Характер людини залежить від спадковості, від вродженого темпераменту, від соціального середовища, кількості вихователів (бабусь, дідусів) та інших факторів. Прямій залежності характеру від методу виховання немає. Проте вчені за деякими психологічними ознаками ділять дітей на три групи, яким відповідають певні методи виховання.

Перший тип - це ініціативні, товариські, добрі діти та авторитетні батьки.

Авторитетні батьки вважають, що дітей треба виховувати тільки своїм прикладом.

Вони люблять і добре розуміють своїх дітей, віддаючи перевагу методам покарання методи переконання і пояснення критеріїв "добре" і "погано". Вони хвалять своїх дітей. Вони вимагають від дітей розуміння власних вчинків і осмисленого поведінки, намагаючись їм допомогти, вселити впевненість і розвинути самостійність. Вони чуйно ставляться до запитів і потреб дітей, але проявляють твердість, коли діти вередують або не слухаються, тим більше якщо це супроводжується невмотивованими спалахами гніву або люті.

Такі батьки розвивають допитливість і підтримують природну цікавість дітей, не нав'язуючи ним своїх точок зору. Діти таких батьків більш впевнені в собі, у них краще розвинене почуття власної гідності і самоконтроль, вони краще і швидше налагоджують взаємини з однолітками.

Другий тип - це дратівливі, владні, схильні до конфліктів діти й авторитарні батьки.

Авторитарні батьки думають, що дитині не слід надавати занадто багато свободи і прав. Він повинен у всьому беззаперечно підкорятися їх волі, виконувати їхні бажання.

Вони позбавляють дитину самостійності і всякої можливості заперечувати дорослим, навіть у тих випадках, коли він правий. Вони рідко пояснюють і обґрунтовують свої власні вчинки. Головний метод їх воспітанія- це жорсткий контроль за поведінкою дитини, система заборон за будь-яке порушення, зауваження, окрики, догани і покарання.

Вони скупі на похвали, вони жорсткі і занадто вимогливі, між такими батьками і дітьми дуже рідко виникає почуття прихильності і душевної близькості.

Внаслідок жорсткого контролю у дітей часто виникає почуття провини і страху, яке потім може розвинутися в такі якості, як підозрілість, похмурість, тривожність.


Навіть у дорослому стані такі люди не можуть подолати цих недоліків і з дитинства несуть ці почуття, які прийнято об'єднувати в поняття комплексу провини.

Третій тип - це імпульсивні, агресивні діти та поблажливі, безладні батьки.

недолугості батьки пускають процес виховання на самоплив і дозволяють дітям робити все, що їм захочеться.

Вони навіть не звертають уваги на спалахи гніву і люті і агресивна поведінка дітей і дозволяють робити все, що заманеться. Вони не схильні контролювати дітей і не вимагають ні самостійності, ні відповідальності.

Діти таких батьків не здатні до самоконтролю і вже з першого класу мають неприємності через погану дисципліни. На прохання школи якось відреагувати на погану поведінку дітей батьки зазвичай в пориві гніву фізично карають їх або грубо вичитують. Такі батьки часто позбавляють своїх дітей батьківської любові, уваги і співчуття. Якщо у матері з батьком методи виховання протилежні, то дитина в такій сім'ї росте суперечливим, намагаючись пристосуватися до різних вимогам.

Часто такі діти виховуються в неблагополучних сім'ях. Вони відрізняються низьким рівнем самоконтролю і заниженою самооцінкою. Їм буває нелегко впоратися зі своєю імпульсивністю, зарозумілістю, управляти бажаннями і оцінювати свої потреби.