибокий чорний колір дасть ефект дзеркала.

Таким чином, при виборі плівки слід враховувати призначення водойми: чи буде це "природний" ставок, "акваріум" з красивими рибами або "басейн" для купання.

Укладання плівки

Визначити розмір плівки необхідно до риття котловану. Зручно викреслити на місці бажаний контур і виміряти прямокутник описаний з цього контуру. Далі, розміри плівки по довжині і ширині збільшуються на подвійний розмір по глибині і закладаються припуски для закріплення плівки не менше 60 сантиметрів.

При ритті котловану рекомендується формувати ухил берега близько 45 °, а дно робити рівним. Необхідно ретельно видалити всі камені і викорчувати коріння рослин. Не забудьте так само по краях зробити уступ для вимощення глибиною до 10 сантиметрів і шириною не менше 60 сантиметрів.

На всю площу котловану, крім уступу для вимощення, насипається, ретельно розрівнюється і утрамбовується шар піску до 5 сантиметрів. Пісок повинен бути чистим, без каменів або якого-небудь сміття.

На пісок укладається геотекстиль, якого буде потрібно придбати стільки ж, скільки і плівки. Геотекстиль оберігає плівку від пошкоджень і служить ізоляційним шаром.

Зверху вільно, без натягу вистилається плівка. Складки на плівці потрібно акуратно вирівняти. А краю притиснути великими каменями.

Заливаючи ставок водою, потрібно починати від центру - тоді плівка буде поступово просідати і приймати форму котловану. Якщо плівка при цьому буде натягатися, то каміння по краях потрібно поступово зрушувати, звільняючи матеріал.

Залитий водою водойму необхідно витримати добу, після чого зайву плівку потрібно обрізати. По краях повинно залишитися близько 30 сантиметрів матеріалу, який потрібно надійно закріпити по периметру за допомогою дротяних дуг або дерев'яних клинів.

Отмостка робиться з каменю, цегли або плитки, і обов'язково скріплюється цементним розчином.

Догляд за ставком

Штучний водойма потребує регулярного догляду. За допомогою сітчастого сачка по мірі необхідності потрібно видаляти сміття та листя. Раз на рік (восени) чистити дно за допомогою мережі.

Якщо водойма для вас швидше басейн, ніж ставок, то необхідно використовувати хімічні засоби для запобігання розмноження найпростіших водоростей та відповідного позеленіння води.

Однак водні рослини, особливо з широким і листям, і риби, Создадть в ставку екосистему, яка буде ефективно утримувати воду в чистоті і дозволить вам насолоджуватися прекрасними видами весь сезон.